J.K. Rowling
Photography Debra Hurford Brown © J.K. Rowling

J.K. Rowling

J.K. ROWLING to autorka popularnej serii o Harrym Potterze, a także kilku niezależnych powieści kryminalnych napisanych pod pseudonimem Robert Galbraith. Po tym, jak w 1990 roku, podczas oczekiwania na spóźniony pociąg wpadł jej do głowy pomysł na serię o Harrym Potterze, napisała siedem książek, a pierwszy tom, Harry Potter i Kamień Filozoficzny, został wydany po raz pierwszy w Wielkiej Brytanii w 1997 roku. Seria opowieści o Harrym Potterze ukazywała się przez kolejne dziesięć lat, aż w 2007 roku ukazała się ostatnia część cyklu – Harry Potter i Insygnia Śmierci, a filmowe adaptacje każdej z książek stały się kinowymi hitami. Książki o Harrym Potterze sprzedały się w ponad 600 milionach egzemplarzy oraz zostały przetłumaczone na ponad 80 języków.

J.K. Rowling napisała także trzy krótkie tomy towarzyszące serii o młodym czarodzieju, w tym Fantastyczne Zwierzęta i jak je znaleźć, które stały się inspiracją do stworzenia filmów o magizoologu Newcie Skamanderze. Historia Harry’ego Pottera po latach znalazła kontynuację w sztuce teatralnej Harry Potter i przeklęte dziecko, która została napisana przez J.K. Rowling wspólnie z dramaturgiem Jackiem Thornem oraz reżyserem Johnem Tiffanym.

W 2020 Rowling powróciła do publikacji dla młodszych dzieci z powieścią Ikabog. Tantiemy przekazała swojej fundacji non-profit VOLANT, aby pomóc organizacjom charytatywnym złagodzić społeczne skutki pandemii COVID-19. Jej najnowsza powieść Gwiazdkowy Prosiaczek ukazała się w 2021 roku.

J.K. Rowling otrzymała wiele nagród i wyróżnień za swoją pracę, w tym brytyjski Order Towarzyszy Honoru, francuski Order Narodowy Legii Honorowej, nagrodę Hansa Christiana Andersena oraz Nagrodę Księcia Austrii. Poprzez swoją fundację non-profit wspiera różnorodne działania  zakresu pomocy humanitarne i jest założycielką międzynarodowej organizacji charytatywnej LUMOS, zajmującej się pomocą dzieciom.

Autorka mieszka z rodziną w Szkocji. Należąca do autorki strona Wizarding World (poprzednio Pottermore) to jej cyfrowy wydawca oraz centrum świata czarodziejów. Żeby dowiedzieć się więcej o J.K. Rowling odwiedź stronę jkrowlingstories.com.

 

JAKIE KSIĄŻKI NAPISAŁA J.K. ROWLING?

Niżej rozwijamy odpowiedź na to pytanie!

 

HARRY POTTER – NAJPOPULARNIEJSZA SERIA J.K. ROWLING

 

Książka Harry Potter i Kamień Filozoficzny, RowlingJ.K. Rowling to autorka siedmiotomowej, bestsellerowej serii o Harrym Potterze, wydanej w latach 1997-2007, sprzedanej na całym świecie w nakładzie ponad 600 milionów egzemplarzy. Seria dostępna jest w ponad 200 krajach i została przetłumaczona na 80 języków. Na jej podstawie wytwórnia Warner Bros. nakręciła osiem bijących rekordy oglądalności filmów. Nie bez powodu uznawana jest ona za najpopularniejszy w historii cykl książek dla dzieci i młodzieży.

Jest to opowieść o jedenastoletnim chłopcu, sierocie i podrzutku, który niespodziewanie dowiaduje się, że jest czarodziejem. I to nie byle jakim, bo chociaż on sam nic nie wie o magicznym świecie, to każde dziecko i każdy dorosły zna jego imię. Ponadto pochodzenie chłopca owiane jest tajemnicą, a jedyna pamiątka z przeszłości to zagadkowa blizna w kształcie błyskawicy na jego czole.

Harry wraz z przyjaciółmi, Ronem i Hermioną, przeżywa niezwykłe i magiczne przygody, świetnie opisane przez J.K. Rowling. Harry Potter, to piękne opowieści o przyjaźni i odwadze.

Na serię o Harrym Potterze składają się następujące tytuły:

1. Harry Potter i Kamień Filozoficzny
2. Harry Potter i Komnata Tajemnic
3. Harry Potter i więzień Azkabanu
4. Harry Potter i Czara Ognia
5. Harry Potter i Zakon Feniksa
6. Harry Potter i Książę Półkrwi
7. Harry Potter i Insygnia Śmierci

 

HARRY POTTER – CIĄG DALSZY?

 

Wraz z Johnem Tiffanym i Jackiem Thorne’em, J.K. Rowling napisała sztukę teatralną pt. „Harry Potter i przeklęte dziecko. Część pierwsza i druga”, którą można oglądać na londyńskim West Endzie. Jest to oficjalny, ósmy tom serii Harry Potter. Autor sztuki, Jack Thorne, stworzył spektakl opowiadający o przygodach Albusa – najmłodszego syna Harry’ego. Gdy przyszłość zaczyna złowróżbnie przypominać przeszłość, ojciec i syn muszą stawić czoło niewygodnej prawdzie: że ciemność nadchodzi czasem z zupełnie niespodziewanej strony.

