Hermann Hesse

 

Hermann Hesse urodził się 2 lipca 1877 w Calw (Niemcy). W ciągu swojego życia wielokrotnie się przeprowadzał, aż ostatecznie zamieszkał w Montagnola (Szwajcaria). Mówi się, że to właśnie tam wkroczył w swój najbardziej płodny literacko okres. Tam również zmarł w roku 1962.

Hesse to prozaik, poeta i eseista niemiecki o poglądach pacyfistycznych. Okazjonalnie również rysownik i malarz. Opisywany jest także jako poszukiwacz, co znajduje odzwierciedlenie w jego licznych dziełach.

Pisarz został laureatem Nagrody Nobla w dziedzinie literatury w 1946 r. Jury, uzasadniając wyrok, wymieniło kilka aspektów jego twórczości. Autora nagrodzono m.in.: „za inspirującą twórczość, która w swoim rozwoju ku śmiałości i głębi reprezentuje zarówno klasyczne ideały humanisty, jak i wysokie wartości stylu”. Dodatkowo za „szlachetnie podniosłą i różnorodną poezję, która zawsze wyróżniała się świeżością natchnienia i rzadko spotykaną czystością ducha”, a także za „talent epicki i dramatyczny”.

Hermann Hesse to autor powieści o kontekście egzystencjalnym, nawiązujących do filozofii buddyjskiej oraz psychoanalizy. Ich tematem jest zazwyczaj samotne poszukiwanie harmonii i głębi duchowej w skłóceniu ze społeczeństwem (Wilk stepowySiddhartha). Pokonywanie osobistych kryzysów jest jednym z definiujących elementów prac Hessego, chociaż inne kwestie, takie jak religia i polityka, również zajmują w nich ważne miejsce.

W opinii Tomasza Manna twórczość Hessego należy do „szczytowych i najczystszych dokonań naszej epoki.

Zaloguj się

Nie masz konta?