Anita Głowińska

Anita Głowińska

Kim jest Anita Głowińska? Jedną z najbardziej znanych polskich pisarek i ilustratorek książek dla dzieci!

Jej książki o Kici Koci to jedna z najpopularniejszych serii dla dzieci, ale nie są one jedynym sukcesem w dorobku autorki. Jest ona także uzdolnioną ilustratorką, która wykonała między innymi okładki i ilustracje do kolekcji „Cała Polska czyta dzieciom”. Publikacje Anity Głowińskiej bawią i uczą, dlatego rodzice z wielką chęcią czytają je wraz z najmłodszymi.

Wydaje nam się, że najlepiej o samej sobie opowie Anita!

 

ANITA GŁOWIŃSKA O SOBIE

 

Urodziłam się i mieszkam w Gdańsku, ale wiele cudownych lat spędziłam w Toruniu, gdzie skończyłam Wydział Sztuk Pięknych na  UMK (Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu). Studiowałam kierunek Konserwacja i Restauracja Malarstwa i Rzeźby Polichromowanej pod kierunkiem prof. Marii Roznerskiej.

Przez długi czas byłam przekonana, że bycie mamą nie leży w moim charakterze. Odkąd jednak w moim życiu pojawiły się dzieci (najpierw córka, potem syn) –  oszalałam na ich punkcie. Jednym z przejawów tego szaleństwa było wypełnianie domowej przestrzeni dziecięcą literaturą. Zaczęłam buszować po księgarniach i kupować książki.  Coraz więcej książek i jeszcze więcej… Wreszcie, zarówno dzieciom jak i mnie, to nie wystarczało, więc sama wzięłam się za tworzenie. Zaczęłam pisać i ilustrować. Czasem tylko pisać, czasem tylko ilustrować. 

Trochę się już tego uzbierało. Mam na swoim koncie kilkadziesiąt publikacji. Wymienienie wszystkich byłoby nudne, wspomnę więc tylko te najbardziej znane, czyli kolekcję „Cała Polska czyta dzieciom”, dla wydawnictwa Polityka i Fundacji Cała Polska czyta dzieciom, oraz serię Kicia Kocia. Poza ilustrowaniem i pisaniem pomagam mężowi projektować plakaty, opakowania i katalogi dla rożnych firm, np. dla banków czy Galerii Sztuki. 

A kiedy nie pracuję, próbuję oddać się błogiemu lenistwu. Celowo użyłam słowa „próbuję”, gdyż moje dzieci skutecznie mi to uniemożliwiają. Słusznie uważają, że należy im się uwaga rodziców. Poświęcam im zatem swój czas, a o rosnącym wtedy bałaganie w domu – staram się nie myśleć. Kiedyś w końcu ktoś posprząta…

 

ANITA GŁOWIŃSKA – KSIĄŻKI KICIA KOCIA

 

Seria Kicia Kocia jest uwielbiana przez dzieci i ich rodziców. Jej bohaterką jest mała, bystra kotka, która chętnie i odważnie odkrywa otaczający ją świat. Towarzyszą jej liczni przyjaciele oraz kochani rodzice i dziadkowie. Seria Kicia Kocia uczy najmłodszych najważniejszych zasad, codziennych czynności i zachowania w niebezpiecznych sytuacjach: gdy burza zaskoczy ich poza domem albo gdy zagadnie je nieznajomy.

Warte uwagi są także wyraziste ilustracje, których pełno w książeczkach z serii Kicia Kocia. Autorka sama podjęła się ilustrowania książeczek, umieszczając w nich duże kształty i rzucające się w oczy kolory. Z tego względu seria Kicia Kocia jest idealna nawet dla półtorarocznych dzieci.

Teraz książki o Kici Koci dostępne są także w języku angielskim! Sprawdź koniecznie: Kitty Kotty is ill, Kitty Kotty It’s mine!, Kitty Kotty helps to cleanKitty Kotty I don’t want to play like that!Kitty Kotty cannot sleep.

Zachęcamy do zapoznania się z twórczością tej przesympatycznej autorki, jaką jest Anita Głowińska. Kicia Kocia to seria, która z pewnością spodoba się najmłodszym.

Zaloguj się

Nie masz konta?