Pauline Baynes

Pauline Baynes to angielska ilustratorka książek, w szczególności J.R.R. Tolkiena i C.S. Lewisa. Urodziła się w 1922 roku w Hove w hrabstwie Sussex. Studiowała na Akademii Sztuk Pięknych w Farnhalm. Wczesne lata spędziła w Indiach, a do Anglii przybyła, aby zdobyć wykształcenie. Ma za sobą długą karierę ilustratorki i rysowniczki, a w swoim dorobku ponad 200 książek, głównie należących do literatury dziecięcej.

Jednym z pierwszych autorów, którego prozę ilustrowała, był J.R.R. Tolkien. Jej ilustracje pojawiły się m.in. w Rudym Dżilu czy Przygodach Toma Bombadila, a po śmierci Tolkiena przy wierszu Bilbo’s Last Song. Warto nadmienić, że jej ilustracje stworzone do Rudego Dżila tak spodobały się Tolkienowi, że wyraził on życzenie, by pewnego dnia Baynes zilustrowała dwie inne książki, przy których obecnie pracował. Były to Władca Pierścieni oraz Silmarillion, które miały się stać w przyszłości jego najbardziej znanymi dziełami. Wydawcy jednak mieli inne zdanie niż Tolkien i powierzyli zilustrowanie tych dzieł innym autorom.

Pauline Baynes stworzyła natomiast okładki do brytyjskich wydań Władcy Pierścieni oraz plakatowe wersje map do Hobbita i Władcy Pierścieni. Przy ich rysowaniu przydało jej się doświadczenie zdobyte wcześniej w pracy w departamencie kartograficznym.

 

PAULINE BAYNES – ILUSTRATORKA OPOWIEŚCI Z NARNII

 

Miała ponad dwadzieścia lat, gdy Clive Staples Lewis osobiście wybrał ją na ilustratorkę narnijskiego cyklu. Ich owocna współpraca trwała pełne sześć lat (1950-1956), aż do powstania ostatniej książki z serii. Pisarz wysyłał Pauline Baynes szkice z własnymi komentarzami i uwagami, a potem z nadesłanych przez nią rysunków wybierał ilustracje, które miały trafić do książki. W ten sposób powstało 286 rysunków oraz cztery mapy uzupełniające i wzbogacające tekst, a jednocześnie opowiadające swoją wersję fabuły.

Pauline Baynes jest najbardziej znana z ilustracji do tej właśnie serii, a do świata Narnii wracała jeszcze kilkukrotnie. Przykładowo, po upływie pół wieku od pierwszych rysunków, zrobiła kolorowe ilustracje do nowego wydania Opowieści z Narnii, uświetniającego stulecie urodzin pisarza.

W ofercie wydawnictwa Media Rodzina ilustracje Pauline Baynes możecie znaleźć nie tylko w książkach z cyklu Opowieści z Narnii. Znajdują się one również w książce do kolorowania, w której samodzielnie możecie nadać kolor dobrze znanym rysunkom.

Baynes nazywana jest fantastyczną ilustratorką literatury fantasy. Była szczególnie dumna z cyklu prawie 600 ilustracji, jakie wykonała do Słownika Rycerstwa (A Dictionary of Chivalry) Granta Udena. Poświęciła na ten projekt niemal dwa lata. W 1968 roku otrzymała prestiżową nagrodę dla ilustratora książek dziecięcych Kate Greenaway Medal. Zmarła w 2008 roku w Dockenfield.

Zaloguj się

Nie masz konta?