Seria Harry Potter, J.K. Rowling

Harry Potter

SERIA KSIĄŻEK HARRY POTTER - NAJPOPULARNIEJSZY W HISTORII CYKL DLA DZIECI I MŁODZIEŻY

Harry Potter to najpopularniejsze na świecie książki dla młodzieży opowiadające o sierocie i podrzutku, który okazuje się czarodziejem! Książki Harry Potter to piękne opowieści o przyjaźni i odwadze, które nie bez powodu zostały okrzyknięte bestsellerem wszech czasów. Łączna liczba wszystkich sprzedanych w Polsce egzemplarzy Harry’ego Pottera wynosi niemal 7,5 miliona sztuk!

Jeśli sądzisz, że w dobie komputerów sztuka czytania zanikła, zwłaszcza wśród dzieci, to niezawodny znak, że jesteś MUGOLEM!

POTTEROMANIA, CZYLI WIELKI FENOMEN KSIĄŻKI

Pierwszy tom, „Harry Potter i Kamień Filozoficzny”, wydany w Wielkiej Brytanii w 1997 roku, nie zapowiadał jeszcze wielkiego fenomenu. Jednak po publikacji drugiej i trzeciej części, a następie przetłumaczeniu powieści na inne języki, szał ogarnął dzieci na całym świecie. Błyskotliwa, zabawna i szalenie angażująca historia z przekonującymi bohaterami i wspaniale skonstruowanym światem zachwyciła i starszych i młodszych czytelników. W Polsce pierwszy tom ukazał się w 2000 roku, a w następnym – kolejne trzy. Każda z premier była wyjątkowo fetowana w księgarniach na terenie całego kraju. Tłumy oblegały miejsca, w których czekała na nie książka! Ostatni, siódmy, tom ukazał się w Polsce w 2007 roku i od tego czasu magiczny cykl wciąż pozostaje na podium ukochanych książek nie tylko dzieci i młodzieży

O CZYM JEST NAJPOPOPULARNIEJSZA SERIA KSIĄŻEK ŚWIATA?

Bohater historii to 11-letni Harry mieszkający u swojego wujostwa. Po tajemniczej śmierci rodziców trafił do rodziny, która powitała go bardziej niż niechętnie i umieściła w skrytce pod schodami. Pochodzenie chłopca owiane jest tajemnicą; jedyna pamiątka z przeszłości to zagadkowa blizna na jego czole. Skąd jednak biorą się niesamowite zjawiska, które towarzyszą nieświadomemu niczego Potterowi? Aż do jedenastych urodzin chłopiec nie zdaje sobie sprawy ze swojego pochodzenia i prawdziwych przyczyn pobytu u wujostwa. Niespodziewana wizyta pewnego olbrzyma wszystko zmienia. Harry dowiaduje się wówczas o odwiecznym podziale świata na czarodziejów i mugoli i o tym, że on sam jest czarodziejem. Trafia też do Hogwartu, a jego życie diametralnie się zmienia. Dzięki nauce w szkole magii i czarodziejstwa zdobywa zarówno wiernych przyjaciół, jak i zaciekłych wrogów. W drugim tomie „Harry Potter i Komnata Tajemnic” będzie zmuszony walczyć z Bazyliszkiem. Trzeci tom „Harry Potter i więzień Azkabanu” to historia Syriusza Blacka, złoczyńcy, któremu udaje się uciec z najpilniej strzeżonego więzienia. Harry jest w tarapatach, bowiem zbieg z nieznanych powodów usilnie stara się odnaleźć właśnie jego…

SERIA KSIĄŻEK HARRY POTTER, CZYLI PODLANA HUMOREM MROCZNA WALKA ZE ZŁEM

Wraz z kolejnymi tomami historia robi się coraz mroczniejsza. Część czwarta, „Harry Potter i Czara Ognia” opowiada o wielkim Turnieju Trójmagicznym, w którym może wziąć udział określona grupa starszych uczniów. Niespodziewanie wśród uczestników pada też nazwisko Harry’ego. Niebezpieczeństwo czai się wszędzie – czy Harry’emu uda się wyjść z Turnieju bez szwanku? W kolejnym tomie, pt. „Harry Potter i Zakon Feniksa” Harry – już na piątym roku nauki – dowiaduje się o istnieniu tajnej organizacji, w szeregi której, wraz z przyjaciółmi, pragnąłby wstąpić. Przedostatni, szósty tom, „Harry Potter i Książę Półkrwi” przynosi natomiast naszemu bohaterowi jeszcze rozleglejszą wiedzę o Voldemorcie, wrogu, z którym musi się zmierzyć. Koniec tej historii i finalny pojedynek rozegra się – jak nietrudno się domyślić – w ostatniej, siódmej części. „Harry Potter i Insygnia śmierci” przyniesie rozstrzygnięcia w świecie czarodziejów (i mugoli!), ostateczne starcie dobra ze złem, na które wszyscy czytelnicy czekają.

