Jacqueline Wilson - Media-Rodzina

Jacqueline Wilson

Autorka kilkudziesięciu powieści dla dzieci i młodzieży, sprzedaje w samej Anglii 60 tysięcy egzemplarzy swoich książek miesięcznie. Nie ma miesiąca, by na angielskiej liście Top 10 nie było któregoś z jej tytułów. Jest w pierwszej trójce najbardziej lubianych autorów dziecięcych w Anglii – obok J.K. Rowling i Roalda Dahla.

Pisze głównie dla dziewcząt w wieku 8-13. Podobnie jak w przypadku Harry’ego Pottera, sprzedaż powieści Wilson napędza poczta pantoflowa wśród dzieci, które same kupują sobie niezbyt grube i dość tanie wydania książek Wilson, kolekcjonują je i często do nich wracają. Czytelnicy bardzo silnie identyfikują z bohaterami i z powieści czerpią siłę potrzebną do zmierzenia się ze swoimi problemami. Jej książki trafiają często do dzieci z niepełnych rodzin, dzieci z jakiegoś powodu zagubionych czy nieszczęśliwych. W tym sensie można je przyrównać do Harry’ego Pottera. Jednak tematyka tych książek jest zupełnie inna.

Wilson pisze o problemach dorastania i ­– czasem bardzo poważnych – kłopotach rodzinnych i sercowych w sposób prawdziwy, a zarazem lekki. Daleka od moralizatorstwa, autorka poddaje rozwiązania problemów samym przebiegiem fabuły, a w postaciach bohaterów skupia cechy, które pozwalają im wyjść zwycięsko z największego koszmaru.

Wilson spędza wiele godzin na spotkaniach z czytelnikami, którzy uwielbiają ją i traktują jak bratnią duszę, której można wszystko powiedzieć i która potrafi dać dobrą radę. Jacqueline Wilson jest laureatką wielu nagród literackich, z prestiżowymi Smarties Prize i Children’s Book Award na czele.

Od lat współpracuje z Nickiem Sharrattem, którego zabawne, ale pełne wrażliwości ilustracje stały się nieodłączną częścią książek Wilson. W Zjednoczonym Królestwie sprzedano już ponad 6 milionów egzemplarzy książek tej autorki, każdego miesiąca czytelników znajduje kolejnych 50 000.

Powieściopisarka sama jest zapaloną czytelniczką, jej biblioteka liczy 100 000 tytułów. Jacqueline Wilson jest matką dorosłej córki, Emmy. Mieszka w Kingston upon Thames.

Błyskotliwa pisarka władająca dowcipnym, acz subelnym stylem , której niejednokrotnie bardzo złożone i wielopłaszczyznowe opowieści nigdy nie grzeszą natrętnym moralizatorstwem.
„The Times”

Jacqueline Wilson ma rzadki dar pisania lekko i zabawnie o sprawach budzących wiele emocji.
„Bookseller”

Wilson pisze jak dziecko, dlatego w jej bohaterach dzieci natychmiast odnajduja siebie. Ma bezbłedne wyczucie stylu, jej opowieści dotyczą problemów, z którymi wiele dzieci musi sie uporać, a konstrukcję jej fabuł cechuje klasyczna prostota. Pozorna niewymuszoność tej prozy skrywa subtelny artyzm, niektórzy mogą go nawet nazwać geniuszem.
„Daily Telegraph”

Zaloguj się

Nie masz konta?