Gard Sveen | Książki | Wydawnictwo Media Rodzina
SONY DSC

Gard Sveen

Gard Sveen jest norweskim autorem powieści kryminalnych. Studiował politologię, a potem przez pewien czas pracował w norweskim Ministerstwie Obrony Narodowej. Mieszka w Ytre Enebakk. Jest jedynym w historii Norwegiem, który za swój debiut otrzymał wszystkie krajowe nagrody zarezerwowane dla tego typu literatury. Dostrzeżony kryminał, Ostatni pielgrzym, otrzymał zatem następujące wyróżnienia: Nagrodę Rivertona, Szklany Klucz oraz Nagrodę Mauritsa Hansena – Świeża krew. Do tej pory Rivertona i Szklany Klucz za debiut otrzymał bowiem tylko Jo Nesbø.

Po polsku ukazały się już trzy książki Garda Sveena: Ostatni pielgrzym, Piekło otwarte i Roztańczona krew, zyskując uznanie czytelników. Wszystkie te powieści łączy postać detektywa Tommy’ego Bergmanna.

 

GARD SVEEN – OSTATNI PIELGRZYM

 

Ostatni Pielgrzym to kryminał, w którym dwie pozornie niezwiązane ze sobą sprawy prowadzą do odkrycia szokujących faktów z czasów II wojny światowej. Zabójstwo Carla Oscara Krogha – członka ruchu oporu podczas II wojny światowej zbiega się w czasie z nieoczekiwanym odkryciem studentów medycyny. Znajdują oni bowiem kości, które okazują się trzema ludzkimi szkieletami. Gard Sveen stworzył historię opartą na faktach, która trzyma w napięciu do samego końca. Wiedzie przez czasy wojennego chaosu, kiedy to szybko zacierano ślady, a prawda pierwsza padała ofiarą. Ostatni pielgrzym poza Norwegią i Polską ukazał się w Brazylii, Niemczech, Holandii, Szwecji, Danii, Finlandii, Słowacji i na Islandii.

Drugi kryminał Garda Sveena, Piekło otwarte, również nawiązuje do autentycznej historii. Chodzi mianowicie o głośną sprawę „szwedzkiego Hannibala Lectera”, która wstrząsnęła tamtejszym wymiarem sprawiedliwości i opinią publiczną. Natomiast tom trzeci, Roztańczona krew, dotyczy zaginięcia dziewczynki i pewnej założonej przed wiekami sekty. Zgodnie z jej naukami można dostąpić zbawienia, okaleczając dziewczynkę urodzoną pod znakiem Barana…

 

Kryminały z Bergmannem charakteryzują się ciekawą intrygą, mrocznym klimatem i atmosferą grozy, która spowija karty powieści… Jak zaczynam czytać, nie mogę się oderwać. Więcej od kryminałów nie oczekuję.

Katarzyna Mastalerczyk

Gard Sveen zebrał wszystkie najlepsze cechy powieści kryminalnych, odmierzył ich odpowiednie proporcje i połączył w całość, tworząc bardzo smakowity kąsek.

Panczyta.pl

Zaloguj się

Nie masz konta?