Seria Harry Potter, J.K. Rowling

Harry Potter

SERIA KSIĄŻEK HARRY POTTER - NAJPOPULARNIEJSZY W HISTORII CYKL DLA DZIECI I MŁODZIEŻY

Seria książek Harry Potter dla młodzieży to najpopularniejsze na świecie opowieści o sierocie i podrzutku, który okazuje się czarodziejem! Łączna liczba wszystkich sprzedanych w Polsce egzemplarzy Harry’ego Pottera wynosi niemal 7,5 miliona sztukKsiążki Harry Potter to piękne opowieści o przyjaźni i odwadze, które nie bez powodu zostały okrzyknięte bestsellerem wszech czasów.

Harry Potter - edycja specjalnaNOŚ BARWY SWOJEGO DOMU Z DUMĄ!

SERIA KSIĄŻEK HARRY POTTER - WSZYSTKIE CZĘŚCI

Harry Potter – seria książek autorstwa Joanne K. Rowling powstawała przez kilka lat, choć w założeniu pisarki od początku miała liczyć siedem części. Poszczególne tomy o  młodym adepcie magii pisane były w porządku chronologicznym, zatem poniżej przedstawiamy kolejność, w którym należy czytać serię Harry Potter. Książki po kolei prezentują się następująco:

  • Harry Potter i Kamień Filozoficzny
  • Harry Potter i Komnata Tajemnic
  • Harry Potter i więzień Azkabanu
  • Harry Potter i Czara Ognia
  • Harry Potter i Zakon Feniksa
  • Harry Potter i Książę Półkrwi
  • Harry Potter i Insygnia Śmierci

Oto seria Harry Potter! Wszystkie książki dostępne są zarówno w twardej, jak i w miękkiej oprawie. Różnią się także projektem graficznym okładki. W tej chwili dostępne są aż cztery różne wydania: z okładkami Jonny’ego Duddle’awersja fotograficzna – tzw. „dla dorosłych”edycja jubileuszowa oraz duża edycja ilustrowana, którą narysował Jim Kay. Jest też wersja audio – na płytach MP3, a dodatkowo ebooki dostępne są w serwisie Wizarding World.

Jeśli sądzisz, że w dobie komputerów sztuka czytania zanikła, zwłaszcza wśród dzieci, to niezawodny znak, że jesteś MUGOLEM!

POTTEROMANIA, CZYLI WIELKI FENOMEN KSIĄŻKI

Pierwszy tom, „Harry Potter i Kamień Filozoficzny, wydany w Wielkiej Brytanii w 1997 nie zapowiadał jeszcze wielkiego fenomenu. Jednak po wydaniu na Wyspach drugiej i trzeciej części i przetłumaczeniu powieści na inne języki, szał ogarnął dzieci na całym świecie. Błyskotliwa, zabawna i szalenie angażująca historia z przekonującymi bohaterami i wspaniale skonstruowanym światem zachwyciła bowiem i starszych i młodszych. W Polsce pierwszy tom ukazał się w 2000 roku, a w następnym – już kolejne trzy. Każda z premier była wyjątkowo fetowana w księgarniach na terenie całego kraju – o zupełnie nietypowych porach. Północ lub wschód Słońca – pora nie grała roli. Tłumy oblegały miejsca, w których czekała na nie książka! Ostatni, siódmy, tom ukazał się w Polsce w 2007 roku i od tego czasu magiczny cykl wciąz pozostaje na podium najulubieńszych książek nie tylko dzieci i młodzieży.

O CZYM JEST NAJPOPOPULARNIEJSZA SERIA KSIĄŻEK ŚWIATA?

Bohater historii to 11-letni Harry mieszkający u swojego wujostwa. Po tajemniczej śmierci rodziców trafił bowiem do rodziny, która powitała go bardziej niż niechętnie i umieściła w skrytce pod schodami. Pochodzenie chłopca owiane jest tajemnicą; jedyna pamiątka z przeszłości to zagadkowa blizna na jego czole. Skąd jednak biorą się niesamowite zjawiska, które towarzyszą nieświadomemu niczego Potterowi? Aż do jedenastych urodzin chłopiec nie zdaje sobie sprawy ze swojego pochodzenia i prawdziwych przyczyn pobytu u wujostwa. Niespodziewana wizyta pewnego olbrzyma wszystko zmienia. Harry dowiaduje się wówczas o odwiecznym podziale świata na czarodziejów i mugoli i o tym, że on sam jest czarodziejem. Trafia też do Hogwartu, a jego życie diametralnie się zmienia. Dzięki nauce w szkole magii i czarodziejstwa zdobywa natomiast wiernych przyjaciów, ale i zaciekłych wrogów. W drugim tomie „Harry Potter i Komnata Tajemnic” będzie zmuszeny walczyć z Bazyliszkiem. Trzeci tom „Harry Potter i więzień Azkabanu” to historia Syriusza Blacka, złoczyńcy, któremu udaje się uciec z najpilniej strzeżonego więzienia. Harry jest w tarapatach, bowiem zbieg z nieznanych powodów usilnie stara się odnaleźć właśnie jego…

