Carlo Collodi | Książki | Wydawnictwo Media Rodzina

Carlo Collodi

Carlo Collodi, a właściwie Carlo Lorenzini, urodził się w 1826 roku we Florencji. Pseudonim Collodi, pod którym jest znany, przybrał na cześć toskańskiej miejscowości, gdzie przyszła na świat jego mama. Żył w niedostatku, a wykształcenie otrzymał wyłącznie dzięki wsparciu i gościnie bogatej rodziny Ginori, u której pracował jego ojciec. Kiedy miał 17 lat, zaczął pracować w księgarni, następnie redagował czasopisma satyryczne i literackie, pisał recenzje, cenzurował sztuki teatralne. W 1856 napisał powieść In vapore oraz rozpoczął intensywną działalność w politycznych gazetach.

 

CARLO COLLODI JAKO PISARZ LITERATURY DZIECIĘCEJ

 

Pierwszy sukces w literaturze dziecięcej odniósł jako tłumacz bajek Charlesa Perraulta, kolejny – jako autor historyjek o Jasiu (Giannettino) i Okruszku (Minuzzolo). Poprzez humorystyczne myśli i poczynania bohaterów tych opowiadań, autor opowiadał się za ponownym zjednoczeniem Włoch. Był starym kawalerem, mieszkał z mamą, którą wielbił ponad wszystko, z bratem i bratową. Miał wąsy, krzywe nogi i brzuszek, za to szybko stracił włosy na głowie. Bywał złośliwy, lubił chodzić do karczmy, grał w karty. Dwukrotnie (w 1848 i 1860 roku), jako ochotnik, walczył o niepodległość nie zjednoczonych jeszcze Włoch.

 

PINOKIO

 

W dniu 7 lipca 1881 roku (która to data pozostanie jedną z najbardziej doniosłych w historii literatury) w pisemku Il Giornale dei Bambini, pierwszej włoskiej gazecie dla dzieci, ukazał się pierwszy odcinek Pinokia. Tak powstawała historia drewnianego pajacyka wystruganego przez szewca Dżeppetto. Ożywa on i staje się krnąbrnym i egoistycznym chłopcem, któremu od ciągłych kłamstw wydłuża się nos. Napotyka na swojej drodze dobrych mentorów, takich jak Mówiący Świerszcz czy Błękitna Wróżka, ale także postacie, które namawiają go do złych uczynków. Ostatecznie Pinokio wynosi naukę ze swoich dramatycznych przygód. Jego wewnętrzna przemiana znajduje odbicie w tej zewnętrznej – staje się prawdziwym, żywym chłopcem.

W wydaniu książkowym Pinokio został opublikowany po raz pierwszy w 1883 roku. W ofercie wydawnictwa Media Rodzina posiadamy wydanie Pinokia z serii Klasyka w nowych szatach. Zilustrował je znakomity artysta – Roberto Innocenti, który sam urodził się w pobliżu Florencji, rodzinnego miasta autora.

Carlo Collodi zmarł nagle 26 października 1890 roku we Florencji, zupełnie nie wiedząc, jaką popularność zyska kiedyś jego utwór. Spoczywa na cmentarzu pod bazyliką San Miniato al Monte, na wzgórzu, z którego widać miasto i toskańską wieś.

Zaloguj się

Nie masz konta?