Tomasz Samojlik
Fot. Dawid Zuchowicz / Agencja Gazeta

Tomasz Samojlik

Tomasz Samojlik to autor serii o przygodach sympatycznego Żubra Pompika i jego wesołej rodzinki.

 

TOMASZ SAMOJLIK – KILKA SŁÓW O SOBIE

 

Za dnia jestem naukowcem, pracownikiem Instytutu Biologii Ssaków Polskiej Akademii Nauk w Białowieży, zajmującym się zawodowo badaniem historii przyrodniczej Puszczy Białowieskiej. Chodząc po Puszczy jestem zajęty rozmyślaniem, jakie ślady dawnej obecności i działalności człowieka kryje w sobie dany zakątek lasu, gdzie polowali polscy królowie, którędy wiodły ścieżki wykorzystywane przed wiekami przez bartników… co sprawia, że zwykle potykam się o wystające korzenie lub stukam głową w nisko rosnące konary.

Nocami, zamiast spać, przekładam wiedzę przyrodniczą (i nie tylko) na język książek dla najmłodszych, książek obrazkowych i komiksów. Bywam w związku z tym niewyspany, ale warto, bo dzięki temu poznałem żubra Pompika, wilka Ambarasa, ryjówkę malutką Dobrzyka, wydrę Salwinkę, żubra Jednoroga, dzięcioła trójpalczastego Triko… i mnóstwo innych niezwykłych postaci, które już czekają, by pojawić się na kartach moich kolejnych książek i komiksów. Czasami, jeśli akurat nie rozgryzam kolejnych zagadek z przeszłości Puszczy, ani nie pracuję nad swoimi komiksami, ilustruję książki innych autorów. Ale tylko takie, które mi się podobają!

Za działalność popularyzatorską oraz komiksy i książki otrzymałem takie oto nagrody:

– Nagroda Prezesa PAN „Złoty Umysł – Mistrz Popularyzacji Wiedzy” 2007.
– Nagroda im. Artura Rojszczaka przyznana w 2010 roku przez Klub Stypendystów Fundacji na rzecz Nauki Polskiej.
– Nagroda w konkursie Serwisu Nauka w Polsce PAP i Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego „Popularyzator Nauki 2011” przyznana w 2012 roku.
– Nagroda Polskiego Stowarzyszenia Komiksowego za 2012 rok w kategorii „najlepszy scenarzysta” za komiks „Ryjówka przeznaczenia”.
– Świadectwo Otwartego Umysłu w ósmym plebiscycie Gazety Wyborczej „Przystanek młodzi” za wprowadzenie podlaskiego żubra i ryjówki do komiksów (czerwiec 2014).

Moje książki znalazły się też na Złotej Liście książek polecanych przez Fundację „ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom”: w 2018 roku książka „Ambaras”, zaś w 2016 roku seria książek o żubrze Pompiku oraz książka „Nauczę cię pływać, moja wyderko”.

Źródło: http://tomaszsamojlik.pl/o-mnie/

Zaloguj się

Nie masz konta?