Hans Christian Andersen - Media-Rodzina

Hans Christian Andersen

Hans Christian Andersen urodził się w 1805 roku w Odense. Już od najmłodszych lat pisał baśnie i urządzał kukiełkowe teatrzyki. Szerszej publiczności stał się znany w 1835 rok wraz z wydaniem „Improwizatora”. Autobiograficzna powieść osadzona we włoskim krajobrazie osiągnęła międzynarodowy sukces. Już podczas życia autora stała się jednym z jego najbardziej poczytnych dzieł.

Najważniejszą część jego twórczości stanowiły przede wszystkim baśnie, które tworzone były pomiędzy 1835 a 1872 rokiem. We wczesnych zbiorach Andersen powracał do opowieści zasłyszanych podczas dzieciństwa. Stopniowo jednak zaczął dodawać do nich teksty, które wyszły spod jego pióra. Trzeci tom opublikowany w 1837 roku zawierał m.in. „Małą Syrenkę” i „Nowe szaty cesarza”.

Dzięki baśniom takim jak „Mała Syrenka”, „Krzesiwo”, „Królewna na ziarnku grochu”, „Królowa Śniegu”, „Słowik” czy „Cynowy żołnierzyk”, które z jednej strony inspirowane były wielką tradycją „Księgi tysiąca i jednej nocy”, a z drugiej „Baśniami dla dzieci i dla domu”, Andersen stał się znany jako ojciec nowoczesnej baśni. Jego oryginalne baśnie – tylko 12 ze 156 opartych jest na kulturze ludowej – łączą tendencje romantyczne i realistyczne, pod nowatorską warstwą kolokwialnego języka ukrywają wyrafinowany morał opowieści. Wiele z nich ma charakter autobiograficzny, cechuje go zmysł obserwacji, co skrzętnie wykorzystuje do szkicowania ludzkich charakterów. Niewątpliwie to właśnie sprawiło, że napisane przez niego baśnie przetłumaczono na ponad 80 języków.

Pomiędzy 1840 a 1857 rokiem podróżował po Europie, Azji Mniejszej i Afryce, zapisując swoje wrażenia i przygody w książkach podróżniczych. Swoje wspomnienia spisał w wydanej w 1855 roku autobiografii „Baśń mojego życia”. W latach 1825-1875 pisał ponadto dzienniki, wydane w Polsce nakładem wydawnictwa Media Rodzina.

Hans Christian Andersen jest także autorem kilku powieści, m.in. „Tylko grajek” (1837) i „Piotr Szczęściarz” (1870).

Zaloguj się

Nie masz konta?