Rudyard Kipling | Książki | Wydawnictwo Media Rodzina

Rudyard Kipling

Joseph Rudyard Kipling urodził się w 1865 roku w Bombaju, w Indiach Brytyjskich. Kiedy miał sześć lat, został wysłany do Anglii. Systematyczną edukację zakończył w wieku szesnastu lat, a od 1882 roku zaczął pracować jako pomocnik wydawcy małego pisma „Civil & Military Gazette”.

 

RUDYARD KIPLING – MŁODOŚĆ I PODRÓŻE

 

Rudyard Kipling młodość spędził głównie w Indiach, co znacząco wpłynęło na jego twórczość. Z czasem wydawca „Civil & Military Gazette” zlecił mu pisanie opowiadań – scenerią dla wielu z nich stały się indyjskie miasta. Czytelnicy szybko docenili zmysł obserwacji Kiplinga i pełne ironii komentarze. W swojej twórczości opisywał Hindusów z życzliwością i szczerym zainteresowaniem, mimo że uchodził za zwolennika kolonializmu, rozumianego jako krzewienie zasad europejskiej cywilizacji. Jako jeden z nielicznych, czynił swoimi bohaterami również zwykłych żołnierzy, pochodzących z nizin społecznych. Wkrótce w jego utworach pojawiły się również elementy fantastyczne.

Indie stanowią tło nie tylko jego opowiadań, których napisał bardzo wiele, ale przede wszystkim jego najbardziej znanych utworów: powieści Kim oraz Księgi dżungli. Jednak w roku 1889 Kipling opuścił ten kraj i zaczął podróżować po świecie. Najpierw wyprawił się do Rangunu, Singapuru, Hongkongu i Japonii. Odwiedził Kanadę i przemierzył Stany Zjednoczone, aż w końcu dotarł do Anglii i zadebiutował w świecie literackim Londynu, gdzie ceniono już jego indyjskie opowiadania.

 

NAJBARDZIEJ ZNANE UTWORY

 

Znany na całym świecie cykl opowiadań, wchodzących w skład Księgi dżungli, Kipling napisał w 1894 roku. Rok później powstała Druga księga dżungli. Bohaterem wielu z tych opowiadań jest Mowgli, chłopiec wykarmiony przez wilczą watahę i żyjący wśród dzikich zwierząt. Autor ukazuje różne postawy życiowe oraz prawo dżungli, różne jednak od tradycyjnego rozumienia tego pojęcia. Prawo dżungli nie jest tu bowiem równoznaczne z bezprawiem. Chociaż surowe, opiera się na zasadach etycznych – na przykład zgodnie z nim polować można tylko z potrzeby, nie wolno zaś zabijać dla przyjemności. Innym wyróżnikiem prozy Kiplinga jest fakt, że nawiązując do tradycji bajki zwierzęcej Ezopa czy La Fontaine’a, zrezygnował z konwencjonalnego ukazywania przedstawicieli poszczególnych gatunków zwierząt. Przykładowo, wilki są u niego opiekuńcze, a pantera łagodna.

Co ciekawe, wbrew tytułowi nie wszystkie opowiadania rozgrywają się w dżungli. Akcja Białej foki ma miejsce na morzach podbiegunowych, a kilka opowiadań toczy się w świecie ludzi.

Pomimo zdecydowanie największej popularności Księgi dżungli, wielu biografów za najwybitniejsze dzieło pisarza uważa powieść Kim. Tematem tego utworu jest wędrówka chłopca zwerbowanego do brytyjskiego wywiadu oraz starego lamy – duchownego nauczyciela buddyzmu. Bohaterowie ci, przemierzając Indie, dają autorowi pretekst do opisania systemu kastowego i kulturowej różnorodności. Wszystkie napotkane postacie posługują się barwnym językiem, pełnym angielskich archaizmów i nieraz zabawnych błędów znaczeniowych lub artykulacyjnych.

 

NAGRODZONA KLASYKA LITERATURY

 

W 1907 r. jako pierwszy pisarz anglojęzyczny otrzymał Literacką Nagrodę Nobla za „zmysł obserwacyjny, dojrzałość idei i wybitny talent prozatorski”.

Księgę dżungli z serii „klasyka w nowych szatach”, w tłumaczeniu Andrzeja Polkowskiego, możecie kupić na naszej stronie internetowej. Książka zawiera ilustracje Józefa Wilkonia, które odwzorowują dynamikę wydarzeń i tworzą niezwykły klimat opowieści.

Zaloguj się

Nie masz konta?