Magda Skubisz
Photo © Kacper Leśniewski

Magda Skubisz

Magda Skubisz ukończyła Akademię Muzyczną w Katowicach (Wydział Jazzu i Muzyki Rozrywkowej, kierunek wokalny). Zawodowo zajmuje się emisją głosu, a także współpracuje z  rzeszowskimi teatrami jako konsultant ds. wokalnych. Jako wokalistka wystąpiła m.in. z Urszulą Dudziak, a jej uczniami byli finaliści Voice of Poland – Aro Kłusowski i Kamil Bijoś.

 

MAGDA SKUBISZ – AUTORKA

 

Magda Skubisz napisała serię  „o młodzieży, ale niekoniecznie dla młodzieży”,  opowiadającą o przemyskich licealistach: „LO Story” (2008, 2009 – Prószyński i Sk-a 2016, 2017 – Videograf),  „Dżus&Dżin” (2009 – Prószyński i Sk-a, 2016, 2017 – Videograf), „Chałturnik” (2016, 2018 – Videograf) i „Master” (2018 – Videograf). Książki wywołały sporo kontrowersji w rodzinnym mieście autorki. Do wydawnictwa dotarł list protestacyjny podpisany przez nauczycieli z byłego liceum autorki. Oskarżono w nim Magdę o szkalowanie dobrego imienia szkoły i „kalanie własnego gniazda”. Debiut „LO Story” stał się również bohaterem jednej z sesji Rady Miasta Przemyśla, poświęconej negatywnemu wpływowi literatury na młodzież. Trzecia i czwarta część serii, „Chałturnik” i „Master” powstały na podstawie osobistych wspomnień autorki, która kilkanaście lat pracowała w zespole muzycznym, specjalizując się w zabawianiu pijanych, nierzadko pochodzących z półświatka, gości.

 

NOMINACJE, NAGRODY I WYRÓŻNIENIA

 

W roku 2010, z rekomendacji Marka Nowakowskiego, Magda Skubisz znalazła się wśród dziesięciu polskich autorów nominowanych do Literackiej Nagrody im. Józefa Mackiewicza (powieść „Dżus&Dżin”). W roku 2012 otrzymała statuetkę Estrady Rzeszowskiej, m.in. za „wyznaczanie wysokich standardów w tworzeniu i promowaniu sztuki oraz wkład w rozwój kultury Województwa Podkarpackiego”. Angielski scenariusz na podstawie „LO Story”, powstały przy współpracy z firmą producencką AMP Polska, w 2013 r. zakwalifikował się do finału „Share Your Slate” na European Film Market podczas 63 Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Berlinie.

Magda Skubisz jest laureatką Nagrody Zarządu Województwa Podkarpackiego za szczególne osiągnięcia w dziedzinie kultury (2014 r.) oraz członkiem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich (2018 r.).

W 2020 r. w plebiscycie dziennika „Nowiny” znalazła się w gronie „TOP 15 Najbardziej Wpływowych Kobiet Podkarpacia”.

 

NAJNOWSZA KSIĄŻKA MAGDY SKUBISZ

 

Na potrzeby swej ostatniej książki Magda „odkopała” zapomniane dzieje rodziny Tyszkowskich. Ukończyła także kurs zielarski, otrzymując dyplom z rąk dra Henryka Różańskiego.

 

Zaloguj się

Nie masz konta?