Clive Staples Lewis (C.S Lewis)

Clive Staples Lewis

Clive Staples Lewis urodził się w 1898 r. w Belfaście w Północnej Irlandii.  C.S. Lewis – chociaż pisarz wolał, gdy nazywano go Jack – to brytyjski pisarz, filolog i filozof. Zmarł w 1963 r. w Kilns.

Najbardziej znanym dziełem Lewisa są Opowieści z Narnii. Autor pisał je pomiędzy rokiem 1949 a 1954. Nakładem wydawnictwa Media Rodzina ukazało się także kilka innych jego książek. Clive Lewis pisał także dla dorosłych – są to pozycje z gatunku literatury pięknej i filozofii, które serdecznie polecamy sprawdzić. Warto również dodać, jak wiele mądrości zawarł w swoich książkach C.S. Lewis. Cytaty pochodzące z dzieł tego wyjątkowego pisarza chwycą za serce każdego.

 

CLIVE STAPLES LEWIS – KSIĄŻKI DOSTĘPNE W MEDIA RODZINA:

 

Serię książek dla dzieciOpowieści z Narnii” można kupić w dwóch pakietach. Więcej wydań (takich jak audio czy z okładkami filmowymi) prezentujemy na podstronie dedykowanej serii.
– Opowieści z Narnii – siedmiopak
– Opowieści z Narnii – wyd. dwutomowe

Poza uwielbianą serią dla dzieci i młodzieży posiadamy także książki Lewisa dla dorosłych, między innymi:
Cztery miłości
Listy starego diabła do młodego
Chrześcijaństwo po prostu
Podział ostateczny

 

C.S. LEWIS – DZIECIŃSTWO I MŁODOŚĆ

 

Wczesne dzieciństwo pisarza było szczęśliwe i beztroskie, ale nagle skończyło się w 1908 roku, kiedy jego matka poważnie zachorowała i wkrótce zmarła na raka. Po jej śmierci razem z bratem C.S. Lewis został wysłany do szkoły z internatem w Anglii, której szczerze nienawidził za surowe reguły i nieżyczliwego dyrektora. Na szczęście dla chłopca, szkołę zamknięto, a bracia wrócili do Irlandii. Rok później jednak musiał pojechać tam ponownie, kontynuować naukę – tym razem już pełen pozytywnych odczuć.

 

FASCYNACJA LITERATURĄ

 

Co jako nastolatek kochał C.S. Lewis? Książki, oczywiście! Czytał głównie poezję, zwłaszcza dzieła Homera i Wergiliusza. Zainteresował się też językami nowożytnymi i doskonalił francuski, niemiecki i włoski. W 1916r. roku został przyjęty na Uniwersytet w Oksfordzie. Mimo to zgłosił się do armii, by walczyć w pierwszej wojnie światowej. Po jej zakończeniu powrócił do Oksfordu, gdzie rozpoczął studia literatury greckiej i łacińskiej, filozofii, starożytnej historii i literatury angielskiej oraz otrzymał prestiżowe stanowisko wykładowcy Magdalen College w Oksfordzie. Pracował tam jako profesor literatury średniowiecznej i renesansu przez kolejnych 29 lat.

 

TWÓRCZOŚĆ I KARIERA NAUKOWA

 

Oprócz spełniania nauczycielskich obowiązków, Lewis rozpoczął też wydawać swoje książki. Jego pierwsza publikacja „The Pilgrim’s Regress” dotyczyła jego osobistej ekspedycji do świata wiary chrześcijańskiej. Inne prace, które powstały w tym okresie ugruntowały jego wizerunek jako autora książek religijnych, rozpraw akademickich i popularnych powieści. Wśród jego prac znajduje się „Alegoria miłości”, którą do dziś uważa się za doskonałe studium miłości w literaturze od średniowiecza do czasów szekspirowskich. Z kolei „Z milczącej planety” było pierwszą częścią trylogii fantasty, której główny bohater przypomina nieco przyjaciela Lewisa – J.R.R. Tolkiena, autora dziecięcej klasyki, między innymi „Hobbita”.

Początkowo, kiedy Lewis rozpoczął pisanie książek dla dzieci, wydawcy i niektórzy z przyjaciół próbowali mu to odradzać. Sądzili, iż mogłoby to zaszkodzić jego reputacji jako twórcy poważnych rozpraw naukowych. Zwłaszcza pierwsza część „Opowieści z Narnii” była surowo krytykowana przez Tolkiena. Uważał on, iż w „Lwie, Czarownicy i starej szafie” zbyt wiele elementów nie współgra.  Jak chociażby wszechmocny lew i złe wiedźmy, mówiące zwierzęta i dzieci. Na szczęście Lewis nie usłuchał żadnego z tych głosów.

Wkrótce po wydaniu „Lwa, Czarownicy i starej szafy”, Lewis napisał sześć kolejnych książek z cyklu „Opowieści z Narnii”. Wieńczący serię tom – „Ostatnią bitwę” – opublikował w 1956 roku. Pomimo tego, iż książki nie zdobyły początkowo uznania krytyków, to jednak bardzo spodobały się czytelnikom. Szybko zyskały popularność  dzięki niesionej z ust do ust pochwale. Od tego czasu „Opowieści z Narnii” sprzedały się w liczbie ponad 100 milionów egzemplarzy. Znalazły także swoje miejsce pośród najbardziej ukochanych i poczytnych książek literatury dziecięcej.

Po ukończeniu serii Lewis pisał dalej, poruszając tematy religijne i autobiograficzne, ale już na znacznie mniejszą skalę. Czas swój poświęcał ciężko chorej żonie, Joy Gredsham. Po jej śmierci Lewis sam podupadł na zdrowiu i latem 1963 roku zrezygnował z posady w Cambridge. Jego śmierć była jedynie wzmiankowana. Niemniej jednak, w pamięci czytelników na całym świecie pozostanie jako autor zachwycający i inspirujący coraz to nowe pokolenia.

Warto pamiętać o twórcach takich jak C.S. Lewis. Biografia autora jest niezwykle fascynująca i pełna ciekawostek, które prezentujemy niżej.

 

C.S. LEWIS – CIEKAWOSTKI O AUTORZE

 

Czy wiesz, że… pomimo tego, iż Clive Lewis pochodził z rodziny, w której religia odgrywała bardzo ważną rolę, młodość autora zdominowały ateizm i fascynacja okultyzmem? Pod wpływem przeżyć wojennych oraz przyjaźni z Tolkienem Lewis ostatecznie powrócił do chrześcijaństwa.

Czy wiesz, że… C.S. Lewis blisko przyjaźnił się z innym znanym pisarzem? Był to J.R.R Tolkien. Mężczyźni poznali się na studiach i przez lata wymieniali listy. Doradzali sobie w nich między innymi w kwestiach dotyczących ich dzieł – chodzi oczywiście o „Władcę Pierścieni” oraz „Opowieści z Narnii”.

Czy wiesz, że… Joy Gersham, późniejsza żona Lewisa, była jedną z fanek jego prozy i pewnego dnia postanowiła do niego napisać? To właśnie tak para się poznała. Po długiej wymianie listów Clive i Joy postanowili się poznać. Pierwszy ślub wzięli w 1953 roku.

Czy wiesz, że… wiele osób ma problem z zapamiętaniem inicjałów pisarza? W wyszukiwarkach bardzo często zamiast „cs lewis” pojawia się fraza „sc lewis”.

Zaloguj się

Nie masz konta?