SERIA KSIĄŻEK HARRY POTTER - WSZYSTKIE CZĘŚCI

Harry Potter – seria książek autorstwa Joanne K. Rowling powstawała przez kilka lat i w założeniu pisarki od początku miała liczyć siedem części. Poszczególne tomy o młodym adepcie magii pisane były w porządku chronologicznym. Poniżej przedstawiamy kolejność, w której należy czytać serię Harry Potter:

  1. Harry Potter i Kamień Filozoficzny (wydanie z okładkami Jonny’ego Duddle’a – miękka i twarda, wersja fotograficzna, tzw. czarna – miękka i twarda, edycja ilustrowana, którą narysował Jim Kay oraz wydania w kolorach domów: Gryffindor, Slytherin, Ravenclaw, Hufflepuff)

  2. Harry Potter i Komnata Tajemnic (wydanie Jonny’ego Duddle’a – miękka i twarda, wersja czarna – miękka i twarda, edycja ilustrowana, w kolorach domów: Gryffindor, Slytherin, Ravenclaw, Hufflepuff)

  3. Harry Potter i więzień Azkabanu (wydanie Jonny’ego Duddle’a – miękka i twarda, wersja czarna – miękka i twarda, edycja ilustrowana, wydania w kolorach domów: GryffindorSlytherinRavenclawHufflepuff)

  4. Harry Potter i Czara Ognia (wydanie Jonny’ego Duddle’a – miękka i twarda, wersja czarna – miękka i twarda, edycja ilustrowana, wydania w kolorach domów: GryffindorSlytherinRavenclaw Hufflepuff)

  5. Harry Potter i Zakon Feniksa (wydanie Jonny’ego Duddle’a – miękka i twarda, wersja czarna – miękka i twarda, edycja ilustrowana)

  6. Harry Potter i Książę Półkrwi (wydanie Jonny’ego Duddle’a – miękka i twarda, wersja czarna – miękka i twarda)

  7. Harry Potter i Insygnia Śmierci (wydanie Jonny’ego Duddle’a – miękka i twarda, wersja czarna – miękka i twarda)
 

Oto cała seria Harry Potter! Wszystkie książki dostępne są zarówno w twardej, jak i w miękkiej oprawie. Różnią się projektem graficznym okładki. W tej chwili dostępne są aż cztery różne wydania: z okładkami Jonny’ego Duddle’a, wersja fotograficzna – tzw. czarna, edycja jubileuszowa w kolorach domów oraz duża edycja ilustrowana, którą stworzył Jim Kay. Jeśli wciąż zastanawiasz się, jak zacząć przygodę z cyklem, koniecznie zajrzyj na stronę https://harrypotternastart.pl/ i daj się wciągnąć w niezwykły świat magii!

HARRY POTTER - WYDANIE ILUSTROWANE

Po kilkunastu latach od polskiej premiery „Harry’ego Pottera”, w 2015 roku ukazało się pierwsze ilustrowane wydanie opowieści o najsłynniejszym czarodzieju świata. Jest to edycja z ponad 100 ilustracjami, w twardej oprawie i większym formacie. Autorem grafik jest Brytyjczyk Jim Kay, zdobywca nagrody Kate Greenway Medal. Polscy czytelnicy znają go z książki Patricka Nessa „Siedem minut po północy”. W 2022 roku został wydany piąty tom serii.

„Jestem ogromnie podekscytowany faktem, że mogłem zaplanować wygląd bohaterów, odzieży, architektury i krajobrazów z książek serii „Harry Potter”. W powieściach jest zawarte wszystko, chciałem zatem wnieść to, co potrafię, by w pełni i jak najlepiej ukazać głębię historii stworzonej przez Rowling” – powiedział Kay. Autor szaty graficznej zdradził, że każdej ilustracji nie mógł poświęcić więcej niż kilka dni. Stworzył ich bowiem ponad 100 (ilustrowana jest każda strona książki!). Kay szukał inspiracji wśród ludzi i miejsc, które dobrze zna. Postać Hermiony, na przykład, wzorował na własnej siostrzenicy!

