Chuck Palahniuk

Chuck Palahniuk (Charles Michael Palahniuk) to jeden z najbardziej kontrowersyjnych amerykańskich powieściopisarzy, eseistów i dziennikarzy. Urodzony 21 lutego 1962 roku w Pasco, absolwent Uniwersytetu Oregon. Swoją sławę zyskał dzięki powieści Podziemny krąg, która w 1999 roku została zekranizowana. Następnie książka Udław się (Choke) utwierdziła popularność autora. 

Chuck Palahniuk to twórca książek należących do gatunku: książek obyczajowych, kryminałów i sensacji. Książki autora pojawiają się w wersji klasycznej, ale również w wersji do słuchania, jako audiobooki. 

 

CHUCK PALAHNIUK – KSIĄŻKI

 

Chuck Palahniuk stworzył ponad 20 popularnych tytułów. Jedna z najbardziej znanych książek, czyli Podziemny krąg, otrzymała nagrodę – Pacific Northwest Booksellers Association Award (1997) oraz Oregon Book Award for Best Novel (1997). Natomiast kolejnym nagrodzonym tytułem Palahniuka jest Kołysanka, która została wyróżniona na Pacific Northwest Booksellers Association Award (2003). Inne popularne książki, których autorem jest Chuck Palahniuk to:

 

STYL PALAHNIUKA – CYNIZM, IRONIA, CZARNY HUMOR

 

Styl Chucka Palahniuka można określić jako minimalizm z elementami cynizmu i ironicznego czarnego humoru. W jego powieściach często pojawiają się krótkie urywane zdania, powtórzenia, a narracja zwykle jest nielinearna. Niewątpliwie specyficzne poczucie humoru stale miesza się u niego z dziwnymi splotami wydarzeń. To wszystko sprawia, że autora określa się jako „pisarza szokującego” i często spotyka się on z krytyką.

 

EKRANIZACJE KSIĄŻKOWYCH HITÓW CHUCKA PALAHNIUKA

 

Jego najsłynniejsza powieść Podziemny krąg (Fight Club) została w 1999 roku zekranizowana. Za reżyserię filmu odpowiada David Fincher, a w role główne wcielili się Brad Pitt i Edward Norton. Film ten dziś zalicza się już do klasyki kina – szybko zyskał rozgłos i skierował uwagę na twórczość pisarza. To jednak nie jedyna książka, która została przeniesiona na ekran. 21 stycznia 2008 swoją premierę miał film Udław się w reżyserii Clarka Gregga, gdzie główną rolę zagrał Sam Rockwell.

 

NIE TYLKO KSIĄŻKI – DZIENNIKARSKA TWÓRCZOŚĆ CHUCKA PALAHNIUKA

 

Chuck Palahniuk to również eseista i dziennikarz, a artykuły jego autorstwa ukazują się m.in. w Los Angeles Times. Poza pisaniem esejów i reportaży zdarza mu się również przeprowadzać wywiady ze znanymi osobami. Miał okazję rozmawiać na przykład z aktorką Juliette Lewis czy piosenkarzem Marilynem Mansonem.

Pisarz utrzymuje ścisły kontakt ze swoimi fanami. Za pośrednictwem swojej strony internetowej prowadzi również warsztaty pisarskie, podczas których dzieli się swoimi wskazówkami.

Zaloguj się

Nie masz konta?