 

DODATKI DO SERII

 

J.K. Rowling napisała również trzy książki towarzyszące serii, które przekazała na cele charytatywne „Quidditch przez wieki” oraz „Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć” to podręczniki z Hogwartu, które powstały dla fundacji Comic Relief. Z kolei „Baśnie Barda Beedle’a” to zbiór magicznych baśni, który Joanne K. Rowling stworzyła dla dziecięcej fundacji Lumos.

„Quidditch przez wieki” dostępny jest także w wydaniu ilustrowanym.
Nakładem wydawnictwa Media Rodzina ukazało się także ilustrowane wydanie książki „Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć”.

 

FANTASTYCZNE ZWIERZĘTA I JAK JE ZNALEŹĆ

 

To nie koniec książek z uniwersum Harry’ego Pottera, które stworzyła J.K. Rowling. Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć to seria, której akcja toczy się kilkadziesiąt lat przed wydarzeniami znanymi czytelnikowi z serii Harry Potter. Bohaterami serii – oprócz magicznych stworzeń – są czarodzieje i mugole, których łączą niezwykłe magiczne przygody.

Książki z serii Fantastyczne zwierzęta wydane zostały w postaci scenariuszy. Są one ściśle związane są z filmami wytwórni Warner Bros. Do tej pory ukazały się dwa filmy z serii, która ostatecznie ma ich liczyć aż pięć. Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć to debiut J.K. Rowling w roli scenarzystki filmowej.

Na serię Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć składają się następujące tytuły:

1. Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć. Oryginalny scenariusz
2. Fantastyczne zwierzęta: Zbrodnie Grindelwalda. Scenariusz oryginalny
3. Fantastyczne zwierzęta: Tajemnice Dumbledore’a. Scenariusz oryginalny

 

GWIAZDKOWY PROSIACZEK – NOWA, PIERWSZA PO HARRYM POTTERZE KSIĄŻKA DLA DZIECI AUTORSTWA J.K. ROWLING

Gwiazdkowy Prosiaczek

Niedawno J.K. Rowling ogłosiła premierę nowej książki dla dzieci, czyli „Gwiazdkowego Prosiaczka”. Jest to emocjonująca i podnosząca na duchu powieść przygodowa o więzi chłopca i jego ukochanej przytulanki oraz o tym, na jak wiele potrafi się on zdobyć, by odzyskać swój skarb. To książka jednotomowa, niepowiązana z wcześniejszymi utworami J.K. Rowling, skierowana do dzieci w wieku 8+. Tę powieść pióra autorki zaliczanej do największych pisarzy świata pokochają całe rodziny.

Autorem kolorowej ilustracji okładkowej jest Jim Field, który stworzył również projekt wnętrza książki, w tym dziewięć czarno-białych ilustracji dwustronicowych i kilka mniejszych.

„Gwiazdkowy Prosiaczek” ukazał się w Polsce w dwóch wersjach – zarówno w twardej, jak i w miękkiej oprawie.

 

KSIĄŻKI J.K. ROWLING DLA DZIECI I DOROSŁYCH

 

J.K. Rowling stworzyła prezent dla dzieci dotkniętych skutkami lockdownu w czasie pandemii koronawirusa na całym świecie. Ikabog to pięknie wydana baśń, w której nadzieja i przyjaźń potrafią uratować świat. Ponadto wyjątkową atrakcją są 34 kolorowe ilustracje autorstwa dzieci wyłonione w Konkursie na Ilustracje Ikabog. Zwycięskie prace można obejrzeć na specjalnej stronie dedykowanej książce.

Nakładem wydawnictwa Media Rodzina ukazała się także książka Rowling Życie jest sztuką. O korzyściach płynących z porażek i o sile wyobraźni. Książka ta zawiera cenne rady dla każdego, kto znalazł się w przełomowym momencie swojego życia.

Rowling jest również autorką powieści dla dorosłych „Trafny wybór” oraz – pod pseudonimem Robert Galbraith – serii powieści kryminalnych o detektywie Cormoranie Strike’u, które telewizja BBC przeniosła na ekran.

 

J.K. ROWLING – CIEKAWOSTKI

 

Czy wiesz, że… wydawcy poprosili Rowling, by ta nie podpisywała się pełnym imieniem? Zamiast tego kazano jej użyć dwóch inicjałów i nazwiska. A wszystko dlatego, że twierdzono, iż młodzi chłopcy nie będą chcieli czytać książki, której autorką jest kobieta. Rowling nie ma drugiego imienia, a Kathleen pochodzi od imienia jej babci.

Czy wiesz, że… urodziny Harry’ego Pottera przypadają na 31 lipca, czyli ten sam dzień, w którym urodziła się J.K. Rowling? Książki pisarki wielokrotnie zawierają odniesienie do tej daty, gdyż to właśnie wtedy jedenastoletni Harry dowiedział się, że jest czarodziejem.

Czy wiesz, że… „Forbes” oszacował majątek pisarki na około 600 milionów funtów? Seria o Harrym Potterze szybko pozwoliła Joanne Rowling osiągnąć status miliarderki. Jednak ze względu na ogromne zaangażowanie pisarki w działalność charytatywną, Rowling nie należy do grona miliarderów.

Czy wiesz, że… autorka została uhonorowana licznymi nagrodami i odznaczeniami? Dla polskich fanów ważny jest przede wszystkim Orderem Uśmiechu, który został jej przyznany w 2002 roku.

Zaloguj się

Nie masz konta?