SERIA KSIĄŻEK HARRY POTTER, CZYLI PODLANA HUMOREM MROCZNA WALKA ZE ZŁEM

Wraz z kolejnymi tomami historia robi się coraz mroczniejsza. Część czwarta, „Harry Potter i Czara Ognia” opowiada o wielkim Turnieju Trójmagicznym, w którym może wziąć udział określona grupa starszych uczniów. Niespodziewanie wśród uczestników pada też nazwisko Harry’ego. Niebezpieczeństwo czai się wszędzie – czy Harry’emu uda się wyjść z Turnieju bez szwanku?
W kolejnym tomie, pt. „Harry Potter i Zakon Feniksa” Harry – już na piątym roku nauki – dowiaduje się o istnieniu tajnej organizacji, w szeregi której, wraz z przyjaciółmi, pragnąłby wstąpić. Przedostatni, szósty tom, „Harry Potter i Książę Półkrwi” natomiast przynosi naszemu bohaterowie jeszcze rozleglejszą wiedzę o Voldemorcie, wrogu, z którym musi się zmierzyć. Koniec tej historii i finalny pojedynek rozegra się – jak nietrudno się domyślić – w ostatniej, siódmej części. „Harry Potter i Insygnia śmierci” przyniesie rozstrzygnięcia w świecie czarodziejów (i mugoli!), ostateczne starcie dobra ze złem, na które wszyscy czytelnicy czekają.

HARRY POTTER I CIĄG DALSZY?

Po kilku latach i mnóstwie próśb od czytelników, Joanne K. Rowling zdecydowała się zdradzić, jak potoczyły się losy dorosłych już bohaterów. Nie napisała jednak typowej ósmej części, a wraz z Johnem Tiffanym i Jackiem Thorne’em stworzyła niezwykłą sztukę teatralną. Opowieść „Harry Potter i przeklęte dziecko. Część pierwsza i druga, na podstawie oryginalnej opowieści” stała się tym samym podstawą spektaklu teatralnego Jacka Thorne’a, odgrywanego na deskach teatru, na londyńskim West Endzie. Swoją premierę miał on 30 lipca 2016 roku.

SERIA KSIĄŻEK HARRY POTTER - JUBILEUSZOWA EDYCJA W KOLORACH DOMÓW

W roku 2020, z okazji 20. rocznicy wydania powieści „Harry Potter i Kamień Filozoficzny” w Polsce, przygotowaliśmy dla potteromaniaków – i nie tylko – niespodziankę. Kolorowe wydania w barwach hogwarckich domów i z barwionymi brzegami dołączyły do dotychczasowych wydań serii. 

Gryffindor, Slytherin, Ravenclaw, Hufflepuff – każdy dom ma swój kolor, który zdobi specjalne wydania jubileuszowe. Jednobarwne edycje z barwionymi brzegami skrywają też dodatkowe ciekawostki dla fanów Harry’ego Pottera, których nie ma w żadnym innym wydaniu. Każdy kolejny tom w edycji jubileuszowej to nowe dodatki i specjalne strony poświęcone każdemu z domów. A to wszystko zilustrował Levi Pinfold

W książce „Harry Potter i Kamień Filozoficzny” znaleźć można mnóstwo ciekawostek o założycielach, relikwiach, godle domu, a także szczegółowe informacje o duchu rezydencie. Książka wzbogacona została również o quiz o Hogwarcie oraz detale związane z Ceremonią Przydziału czy pokojem wspólnym. A to oczywiście nie wszystko!

Harry Potter i Komnata Tajemnic” zawiera kolejną porcję ciekawostek o wybranym domu, co nieco o skrzatach domowych oraz kolejne quizy. Smaczkiem dla fanów z pewnością okaże się szczegółowy opis symboli występujących w godle domu.

JOANNE K. ROWLING PODBIJA ŚWIAT

J.K. Rowling: autorka najbardziej poczytnej serii wszech czasów dla dzieci i młodzieży o młodym adepcie magii, Harrym Potterze, wydanej w latach 1997-2007. Siedem tomów serii sprzedało się bowiem na całym świecie w nakładzie ponad 500 milionów egzemplarzy. Książki dostępne są w ponad 200 krajach i zostały przetłumaczone na 80 języków.
Pisarka słynie ze swojej działalności charytatywnej, często pochylając się nad losem skrzywdzonych, biednych i cierpiących – najczęściej dzieci.

Zaloguj się

Nie masz konta?