Piotr Fronczewski, lektor

Piotr Fronczewski

Piotr Fronczewski to polski aktor teatralny, filmowy i dubbingowy, piosenkarz, satyryk, reżyser teatralny oraz pedagog. Absolwent, reżyser i profesor nauk teatralnych PWST w Warszawie. Laureat ponad 20 nagród filmowych. W rankingu czytelników tygodnika Polityka zajął 15. miejsce na liście najwybitniejszych polskich aktorów.

Teatrem zafascynował się już jako dziecko. Już w latach 50. występował w spektaklach Teatru Telewizji oraz Teatru Syrena. Na wielkim ekranie debiutował jako 12-latek rolą Bogusia, syna listonosza w filmie Stanisława Różewicza Wolne miasto. Niedługo później, z powodu złych ocen w szkole, zrobił przerwę w aktorstwie, by skupić się na nauce. W 1964 roku rozpoczął naukę w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Warszawie.

Grał na scenach teatrów warszawskich: Narodowego (1968–1969), Współczesnego (1969–1973), Dramatycznego (1973–1983), a także Studio (1984–1987). Obecnie gra w teatrze Ateneum (od 1991).

Piotr Fronczewski ma w swoim dorobku artystycznym blisko 120 ról filmowych w serialach telewizyjnych, a także filmach fabularnych. Dzieciom znany jest jako sympatyczny Pan Kleks, bohater bajki Jana Brzechwy. Wysoko oceniane są jego role w takich filmach jak Konsul, Ziemia obiecana czy Znachor, a także w serialu Królowa Bona. Jest laureatem kilkunastu nagród, między innymi Nagrody Prezesa Rady Ministrów za „twórczość dla dzieci” za film Akademia Pana Kleksa oraz Superwiktora ’96.

 

PIOTR FRONCZEWSKI – PRACA GŁOSEM

 

Piotra Fronczewskiego można usłyszeć w słuchowiskach radiowych, dubbingował także wiele filmów animowanych i gier komputerowych. Jego głosem mówi między innymi Diego z Epoki lodowcowej, Kapitan Hak z Piotrusia Pana oraz Ebenezer Scrooge z Opowieści wigilijnej (2009).

Jako lektor Fronczewski zasłynął między innymi dzięki pełnym magii audiobookom z serii Harry Potter. Kultowa seria o nastoletnim czarodzieju w wersji audio świetnie umili czas podróży, przenosząc słuchaczy do innego świata. Może też skutecznie odpędzać nudę w deszczowe dni. Wszystkie 7 części audiobooka w interpretacji Piotra Fronczewskiego i Wiktora Zborowskiego (tom IV) to ponad 130 godzin rozrywki na najwyższym poziomie!

W wydawnictwie Media Rodzina jest też lektorem Najpiękniejszych mitów greckich – skierowanego do najmłodszych czytelników zbioru, którego autorem jest Dimiter Inkiow. Piotr Fronczewski czyta również jeden z audiobooków Pana Kuleczki.

Zaloguj się

Nie masz konta?