Stefan Stuligrosz | Książki, audiobooki | Media Rodzina
Stefan Stuligrosz

Stefan Stuligrosz

Stefan Stuligrosz to polski dyrygent chórów, twórca Chóru Chłopięco-Męskiego „Poznańskie Słowiki”, a także kompozytor. Swą pracę artystyczną z zespołem rozpoczął jesienią 1939 roku. Wówczas, po aresztowaniu przez gestapo dyrygenta Chóru Katedralnego, ks. dr. Wacława Gieburowskiego, założył 24-osobowy, konspiracyjny chór. Po zakończeniu II wojny światowej zorganizował 80-osobowy chór chłopięco-męski. Jego pierwszym znaczącym sukcesem w skali ogólnopolskiej był gościnny występ w Filharmonii Warszawskiej w 1949 roku.

Przez trzydzieści lat, do czasu przejścia na emeryturę, Stefan Stuligrosz prowadził działalność dydaktyczno-wychowawczą w Akademii Muzycznej im. I.J. Paderewskiego w Poznaniu, której był rektorem przez 5 kadencji. W latach 1973-1982 był członkiem Sekcji Muzycznej i Prezydium Rady Wyższego Szkolnictwa Artystycznego w Ministerstwie Kultury i Sztuki. Od 1953 do 1963 kierował pracami Redakcji Muzycznej Rozgłośni Poznańskiej Polskiego Radia, a w latach 1971-1990 był prezesem Poznańskiego Towarzystwa Muzycznego im. Henryka Wieniawskiego. Twórczość kompozytorska Stefana Stuligrosza obejmuje ponad 500 utworów na chór a capella, z towarzyszeniem fortepianu, organów i orkiestry, a także opracowań kolęd i pieśni polskich oraz zagranicznych.

Za swe osiągnięcia w działalności artystycznej oraz w pracy dydaktyczno-wychowawczej prof. Stefan Stuligrosz był wyróżniony licznymi odznaczeniami oraz medalami polskimi i zagranicznymi. W roku 2000 mistrz obchodził 80-lecie pracy twórczej. W roku swego jubileuszu wybrany został głosami czytelników poznańskich gazet jednym z najwybitniejszych Wielkopolan XX wieku.

 

Nakładem wydawnictwa Media Rodzina ukazała się książka Stefana Stuligrosza pod tytułem „Piórkiem słowika” (dostępna także w wersji audio pod tytułem „Piórkiem i głosem słowika”). Artysta opowiada w niej o muzyce, podróżach, chorobach, stanie wojennym i o swoich najbliższych. Wspomina także o swoim rodzinnym mieście, Poznaniu.

Zaloguj się

Nie masz konta?