Seria Igrzyska śmierci, Suzanne Collins | Media Rodzina
Seria Igrzyska śmierci, Suzanne Collins | Media Rodzina

Igrzyska śmierci

SERIA IGRZYSKA ŚMIERCI – MŁODZIEŻOWY BESTSELLER

Igrzyska śmierci (ang. The Hunger Games) to jedna z najpopularniejszych serii książek dla młodzieży ostatnich lat. Powieść z gatunku science-fiction, napisana przez Suzanne Collins, ukazała się we wrześniu 2008 roku w Stanach Zjednoczonych, natomiast w Polsce została wydana w maju 2009 roku. Przez ponad 14 lat seria stała się światowym fenomenem, doczekała audiobooków, filmowych adaptacji i książkowego prequelu. To właśnie w czerwcu 2020 roku do rąk czytelników trafiła czwarta część  – „Ballada ptaków i węży”. Premiera ekranizacji tej ostatniej odbyła się 17 listopada 2023 roku. Film, podobnie jak poprzednie z tej serii, zdobył uznanie fanów oraz krytyków.

 

FABUŁA IGRZYSK ŚMIERCI

Bestsellerowa trylogia autorstwa Suzanne Collins opowiada o państwie Panem, powstałym na ruinach dawnej Ameryki Północnej i rządzonym przez okrutne władze. Imponujący Kapitol otoczony jest przez dwanaście dystryktów, które zmuszone są do składania władzom okrutnej daniny. Raz w roku każdy dystrykt musi dostarczyć do Kapitolu dwójkę nastolatków, chłopca i dziewczynę, między dwunastym a osiemnastym rokiem życia. Muszą oni wziąć udział w Głodowych Igrzyskach, turnieju na śmierć i życie, transmitowanym na żywo przez telewizję. Bohaterką, a jednocześnie narratorką trylogii jest szesnastoletnia Katniss Everdeen. Dziewczyna mieszka z matką i młodszą siostrą w jednym z najbiedniejszych dystryktów nowego państwa. Nieoczekiwanie jednak jej życie zmienia się diametralnie, kiedy trafia na arenę Głodowych Igrzysk.

W prequelu Igrzysk śmierci cofamy się o sześćdziesiąt cztery lata, do czasu Dziesiątych Głodowych Igrzysk. To właśnie tam poznajemy losy znanego z trylogii Coriolanusa Snowa w czasach na długo przed tym, zanim został prezydentem Panem. Szansą na zaspokojenie jego niepohamowanej ambicji jest rola mentora w Dziesiątych Głodowych Igrzyskach. Na nieszczęście trafia mu się dziewczyna z najbiedniejszego, Dwunastego Dystryktu. Wkrótce jednak okazuje się, że Lucy Gray Baird już od samego początku potrafi oczarować publiczność. A co jeszcze bardziej zaskakujące, zaczyna wzbudzać zainteresowanie samego Coriolanusa…

 

IGRZYSKA ŚMIERCI – CZĘŚCI PO KOLEI

W skład „Igrzysk śmierci” Suzanne Collins wchodzą następujące tytuły:

  1. Igrzyska Śmierci (książka dostępna także w wydaniu filmowym i audio)
  2. W pierścieniu ognia (książka dostępna także w wydaniu jubileuszowymwydaniu filmowym i audio)
  3. Kosogłos (książka dostępna także w wydaniu jubileuszowymwydaniu filmowymwydaniu filmowym białym i audio)
  4. Ballada ptaków i węży (książka dostępna także w wydaniu filmowym i audio)

 

CHRONOLOGIA WYDARZEŃ A KOLEJNOŚĆ UKAZYWANIA SIĘ POWIEŚCI

Odpowiedź na pytanie o kolejność czytania „Igrzysk śmierci” nie jest do końca jednoznaczna. To do czytelnika należy wybór, czy bardziej liczy się dla niego kolejność ukazywania się serii, czy chronologia wydarzeń. „Ballada ptaków i węży”, chociaż ukazała się jako ostatnia, po jedenastu latach od zakończenia trylogii, w rzeczywistości jest prequelem, a więc przedstawia historię wcześniejszą niż ta opisana w „Igrzyskach śmierci”. Pojawiające się w niej postacie i nawiązania będą prawdziwą gratką dla wszystkich fanów trylogii, którzy postanowią przeczytać ją jako ostatnią. Może być jednak również przystępnym wprowadzeniem w świat „Igrzysk śmierci”, a czytelnik, który ma styczność z tą historią po raz pierwszy, nie będzie się czuł zagubiony. Ze względu na fakt, że „Ballada ptaków i węży” jest prequelem, nie zawiera spoilerów do trylogii.

 

IGRZYSKA ŚMIERCI NA DUŻYM EKRANIE

Seria książek dla młodzieży „Igrzyska śmierci” doczekała się także ekranizacji, stając się absolutnym hitem kinowym! Pierwszy film powstał już w 2012 roku. Wytwórnia Lionsgate stanęła na wysokości zadania, tworząc fenomenalny, pełen efektów specjalnych obraz – uwielbiany przez widzów i doceniany przez krytyków. Rok później ukazała się adaptacja części drugiej. Wytwórnia postanowiła, by część trzecią podzielić na dwa filmy. Premiera pierwszego miała miejsce w 2014 roku, zaś drugiego rok później. Odtwórczyni głównej roli, Jennifer Lawrence, to jedna z najzdolniejszych aktorek młodego pokolenia, o czym świadczy Oscar, którym została nagrodzona w 2013 roku! Rolę Peety Mellarka zagrał Josh Hutcherson, a Gale’a Hawthorna – Liam Hemsworth.

Natomiast pod koniec 2023 roku w kinach pojawił się film „Igrzyska śmierci: Ballada ptaków i węży”. W reżyserowanej przez Francisa Lawrence’a ekranizacji zobaczyliśmy między innymi Violę Davis, Petera Dinklage’a i Jasona Schwartzmana. W roli trybutki, która walczy na arenie o życie, wystąpiła Rachel Zegler, w jej mentora zaś, młodego Coriolanusa Snowa, wcielił się Tom Blyth. Do kin w Polsce i na całym świecie film trafił 17 listopada i błyskawicznie zdobył uznanie fanów oraz krytyków.

A MOŻE AUDIOBOOK?

„Igrzyska śmierci” oraz „Ballada ptaków i węży” dostępne są również w wersji audio. Posłuchaj fragmentów książek w interpretacji Anny Dereszowskiej:

 

SUZANNE COLLINS – AUTORKA BESTSELLERÓW

Suzanne Collins zasłynęła jako autorka cyklu pt. Kroniki Podziemia. Jednak to trylogia Igrzyska śmierci, W pierścieniu ognia i Kosogłos stała się bestsellerem „New York Timesa”, ponieważ zebrała znakomite recenzje, a na jej kanwie nakręcono cztery popularne filmy. W 2013 roku wydała także świetnie przyjętą przez krytyków książkę dla dzieci pt. Year of the Jungle, opartą na wspomnieniach jej ojca z wojny w Wietnamie. Książki Suzanne Collins ukazały się na całym świecie w pięćdziesięciu trzech językach. Powieść Ballada ptaków i węży to wielki powrót autorki do cyklu po jedenastu latach.

Zaloguj się

Nie masz konta?