Chuck Palahniuk - Media-Rodzina

Chuck Palahniuk

Chuck Palahniuk

Chuck Palahniuk (Charles Michael Palahniuk) jeden z najbardziej kontrowersyjnych amerykańskich powieściopisarzy, eseistów i dziennikarzy. Urodzony 21 lutego 1962 r. w Pasco, absolwent Uniwersytetu Oregano. Swoją sławę zyskał dzięki powieści „Podziemny krąg”, która w 1999 roku została zekranizowana. Następnie książka “Udław się” (Choke) utwierdziła popularności autora. 

Chuck Palahniuk to twórca książek należących do gatunku: książek obyczajowych, kryminałów i sensacji. Książki autora pojawiają się w wersji klasycznej, ale również w wersji do słuchania – audiobooki. 

Chuck Palahniuk książki

Chuck Palahniuk stworzył ponad 20 popularnych tytułów. Jedna z bardziej znanych książek “Podziemny krąg” otrzymała nagrodę – Pacific Northwest Booksellers Association Award (1997) oraz Oregon Book Award for Best Novel (1997). Natomiast kolejnym nagrodzonym tytułem autora Palahniuka jest “Kołysanka”, która została wyróżniona na Pacific Northwest Booksellers Association Award (2003). Inne popularne książki, któych autorem jest Chuck Palahniuk to:

 

Styl Palahniuka – cynizm, ironia, czarny humor

Styl Chuck Palahniuka można określić jako minimalizm z elementami cynizmu i ironicznego czarnego humoru. W jego powieściach często pojawiają się krótkie urywane zdania, powtórzenia a narracja zwykle jest nielinearna. Niewątpliwie, specyficzne poczucie humoru stale miesza się u niego z dziwnymi splotami wydarzeń. To wszystko sprawia, że autora określa się jako „pisarza szokującego” i często spotyka się on z krytyką.

Ekranizacje książkowych hitów Chuck Palahniuka 

Jego najsłynniejsza powieść „Podziemny krąg” („Fight Club”) została w 1999 roku zekranizowana. Za reżyserię filmu odpowiada David Fincher, a w role główne wcielili się Brad Pitt i Edward Norton. Film szybko zyskał rozgłos i skierował uwagę na twórczość pisarza. Dziś zalicza się go już do klasyki kina. To nie jedyna książka, która została przeniesiona na ekran. 21 stycznia 2008 swoją premierę miał film “Udław się” w reżyserii Clark Gregga, gdzie główną rolę zagrał Sam Rockwell.

Nie tylko książki – dziennikarska twórczość Chucka Palahniuka

Chuck Palahniuk to również eseista i dziennikarz, a artykuły jego autorstwa ukazują się m. in. w Los Angeles Times. Poza pisaniem esejów i reportaży zdarza mu się również przeprowadzać wywiady ze znanymi osobami. Miał okazję rozmawiać na przykład z aktorką Juliette Lewis czy piosenkarzem Marilynem Mansonem.

Pisarz utrzymuje ścisły kontakt ze swoimi fanami. Za pośrednictwem swojej strony internetowej prowadzi również warsztaty pisarskie, podczas których dzieli się swoimi wskazówkami.

Chuck Palahniuk to jeden z najbardziej kontrowersyjnych amerykańskich powieściopisarzy. Jego najsłynniejsza powieść „Podziemny krąg” („Fight Club”) została w 1999 roku zekranizowana. Za reżyserię filmu odpowiadał David Fincher, a w role główne wcielili się Brad Pitt i Edward Norton. Film szybko zyskał rozgłos i skierował uwagę na twórczość pisarza. Dziś zalicza się go już do klasyki kina. Popularności Palahniukowi przysporzyły również jego dwie kolejne książki –  „Invisible Monsters” oraz „Rozbitek”. Jednak dopiero „Udław się” („Choke”) z 2001 roku została zamieszczona na liście bestsellerów The New York Times. Książka jest jedną z wielu pozycji autora znajdujących się w ofercie tytułów dystrybuowanych przez wydawnictwo Media Rodzina. W Polsce ukazał się również wspomniany już „Rozbitek”, a także „Zmyśl coś”, „Pełnia piękna”, „Przeklęci”, „Snuff” oraz „Rant”.

Styl Palahniuka można określić jako minimalizm z elementami cynizmu i ironicznego czarnego humoru. W jego powieściach często pojawiają się krótkie urywane zdania, powtórzenia a narracja zwykle jest nielinearna. Specyficzne poczucie humoru stale miesza się u niego z dziwnymi splotami wydarzeń. To wszystko sprawia, że autora określa się jako „pisarza szokującego” i często spotyka się on z krytyką.

Chuck Palahniuk to również eseista i dziennikarz, a artykuły jego autorstwa ukazują się m. in. w Los Angeles Times. Poza pisaniem esejów i reportaży zdarza mu się również przeprowadzać wywiady ze znanymi osobami. Miał okazję rozmawiać na przykład z aktorką Juliette Lewis czy piosenkarzem Marilynem Mansonem.

Pisarz utrzymuje ścisły kontakt ze swoimi fanami. Za pośrednictwem swojej strony internetowej prowadzi również warsztaty pisarskie, podczas których dzieli się swoimi wskazówkami.

Zaloguj się

Nie masz konta?