Suzanne Collins
Suzanne Collins urodziła się w sierpniu 1962 w Hartford w stanie Connecticut. Jest amerykańską pisarką i scenarzystką telewizyjną. Znana jest przede wszystkim jako autorka bestsellerowej serii Igrzyska Śmierci („The Hunger Games”). Suzanne Collins mieszka w Connecticut z rodziną i trzema dzikimi kotami.
Serdecznie zachęcamy do zapoznania się z twórczością Suzanne Collins. Książki autorki nie bez powodu zyskały tak liczne grono fanów.
POCZĄTKI KARIERY SUZANNE COLLINS
Collins swoją karierę scenarzystki telewizyjnej rozpoczęła w 1991 roku, jako twórczyni telewizyjnych programów dla dzieci. Pracowała przy kilku programach dla stacji Nickelodeon, między innymi serialu komediowym „Klarysa wyjaśni wszystko” oraz takich serialach animowanych jak „Mały Miś” czy „Oswald”. Była także głównym twórcą opowieści o wczesnych latach psa Clifforda na kanale Minimini.
Podczas swojej pracy miała okazję poznać pisarza specjalizującego się w literaturze dla dzieci, Jamesa Proimosa. To on zachęcił ją do tego, by napisać własną powieść dla młodych czytelników.
Zanim stworzyła „Igrzyska śmierci”, autorka napisała więc kilka bajek i opowiadań, a w końcu zasłynęła pięcioczęściowym cyklem kronik o podziemnym świecie i Gregorze – chłopcu, który odkrywa nieznane nikomu obszary.
Obie serie (Kroniki Podziemia i Igrzyska Śmierci), przez wiele tygodni utrzymywały się na liście bestsellerów „The New York Times”, zyskując fantastyczne recenzje zarówno krytyków, jak i czytelników. Igrzyska Śmierci spędziły na tej liście ponad sześć lat. W maju 2010 roku magazyn „TIME” zaliczył Suzanne Collins do setki najbardziej wpływowych ludzi świata.
IGRZYSKA ŚMIERCI
Pierwsza część trylogii Igrzyska Śmierci ukazała się w 2008 roku. Suzanne Collins tłumaczy, że podczas tworzenia tej trylogii inspirowała się nie tylko mitem o Minotaurze i Tezeuszu, ale także programami typu reality show. Znaczącą rolę w ostatecznym kształcie całej trylogii odegrała także niebezpieczna służba ojca Collins w lotnictwie.
Już w roku 2009 pierwsza część trylogii pojawiła się na polskim rynku nakładem wydawnictwa Media Rodzina. W ciągu następnych dwóch lat ukazały się druga i trzecia część tej dystopijnej serii.
W skład trylogii Suzanne Collins „Igrzyska śmierci” wchodzą następujące tytuły:
1. Igrzyska Śmierci (dostępne także w wydaniu filmowym i audio)
2. W pierścieniu Ognia (dostępne także w wydaniu filmowym i audio)
3. Kosogłos (dostępne także w wydaniu filmowym i audio)
Trylogia opowiada o państwie Panem, powstałym na ruinach dawnej Ameryki Północnej i rządzonym przez okrutne władze. Imponujący Kapitol otoczony jest przez dwanaście dystryktów, które zmuszone są do składania władzom okrutnej daniny. Raz w roku każdy dystrykt musi dostarczyć do Kapitolu dwójkę nastolatków, chłopca i dziewczynę, między dwunastym a osiemnastym rokiem życia. Muszą oni wziąć udział w Głodowych Igrzyskach, turnieju na śmierć i życie, transmitowanym na żywo przez telewizję.
Główną bohaterką historii o futurystycznym państwie Panem jest szesnastoletnia Katniss Everdeen. Dziewczyna mieszka z matką i młodszą siostrą w jednym z najbiedniejszych dystryktów nowego państwa. Chcąc nie chcąc, Katniss zmuszona jest wyruszyć na Głodowe Igrzyska, by stoczyć walkę na śmierć i życie.
EKRANIZACJA TRYLOGII
Ekranizacja pierwszego tomu trylogii powstała już w 2012 roku. Wytwórnia Lionsgate stanęła na wysokości zadania, tworząc fenomenalny, pełen efektów specjalnych film, który został doceniony przez widzów i krytyków.
Rok później ukazała się adaptacja drugiej części. Wytwórnia postanowiła, by część trzecią podzielić na dwa filmy. Premiera pierwszego miała miejsce w 2014 roku, zaś drugiego rok później.
W rolę Katniss Everdeen w filmowej ekranizacji brawurowo wcieliła się Jennifer Lawrence. To właśnie dzięki „Igrzyskom” kariera aktorki nabrała rozpędu. Rolę Peety Mellarka zagrał Josh Hutcherson, a Gale’a Hawthorna – Liam Hemsworth.
DOSKONALE PRZYJĘTY PREQUEL
W 2020 roku ukazała się nowa książka Suzanne Collins. „Ballada ptaków i węży„ to historia, której akcja poprzedza wydarzenia z „Igrzysk Śmierci”. Cofamy się w niej o sześćdziesiąt cztery lata, aż do czasu Dziesiątych Głodowych Igrzysk i poznajemy młodość prezydenta Panem – Coriolanusa Snowa.
Czy powieść Ballada ptaków i węży przyniesie odpowiedź na wiele pytań, które zadawaliśmy sobie podczas lektury trylogii? O tym musicie przekonać się sami. Książka dostępna jest także w wersji audio oraz – w związku z nadchodzącą premierą filmu Ballada ptaków i węży (premiera 17 listopada 2023) – w przepięknym wydaniu filmowym.
KILKA CIEKAWOSTEK O SUZANNE COLLINS I JEJ KSIĄŻKACH
Czy wiesz, że… nazwa Panem pochodzi od łacińskiego wyrażenia Panem et Circenses? Jest to hasło rzymskiego pospólstwa, oznaczające „chleba i igrzysk”. W ten sposób ludzie domagali się rozrywek i zaspokojenia potrzeb materialnych.
Czy wiesz, że… pierwszy film z serii „Igrzyska Śmierci” pobił rekord najszybciej wyprzedanych biletów? W wielu kinach zostały one wyprzedane w jeden dzień, w dodatku aż cztery tygodnie przed pierwszym seansem.
Czy wiesz, że… imię Katniss pochodzi od nazwy rośliny, która w Polsce znana jest jako strzałka wodna?
Czy wiesz, że… w Wietnamie trylogia Suzanne Collins została zakazana z uwagi na jej brutalność? Podobnie sytuacja wygląda w Tajlandii. Tam zakaz powstał dlatego, że grupa studentów uniwersyteckich przejęła słynne pozdrowienie Katniss i wykorzystała je jako znak protestu przeciwko rządowi.
Czy wiesz, że… o rolę Katniss starało się ponad trzydzieści aktorek? Wśród nich były takie nazwiska jak Emma Roberts, Shailene Woodley czy Abigail Breslin.