Jørn Lier Horst
Photo © Anton Soggiu

Jørn Lier Horst

Jørn Lier Horst to urodzony w 1970 r. w Bamble norweski pisarz znany głównie z kryminałów, które przyniosły mu m.in. skandynawskie nagrody Riverton i Szklany Klucz. Studiował kryminologię, filozofię i psychologię. Do września 2013 pracował w policji, jako szef wydziału śledczego Okręgu Policji Vestfold, natomiast obecnie jest pełnoetatowym pisarzem.

Napisał serię piętnastu powieści kryminalnych, których głównym bohaterem jest William Wisting, oficer wydziału śledczego policji. Tworzone przez niego historie są mroczne, inteligentne i bardzo realistyczne, co jest owocem doświadczeń Horsta w policji. Razem z Thomasem Engerem napisał również cykl Blix i Ramm na tropie zbrodni.

 

JØRN LIER HORST – DETEKTYWISTYCZNA SERIA OPERACJA…

 

Oprócz kryminałów dla dorosłych czytelników Jørn Lier Horst pisze również książki detektywistyczne dla dzieci i młodzieży. Należą do nich serie CLUE oraz Operacja... Ta druga, opowiadająca o działalności dwójki młodych detektywów prowadzących Biuro Detektywistyczne numer 2 ukazuje się nakładem wydawnictwa Media Rodzina. Liczy już ona ponad dwadzieścia części, a ciągle pojawiają się kolejne. W skład serii wchodzą również książki w dużym formacie oraz tytuły w wersji zeszytowej, zawierające dużo więcej zagadek i zadań.

Bo właśnie, każda z części Operacji… to nie tylko wciągająca zagadka, którą próbują rozwikłać bohaterowie, ale również łamigłówki umieszczone na końcu każdego tomu. Dzięki nim dzieci mogą nie tylko utożsamić się z postaciami z historii, ale i same sprawdzić się w roli młodych detektywów.

Bohaterami tej serii są Tiril i Oliver, mieszkańcy pewnego nadmorskiego miasteczka w Norwegii. Ponieważ dorośli policjanci nie mogą poradzić sobie z dziwacznymi wydarzeniami, jakie się tam rozgrywają, młodzi bohaterowie razem ze swoim psem często biorą sprawy w swoje ręce. Dlatego też założyli własne Biuro Detektywistyczne numer 2.

Wyobraźnia autora i jego lekkie pióro zdecydowanie sprawdziły się również w przypadku literatury dla dzieci. Sympatyczni bohaterowie, przykuwające oko ilustracje oraz duże litery sprawiają, że książki z serii Operacja… są znakomitym wyborem dla dzieci rozpoczynających przygodę z samodzielnym czytaniem.

Zaloguj się

Nie masz konta?