Jacqueline Wilson
Photo © Geoff Pugh

Jacqueline Wilson

Jacqueline Wilson to autorka kilkudziesięciu powieści dla dzieci i młodzieży, która sprzedaje w samej Anglii 60 tysięcy egzemplarzy swoich książek miesięcznie. Nie ma miesiąca, by na angielskiej liście Top 10 nie było któregoś z jej tytułów. Jest w pierwszej trójce najbardziej lubianych autorów dziecięcych w Anglii – obok J.K. Rowling i Roalda Dahla.

 

TEMATYKA POWIEŚCI JACQUELINE WILSON

 

Pisze głównie dla dziewcząt w wieku 8-13. Podobnie jak w przypadku Harry’ego Pottera, sprzedaż powieści Wilson napędza poczta pantoflowa wśród dzieci. Same kupują sobie niezbyt grube i dość tanie wydania książek Wilson, kolekcjonują je i często do nich wracają. Czytelnicy bardzo silnie identyfikują z bohaterami i z powieści czerpią siłę potrzebną do zmierzenia się ze swoimi problemami. Jej książki trafiają często do dzieci z niepełnych rodzin, dzieci z jakiegoś powodu zagubionych czy nieszczęśliwych. W tym sensie można je przyrównać do Harry’ego Pottera. Jednak tematyka tych książek jest zupełnie inna.

Wilson pisze o problemach dorastania i ­– czasem bardzo poważnych – kłopotach rodzinnych i sercowych w sposób prawdziwy, a zarazem lekki. Daleka od moralizatorstwa, autorka poddaje rozwiązania problemów samym przebiegiem fabuły. Z kolei w postaciach bohaterów skupia cechy, które pozwalają im wyjść zwycięsko z największego koszmaru.

 

WIĘCEJ O AUTORCE

 

Wilson spędza wiele godzin na spotkaniach z czytelnikami, którzy uwielbiają ją i traktują jak bratnią duszę, której można wszystko powiedzieć. Jacqueline Wilson jest laureatką wielu nagród literackich, z prestiżowymi Smarties Prize i Children’s Book Award na czele.

Od lat współpracuje z Nickiem Sharrattem, którego zabawne, ale pełne wrażliwości ilustracje stały się nieodłączną częścią książek Wilson. W Zjednoczonym Królestwie sprzedano już ponad 6 milionów egzemplarzy książek tej autorki, każdego miesiąca czytelników znajduje kolejnych 50 tysięcy.

Powieściopisarka sama jest zapaloną czytelniczką, jej biblioteka liczy 100 tysięcy tytułów. Jacqueline Wilson jest matką dorosłej córki, Emmy. Mieszka w Kingston upon Thames.

 

LEKCJE MIŁOŚCI JACQUELINE WILSON

 

Lekcje miłości to opowieść o dwóch siostrach: Prue i Grace, które nigdy nie chodziły do szkoły, lecz były uczone w domu przez despotycznego ojca. Kiedy jednak ojciec dostaje udaru mózgu i trafia do szpitala, dziewczyny będą musiały pójść do normalnej szkoły. Chociaż wpasowanie się w środowisko rówieśnicze jest niezwykle trudne, Prue szybko łapie nić porozumienia z młodym nauczycielem plastyki i zaczyna się w nim zakochiwać… Jaki będzie dalszy ciąg tej historii?

 

Błyskotliwa pisarka władająca dowcipnym, acz subtelnym stylem, której niejednokrotnie bardzo złożone i wielopłaszczyznowe opowieści nigdy nie grzeszą natrętnym moralizatorstwem.
„The Times”

Wilson pisze jak dziecko, dlatego w jej bohaterach dzieci natychmiast odnajdują siebie. Ma bezbłędne wyczucie stylu, jej opowieści dotyczą problemów, z którymi wiele dzieci musi się uporać, a konstrukcję jej fabuł cechuje klasyczna prostota. Pozorna niewymuszoność tej prozy skrywa subtelny artyzm, niektórzy mogą go nawet nazwać geniuszem.
„Daily Telegraph”

Zaloguj się

Nie masz konta?