R.L. Stine - credit Dan Nelken
Photo © Dan Nelken

R.L. Stine

R.L. Stine, a właściwie  Robert Lawrence Stine, to amerykański pisarz, który od wielu lat straszy ludzi na całym świecie. Do tej pory sprzedał ponad 400 milionów egzemplarzy książek, które zostały przetłumaczone na 35 języków. Wyniki te czynią go jednym z najlepiej sprzedających się autorów w historii.

Zapytany o to, dlaczego pisze tak przerażające książki, R.L. Stine odpowiedział, że po prostu lubi straszyć ludzi – to wszystko!

 

Kim jest R.L. Stine?

 

Stine urodził się 8 października 1943 w Columbus w stanie Ohio. Mieszkał z rodzicami oraz dwójką młodszego rodzeństwa. Autor sam przyznaje, że jego rodzina była bardzo biedna. Wstydził się tego, więc większość czasu spędzał w swoim pokoju i pisał. Kiedy miał dziewięć lat, znalazł na strychu starą maszynę do pisania, z której natychmiast zaczął korzystać, tworząc małe książeczki z żartami i opowiadania. Odmawiał zabawy na zewnątrz, twierdząc, że jest tam zbyt nudno.

Robert Stine ukończył Ohio State University w 1965 roku. W college’u przez trzy lata był redaktorem „The Sundial”, czyli szkolnego magazynu humorystycznego. Pisarz szczycił się tym, że nigdy nie uczestniczył w zajęciach, gdyż cały swój czas poświęcał na pisanie magazynu.

 

Początki Ulicy Strachu!

 

Wszystko zaczęło się w 1986. Stine napisał wtedy swój pierwszy horror dla nastolatków, zatytułowany „Blind Date”. Książka ta natychmiast stała się bestsellerem. Stine doszedł wtedy do wniosku, że czas porzucić zabawne historie, bo dzieciaki lubią się bać!

W 1989 Stine stworzył serię Fear Street, która u nas ukazuje się pod nazwą Ulica Strachu. Liczy ona ponad pięćdziesiąt części i okrzyknięta została najlepiej sprzedającą się serią YA w historii. Kilka lat temu ukazało się sześć nowych tytułów, które także podbiły serca czytelników.

Tego lata nakładem wydawnictwa Media Rodzina ukażą się trzy z nich: „Ulica Strachu. Zabójcze gry”, „Ulica Strachu. Dziewczyna znikąd”, a także „Ulica Strachu. Kill znaczy zabić”.

 

R.L. Stine na Netflix

 

Od lipca tego roku na platformie Netflix można oglądać trzy filmy inspirowane książkami z serii „Ulica Strachu”:

ULICA STRACHU – CZĘŚĆ 1: 1994 – data premiery: 02.07.2021
ULICA STRACHU – CZĘŚĆ 2: 1978 – data premiery: 09.07.2021
ULICA STRACHU – CZĘŚĆ 3: 1666 – data premiery: 16.07.2021

 

Zaloguj się

Nie masz konta?