Josef Lewkowicz
Josef Lewkowicz, photo © Blake Ezra / J Roots

Josef Lewkowicz

Josef Lewkowicz przed inwazją niemiecką mieszkał z rodziną w Działoszycach niedaleko Krakowa. Po inwazji spędził trzy lata w sześciu różnych obozach koncentracyjnych. Zaraz po wojnie, w roli oficera śledczego, objechał całą Austrię i Niemcy, poszukując ukrywających się nazistowskich zbrodniarzy. Dziś mieszka w Jerozolimie, dokąd przeniósł się po zakończeniu kariery handlarza brylantami w Amerycje Południowej.

 

,,OCALONY” – PRAWDZIWA HISTORIA JOSEFA LEWKOWICZA

 

Ocalony. Jak przetrwałem sześć obozów koncentracyjnych i zostałem łowcą nazistów,,Ocalony” to prawdziwa historia Josefa Lewkowicza – człowieka, który przetrwał sześć obozów koncentracyjnych i został łowcą nazistów. Jedna z ostatnich nieopowiedzianych jeszcze wielkich historii Holokaustu. Zapierająca dech w piersiach opowieść o niepokonanym harcie ducha, nieugiętej wierze i nadludzkiej odwadze, które przetrwały w obliczu prawdziwego zła.

Josef Lewkowicz jako szesnastolatek stał się tylko numerem obozowym: więźniem 85 314. Zmuszany do ciężkiej pracy w nieludzkich warunkach bezustannego zagrożenia przemocą i śmiercią, Josef był świadkiem niewypowiedzianego okrucieństwa, którego doświadczał w sześciu najstraszniejszych nazistowskich obozach koncentracyjnych: KL Plaszow, Auschwitz, Mauthausen, Ebensee, Melk i Amstetten. Wykonywał przymusową pracę w kopalni soli, był zmuszany do forsownych marszów, widział zbiorowe egzekucje w Amstetten, gdzie więźniów wykorzystywano jako żywe tarcze, próbując powstrzymać alianckie bombardowania. Kiedy nadeszła wolność, okazało się, że z jego liczącej ponad 150 osób rodziny ocalał tylko on. Pchany potrzebą wyrównania krzywd, dołączył do żydowskiej policji i dbał o porządek w obozie dla przymusowo przesiedlonych, a następnie jako członek wywiadu wojskowego armii Stanów Zjednoczonych dowodził niewielką grupą oficerów poszukujących ukrywających się nazistowskich zbrodniarzy.

Odegrał kluczową rolę w zidentyfikowaniu i postawieniu przed sądem Rzeźnika z Plaszowa, Amona Götha, w postać którego w filmie Lista Schindlera wcielił się Ralph Fiennes. Poświęcił się też ratowaniu osieroconych dzieci ofiar Holokaustu.

Zaloguj się

Nie masz konta?