SERIA KSIĄŻEK HARRY POTTER - JUBILEUSZOWA EDYCJA W KOLORACH DOMÓW

W roku 2020, z okazji 20. rocznicy wydania powieści „Harry Potter i Kamień Filozoficzny” w Polsce, przygotowaliśmy dla potteromaniaków – i nie tylko – niespodziankę. Kolorowe wydania w barwach hogwarckich domów i z barwionymi brzegami. Każdy kolejny tom w edycji jubileuszowej to nowe dodatki i specjalne strony poświęcone każdemu z domów, których nie ma w żadnym innym wydaniu.  

W książce „Harry Potter i Kamień Filozoficzny” znaleźć można mnóstwo ciekawostek o założycielach, relikwiach, godle domu, a także szczegółowe informacje o duchu rezydencie. Książka wzbogacona została również o quiz o Hogwarcie oraz detale związane z Ceremonią Przydziału czy pokojem wspólnym. A to oczywiście nie wszystko! 

Następne części zawierają kolejną porcję ciekawostek o wybranym domu, co nieco o skrzatach domowych czy patronusach a także kolejne quizy. Smaczkiem dla fanów z pewnością okaże się szczegółowy opis symboli występujących w godle domu. A to wszystko zilustrował Levi Pinfold!

HARRY POTTER I... CIĄG DALSZY?

Po kilku latach i mnóstwie próśb od czytelników, Joanne K. Rowling zdecydowała się zdradzić, jak potoczyły się losy dorosłych już bohaterów. Nie napisała jednak typowej ósmej części, a wraz z Johnem Tiffanym i Jackiem Thorne’em stworzyła niezwykłą sztukę teatralną. Opowieść „Harry Potter i przeklęte dziecko. Część pierwsza i druga, na podstawie oryginalnej opowieści” stała się tym samym podstawą spektaklu teatralnego Jacka Thorne’a, odgrywanego na deskach teatru, na londyńskim West Endzie. Swoją premierę miał on 30 lipca 2016 roku.

PODRĘCZNIKI HOGWARCKIE

„Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć” to książka będąca obowiązkową pozycją dla fanów serii „Harry Potter”. Poznaj jeden z kultowych podręczników hogwarckich, z którymi Harry Potter i inni uczniowie Szkoły Magii i Czarodziejstwa w Hogwarcie zapoznali się w szkole. Zdobywali dzięki nim wiedzę o kluczowych zagadnieniach na najważniejszych przedmiotach lub zapoznawali się z literaturą i kulturą. Dwie pozostałe książki to „Quidditch przez wieki” (również w wydaniu ilustrowanym) oraz „Baśnie barda Beedle’a”, które – jak wiemy – zostały przetłumaczone z run przez Hermionę Granger. W ofercie posiadamy także książkę „Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć” w wydaniu ilustrowanym.

FANTASTYCZNE ZWIERZĘTA

Fantastyczne zwierzęta to czarodziejski cykl książek dla młodzieży autorstwa J.K. Rowling, którego akcja rozgrywa się w magicznym uniwersum Wizarding World. Z pewnością znają go wszyscy wielbiciele Harry’ego Pottera. Akcja toczy się kilkadziesiąt lat przed wydarzeniami znanymi czytelnikowi z serii Harry Potter. Bohaterami serii – oprócz magicznych stworzeń – są czarodzieje i mugole, których łączą niezwykłe przygody. Pojawiają się w niej także postacie znane już czytelnikowi, jak chociażby nauczyciele: Albus Dumbledore czy Minerwa McGonagall. Książki z serii Fantastyczne zwierzęta wydane zostały w postaci scenariuszy. Są one ściśle związane są z filmami wytwórni Warner Bros. Do tej pory ukazały się trzy książki z serii Fantastyczne zwierzęta:

  1. Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć. Oryginalny scenariusz,

  2. Fantastyczne zwierzęta: Zbrodnie Grindelwalda. Scenariusz oryginalny,

  3. Fantastyczne zwierzęta: Tajemnice Dumbledore’a. Scenariusz oryginalny.

JOANNE K. ROWLING PODBIJA ŚWIAT

J.K. Rowling: autorka najbardziej poczytnej serii wszech czasów dla dzieci i młodzieży o młodym adepcie magii, Harrym Potterze, wydanej w latach 1997-2007. Siedem tomów serii sprzedało się bowiem na całym świecie w nakładzie ponad 500 milionów egzemplarzy. Książki dostępne są w ponad 200 krajach i zostały przetłumaczone na 80 języków.
Pisarka słynie ze swojej działalności charytatywnej, często pochylając się nad losem skrzywdzonych, biednych i cierpiących – najczęściej dzieci.

Zaloguj się

Nie masz konta?