Jolanta Hajdasz

Jolanta Hajdasz to dziennikarka radiowa i telewizyjna. Jest doktorem nauk humanistycznych w zakresie nauki o polityce. Pracowała między innymi jako korespondent RWE, korespondent Faktów TVN z Poznania, a także w Radio Merkury (oddział Polskiego Radia w Poznaniu) i Telewizji Polskiej. Należy do Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich, obecnie pełni funkcję dyrektora Centrum Monitoringu Wolności Prasy SDP. Wraz z Agnieszką Ławniczak napisała książkę Polak z oddali. Jest również autorką kilku filmów dokumentalnych.

 

JOLANTA HAJDASZ – KSIĄŻKA O SZCZEKACZCE

 

Nakładem wydawnictwa Media Rodzina ukazała się książka Jolanty Hajdasz Szczekaczka, czyli Rozgłośnia Polska Radia Wolna Europa. W książce tej przedstawiona jest historia jednej z najbardziej zasłużonych (a przy tym najbardziej zagadkowych) instytucji w walce o wolność i demokrację w Polsce. W propagandzie PRL-owskiej była uniwersalnym symbolem zła, nazywanym najczęściej szczekaczką, stąd tytuł książki. Władza uznawała działalność radia za tak niebezpieczną, że systematycznie je zagłuszała, mimo że pochłaniało to ogromne koszty. Radio Wolna Europa w okresie PRL-u pozostawało jednak najchętniej słuchanym radiem zagranicznym.

Historia radia jest pełna paradoksów. Chociaż od 1952 roku istniała polska sekcja tej rozgłośni, nadająca program o Polsce i w języku polskim, to jej siedziba znajdowała się w Monachium, a właścicielem był rząd USA.

Szczekaczka, czyli Rozgłośnia Polska Radia Wolna Europa to pierwsza polska monografia tego radia, obejmująca 42 lata jego istnienia. W bogato ilustrowanej książce Jolanta Hajdasz wspomina między innymi o tajnych współpracownikach RWE i akcjach służb specjalnych przeciwko jego pracownikom. Pisze także o programach, dziennikarzach i przyczynach zamknięcia rozgłośni w 1994 roku. Warto dodać, że do książki dołączono płytę DVD, na której zarejestrowane są fragmenty z uroczystości zamknięcia rozgłośni.

Zaloguj się

Nie masz konta?