Seria Opowieści z Narnii (wszystkie książki), C.S Lewis

Opowieści z Narnii

Opowieści z Narnii to bestsellerowa seria książek dla dzieci, uwielbiana także przez młodzież i dorosłych. Jej autorem jest C.S. Lewis, brytyjski pisarz, filolog i filozof. Cykl ten sprzedał się w ponad stu dwudziestu milionach egzemplarzy w czterdziestu jeden językach.

Nie da się ukryć, że najbardziej znanym dziełem Lewisa jest właśnie seria Opowieści z Narnii. Autor pisał ją pomiędzy rokiem 1949 a 1954. Nakładem wydawnictwa Media Rodzina ukazało się także kilka książek Lewisa dla dorosłych – są to pozycje z gatunku literatury pięknej i filozofii, które serdecznie polecamy sprawdzić.

 

OPOWIEŚCI Z NARNII – KSIĄŻKI DLA KAŻDEGO!

 

Chroniąc się przed nalotami na Londyn, podczas II wojny światowej, rodzeństwo – Łucja, Zuzanna, Edmund oraz Piotr – trafia do domu pewnego profesora.

Przez przypadek znajdują starą szafę z futrami, która okazuje się tajemnym przejściem do niezwykłej krainy – Narnii. Mieszkańcom Narnii grozi niebezpieczeństwo i to własnie młodzi bohaterowie mogą przynieść im ratunek… Nieocenionym wsparciem dla młodych bohaterów okaże się Lew Aslan.

Narnijski siedmioksiąg to obowiązkowa lektura młodych czytelników, która stała się źródłem inspiracji dla wielu współczesnych autorów i na stałe weszła do kanonu literatury dziecięcej. Za co głównie uwielbiane są Opowieści z Narnii? Postacie to z pewnością mocny punkt tej serii. Małe dziewczynki marzą, by być odważne jak Łucja i piękne jak Zuzanna. Chłopcy mogą utożsamiać się z Edmundem i brać przykład z mądrego Piotra. Jednak nie tylko rodzeństwo Pevensie występuje w serii Opowieści z Narnii. Bohaterowie tacy jak Aslan, książę Kaspian czy Eustachy również są wykreowane wspaniale, a z ich zachowań i decyzji młody czytelnik może wyciągnąć niejedną lekcję.

 

SERIA OPOWIEŚCI Z NARNII

 

Poniżej przedstawiamy siedem tomów, które składają się na cykl „Opowieści z Narnii”. Części należy czytać w następującej kolejności:

  • Lew, Czarownica i stara szafa – Piotr, Zuzanna, Edmund oraz Łucja trafiają Narnii przez tytułową starą szafę. Rodzeństwo przeżyje tam przygodę, o jakiej nigdy nawet nie marzyło – aby ratować Narnię przed wieczną zimą, stanie do walki z Białą Czarownicą.
  • Książę Kaspian – młody Kaspian ma być prawowitym władcą, lecz przebiegły wuj chce pozbawić go praw do tronu. Przyszły książę postanawia przywołać na pomoc dawnych bohaterów Narnii.
  • Podróż Wędrowca do Świtu – Kaspian wyrusza na wyprawę w poszukiwaniu siedmiu baronów. Przygoda powiedzie Edmunda, Łucję, ich kuzyna Eustachego i Kaspiana na sam Koniec Świata.
  • Srebrne krzesło – Eustachy oraz jego szkolna koleżanka Julia wyruszają w misję powierzoną im przez samego lwa Aslana. Zadaniem dwojga przyjaciół jest odnalezienie Riliana, zaginionego królewicza Narnii.
  • Koń i jego chłopiec – jest to pasjonująca historia ucieczki dzielnego chłopca Szasty, pięknej księżniczki Arawis oraz ich niezwykłych towarzyszy, mówiących koni: Briego i Hwin.
  • Siostrzeniec Czarodzieja – w szóstej części śledzimy przygody dwójki przyjaciół, Digory’ego i Poli, którzy zostają niespodziewanie przeniesieni z Londynu do Innego Świata przez wuja Digory’ego, który jest czarodziejem.
  • Ostatnia bitwa – na zakończenie serii śledzimy śmiertelną walką o Narnię, do jakiego staje ostatni król, Tirian, wraz z garstką przyjaciół. Czy uda im się zwyciężyć i ocalić cudowną krainę przed zniszczeniem?

