Anna Seniuk, lektor

Anna Seniuk

Anna Seniuk to jedna z najpopularniejszych polskich aktorek teatralnych i filmowych. Użycza głosu postaciom w dubbingach oraz audiobookach. Jest profesorem Akademii Teatralnej w Warszawie, a także laureatką wielu nagród i odznaczeń.

Początkowo myślała o studiach w zakresie konserwacji zabytków lub historii sztuki, ostatecznie zapisała się do szkoły teatralnej. W 1964 roku ukończyła Państwową Wyższą Szkołę Teatralną w Krakowie. Jej debiutem na scenie była rola Irmy w Wariatce z Chaillot J. Giraudoux w Starym Teatrze im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie. W latach 1964-1970 była aktorką Starego Teatru w Krakowie. Następnie wchodziła w skład zespołów Teatru Ateneum (1970-1974, 1991-2003), Teatru Powszechnego w Warszawie (1977–1982) i Teatru Polskiego (1982-1991). Od roku 2003 występuje w Teatrze Narodowym w Warszawie.

Anna Seniuk występowała również w Teatrze Telewizji oraz w licznych serialach, tworząc między innymi niezapomnianą kreację aktorską w Czterdziestolatku. We współpracy z Teatrem Polskiego Radia zagrała do tej pory ponad 40 ról radiowych, również w słuchowiskach dla dzieci. 

Ma także bogatą filmografię: do jej najważniejszych projektów należą Bilet powrotny, Konopielka, Szaleństwa Panny Ewy czy Panny z Wilka. Była wielokrotnie nagradzana, w tym Nagrodą im. Aleksandra Zelwerowicza, przyznawanej przez redakcję miesięcznika „Teatr”. 

 

ANNA SENIUK – AUDIOBOOKI

 

Annę Seniuk można usłyszeć między innymi w audiobookowej wersji bestsellerowych Służących Kathryn Stockett. Akcja powieści koncentruje się relacjach czarnoskórych kobiet służących w domach białych rodzin na południu Stanów Zjednoczonych w latach 60. XX wieku. Ta świetnie napisana powieść o przyjaźni i solidarności, które potrafią zdziałać cuda, budzi szereg emocji – od łez do śmiechu. W trzy bohaterki, które połączyła tajemnica i wspólne niebezpieczne przedsięwzięcie, które zmieni oblicze ich miasteczka, wcieliły się znane polskie aktorki: Karolina Gruszka, Anna Guzik i właśnie Anna Seniuk.

Aktorka brała także udział w produkcji kilku innych audiobooków naszego wydawnictwa. Są to między innymi książki: Baśnie polskie. Cudowna studzienka, Baśnie hinduskie. Sekret życia czy Baśnie norweskie. Zamek Soria Moria.

Zaloguj się

Nie masz konta?