Sven Nordqvist

Sven Nordqvist to szwedzki pisarz, ilustrator, a z wykształcenia – architekt. Postanowił studiować architekturę po tym, jak nie przyjęto go do szkoły artystycznej. Po ukończeniu studiów przez pewien czas pracował jako wykładowca, a jednocześnie aktywnie poszukiwał pracy związanej z ilustrowaniem. Od 1983 roku zajmuje się wyłącznie pisaniem oraz tworzeniem ilustracji do książek dziecięcych. 

Jest najbardziej znany z cyklu Pettson i Findus, opowiadającym o mieszkającym na wsi staruszku Pettsonie i jego wesołym kocie Findusie. W Niemczech Svena Nordqvista nie trzeba przedstawiać; jest jednym z najlepiej sprzedających się autorów dla dzieci. Także w krajach skandynawskich jego książki i audiobooki biją rekordy sprzedaży, a zapotrzebowanie na kolejne wydania rosną.

Sven Nordqvist zdobył wiele literackich nagród, szczególnie w Szwecji i w Niemczech (między innymi The August Prize i Deutscher Jugendliteraturpreis). Jest jednym z 18 członków Szwedzkiej Akademii Książek dla Dzieci. W przeszłości Sven mieszkał z rodziną w domu na wsi. Drewutnię, kurnik i wszystkie elementy znane z jego książek miał na własnym podwórku.

Kiedy nie ilustruje, zajmuje się budowaniem placów zabaw albo stref dziecięcych w szpitalach, co – podobnie jak ilustrowanie – pozwala mu ulepszać nieco życie dzieci. Od zawsze ważną częścią jego życia było stolarstwo, co łączy go z wykreowanym przez siebie bohaterem, Pettsonem. Jest żonaty i ma dwóch dorosłych synów. 

 

SVEN NORDQVIST – PETTSON I FINDUS ORAZ INNE KSIĄŻKI

 

Książki Svena Nordqvista opowiadają o mieszkającym na wsi starszym panu, w którego samotne życie wkroczył pewnego dnia ruchliwy i wesoły kot Findus. Nie jest to zwykły kot, bo nie dość, że nosi ogrodniczki, to jeszcze mówi ludzkim głosem. Przygody dwójki bohaterów rozgrywające się na tle urokliwej szwedzkiej wsi podbiły serca milionów dzieci. Pomysłowego, choć gderliwego Pettsona i ciekawskiego Findusa darzą sympatią także ich rodzice.

W małym, idyllicznym i bezpiecznym świecie obu przyjaciół spotyka mnóstwo oddziałujących na wyobraźnię przygód oraz niespodzianek, a wszystkie problemy znajdują rozwiązanie. Zachwycające ilością detali ilustracje, wykonane przez samego autora, ogromnie podobają się dzieciom, a dorośli doceniają dodatkowo niebanalne poczucie humoru autora.

Sven Nordqvist jest również autorem miniserii o Nosku. Nosek znajduje krzesło oraz Nosek i jego taksówka to zabawne historyjki dla maluchów, przepełnione zaskakującymi pomysłami głównego bohatera.

Zaloguj się

Nie masz konta?