Anna Seniuk, lektor

Anna Seniuk

Anna Seniuk to jedna z najpopularniejszych polskich aktorek teatralnych i filmowych. Użycza głosu postaciom w dubbingach oraz audiobookach. Jest profesorem Akademii Teatralnej w Warszawie, a także laureatką wielu nagród i odznaczeń.

Początkowo myślała o studiach w zakresie konserwacji zabytków lub historii sztuki, ostatecznie zapisała się do szkoły teatralnej. W 1964 roku ukończyła Państwową Wyższą Szkołę Teatralną w Krakowie. Jej debiutem na scenie była rola Irmy w Wariatce z Chaillot J. Giraudoux w Starym Teatrze im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie. W latach 1964-1970 była aktorką Starego Teatru w Krakowie. Następnie wchodziła w skład zespołów Teatru Ateneum (1970-1974, 1991-2003), Teatru Powszechnego w Warszawie (1977–1982) i Teatru Polskiego (1982-1991). Od roku 2003 występuje w Teatrze Narodowym w Warszawie.

Ma także bogatą filmografię: do jej najważniejszych projektów należą Czterdziestolatek, Szaleństwa Panny Ewy czy Awantura o Basię. Była wielokrotnie nagradzana, w tym Nagrodą im. Aleksandra Zelwerowicza, przyznawanej przez redakcję miesięcznika „Teatr”.

 

ANNA SENIUK – AUDIOBOOKI

Annę Seniuk można usłyszeć, między innymi w audiobookowej wersji bestsellerowych „Służących” Kathryn Stockett. W trzy bohaterki, które połączyła tajemnica i wspólne niebezpieczne przedsięwzięcie, które zmieni oblicze ich miasteczka, wcieliły się znane polskie aktorki: Karolina Gruszka, Anna Guzik i właśnie Anna Seniuk.

Aktorka brała także udział w produkcji kilku innych audiobooków naszego wydawnictwa. Są to między innymi książki „Baśnie polskie. Cudowna studzienka„, „Baśnie hinduskie. Sekret życia” czy „Baśnie norweskie. Zamek Soria Moria„.

 

Zaloguj się

Nie masz konta?