Jola Załecka - Media-Rodzina

Jola Załecka

Germanistka z wykształcenia, z zawodu projektantka, autorka kostiumów baletowych i operowych – albo jak pisał o tej znanej, poznańskiej kreatorce mody Tadeusz Żukowski: wysublimowana artystka, reżyserka żywych malarskich obrazów wykreowanych z ubieranych przez nią modelek.

W swoich projektach Jola Załecka łączy pasje do ubioru, malarstwa, teatru, filmu, muzyki, pantomimy i baletu. Sama o swoim tworzeniu mówi: „Strój jest nośnikiem mojej myśli, upodobań; jest propozycją ubioru i pretekstem do tworzenia obrazów, zdjęć i multimedialnych przekazów.” Projektując, szczególnie odwołuje się do tkanin naturalnych: lnu, jedwabiu, muślinu i organdyny. By nadać tkaninom odpowiedni kolor, często sama farbuje materiały.

Jej praca jest jak magia, a sama artystka nazywa siebie alchemikiem mody. Jak na maga przystało, Jola Załecka otoczona jest w swojej pracowni magicznymi atrybutami: rogami – symbolem siły i wytrzymałości, złotymi kulami, które mają rozpraszać złą energię i mnóstwem luster odstraszających złe duchy.

Dwukrotnie nagrodzona przez miesięcznik „Twój Styl” tytułem Doskonałość Mody, trzykrotnie nominowana do Trofeum „Elle”, m.in. za wielkie krawiectwo i indywidualność. W Rosji została nagrodzona za kolekcję lnianą Wielkim Medalem Wszechrosji.
Moda to dla niej sztuka, a pokazy są jak spektakle teatralne. Ma na swoim koncie wiele autorskich pokazów, m.in. Styl i Sublimacja, Ja jeszcze z wiosną się roztańczę, Kopciuszek pełen snu, Decadance a la mode. Swoje kolekcje pokazywała w galeriach, teatrach, w plenerze i na wybiegach zarówno w kraju, jak i za granicą.

Jest również autorką filmu Wołanie skrzydeł motyla, który zdobył uznanie na Festiwalu Filmów Artystycznych we Włoszech. Jak mówi sama artystka o filmie – jest on opowieścią o alchemii sukien, o magii tworzenia, której celem jest znalezienie panaceum na bycie pięknym i młodym przez ubiór.

Zaloguj się

Nie masz konta?