Jarosław Mikołajewski | Książki, audiobooki | Media Rodzina
Jarosław Mikołajewski

Jarosław Mikołajewski

Jarosław Mikołajewski urodził się w roku 1960, w Warszawie. Jest polskim pisarzem, poetą, a także tłumaczem, ponadto eseistą i publicystą. Od ponad dwudziestu lat pracuje w Gazecie Wyborczej. Mikołajewski jest żonaty i ma trzy córki, a jedna z nich to reporterka programu „Polska i Świat” emitowanego w TVN24.

 

Jarosław Mikołajewski. Wiersze i tłumaczenia.

Kilka lat temu, w wydawnictwie Muchomor, Mikołajewski ogłosił tłumaczenie Pinokia rymowanego, którego napisał Gianni Rodari. „Pinokiowi” Carla Collodiego – postaci i książce – poświęcił dużo uwagi w mowie, w piśmie i w myślach. Znajduje w nich (w książce i postaci) ważny klucz do rozumienia ludzkich, w tym także własnych, zmagań z życiem.

Mikołajewski napisał i przełożył kilkadziesiąt książek dla dorosłych i dla dzieci, pisanych nie tylko prozą, ale także wierszem. Jako poeta jest laureatem m.in. nagród im. Barbary Sadowskiej, Kazimiery Iłłakowiczówny czy Świętego Brata Alberta. Jako tłumacz został wpisany na honorową listę IBBY za przekład Historyjek o Alicji, która zawsze wpadała w kłopoty Rodariego.

Nakładem wydawnictwa Media Rodzina ukazały się dotychczas następujące książki przetłumaczone przez Jarosława Mikołajewskiego:
1. Pinokio, C. Collodi (także w wersji audio) – opowieść o drewnianym pajacyku to prawdopodobnie jedna z trzech – obok Biblii i Koranu – najpopularniejszych książek wszech czasów.
2. Mama, H. Delforge – książka przedstawiająca wszystkie odcienie macierzyństwa w zachwycającej formie graficznej. Ilustrator, Quentin Gréban, stworzył niesamowitą kolekcję portretów matek z wielu różnych epok i stron świata. Hélène Delforge opatrzyła je pięknymi, poetyckimi tekstami.

 

Jarosław Mikołajewski. Książki wydane przez Media Rodzina.

Mikołajewski jest autorem pełnej humoru serii książek dla dzieci. Aniołki kota Cagliostro to historia kota, który posiada niezwykłe zdolności, oraz sześciu dziewczynek. Wspólnie rozwiązują oni zagadki i tajemnice kryminalne. Seria doceniana jest między innymi za swoją wartość kulturoznawczą.

Dotychczas w serii Aniołki kota Cagliostro ukazały się:
1. Uśmiech Bambola
2. Szklane oczy
3. Zwycięski koń
4. Syreni śpiew
5. Kot w worku
6. Dziewczyny z ryciny

W dorobku Mikołajewskiego można znaleźć także książkę Pamiętnik starego Gepetta. Jest to piękna historia o miłości i nadziei, którą pokochają nie tylko miłośnicy Pinokia. Autor stworzył zajmującą opowieść, która z punktu widzenia starego Geppetta opowiada o tym, jak wygląda życie z Pinokiem. A także o tym, jak źle jest być samemu na świecie.

 

Serdecznie zachęcamy do zapoznania się z twórczością niesamowitego i utalentowanego człowieka, jakim jest Jarosław Mikołajewski. Książki tego autora niosą sporo wartości, nie tylko tych kulturoznawczych. Poza jego prozą, warte uwagi są także tytuły, które na język polski przetłumaczył Jarosław Mikołajewski. Wiersze autora pełne są uczuć i według niektórych znacznie przewyższają dokonania innych współczesnych poetów.

Zaloguj się

Nie masz konta?