 

OPOWIEŚCI Z NARNII – SAGA NA DUŻYM EKRANIE

 

Dobra wiadomość dla tych, którzy chcieliby  zobaczyć na dużym ekranie Opowieści z Narnii. Ekranizacje trzech pierwszych części już się ukazały i zostały bardzo ciepło przyjęte przez krytyków. Premiera czwartego filmu zaplanowana jest na rok 2021, prawie jedenaście lat po premierze Wędrowca do Świtu i szesnaście po ukazaniu się w kinach pierwszej części Opowieści z Narnii. Seria prawdopodobnie zostanie również zekranizowana przez platformę Netflix, która wykupiła prawa do wszystkich siedmiu tomów. Daty premiery jednak wciąż nie podano.

Ciekawostka: niektóre sceny do filmu „Lew, Czarownica i stara szafa” nagrywane były w Polsce. Jedna ze scen powstawała nad jeziorem Siemianówka, które znajduje się na północ od Puszczy Białowieskiej. Producentom tak spodobała się praca w Polsce, że postanowili nagrać w naszym kraju jeszcze kilka scen, między innymi w Górach Stołowych, Tatrach i nad Dunajcem. Góry Stołowe możemy oglądać także w ekranizacji drugiej części serii.

 

OPOWIEŚCI Z NARNII – WSZYSTKIE TOMY – JAKĄ WERSJĘ WYBRAĆ?

 

Książki można kupić w dwóch pakietach:
Opowieści z Narnii – wszystkie części – siedmiopak
Opowieści z Narnii – wyd. dwutomowe

W ofercie posiadamy też Opowieści z Narnii – wydanie filmowe
Lew, Czarownica i stara szafa
Książę Kaspian
Podróż Wędrowca do Świtu

Opowieści z Narnii – książki do słuchania (audio):
Lew, Czarownica i stara szafa
Książę Kaspian
Podróż Wędrowca do Świtu
Srebrne krzesło
Koń i jego chłopiec
Siostrzeniec Czarodzieja
Ostatnia bitwa

Polecamy także spróbować własnoręcznie nadać barw magicznej krainie Narnii:
Opowieści z Narnii. Książka do kolorowania

 

KTO JEST AUTOREM KSIĄŻKI OPOWIEŚĆI Z NARNII? C.S. LEWIS – PARĘ SŁÓW O AUTORZE!

 

Clive Staples Lewis urodził się w 1898 r. w Belfaście w Północnej Irlandii. Był brytyjskim pisarzem, filologiem, jak również filozofem. Najbardziej znanym dziełem Lewisa są oczywiście Opowieści z Narnii, seria, którą autor pisał pomiędzy rokiem 1949 a 1954. Clive Lewis tworzył także powieści dla dorosłych – są to pozycje z gatunku literatury pięknej i filozofii, takie jak Cztery miłości czy Listy starego diabła do młodego, które serdecznie polecamy.

C.S. Lewis blisko przyjaźnił się z innym znanym pisarzem – był to J.R.R Tolkien. Mężczyźni poznali się na studiach i przez lata wymieniali listy. Doradzali sobie w nich między innymi w kwestiach dotyczących ich dzieł – chodzi oczywiście o „Władcę Pierścieni” oraz „Opowieści z Narnii”. Książki obu autorów podbiły serca czytelników. Wartości przekazywane przez Lewisa w jego książkach spowodowały, że postanowiono także w szkołach omawiać z dziećmi „Opowieści z Narnii”. Lektura zalicza się do obowiązkowego kanonu dla klasy piątej szkoły podstawowej.

Lewis zmarł w 1963 r. w Kilns.

 

Zaloguj się

Nie masz konta?