Selma Lagerlöf

Selma Lagerlöf to szwedzka pisarka, przedstawicielka realizmu fantastycznego w literaturze szwedzkiej.

W 1904 otrzymała złoty medal Akademii Szwedzkiej, natomiast w 1909 jako pierwsza kobieta otrzymała Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury (za „obecny w jej pismach wzniosły idealizm, żywą wyobraźnię oraz duchowe postrzeganie”).

 

SELMA LAGERLÖF

Selma Lagerlöf urodziła się w 20 listopada 1858 w Värmlandzie. Duży wpływ na rozbudzenie jej wyobraźni miała babcia, która opowiadała jej najróżniejsze legendy i opowieści. Pierwszą książkę Selma przeczytała w wieku siedmiu lat – już wtedy sama zapragnęła pisać.

W wieku dwudziestu lat wyjechała do Sztokholmu, aby uczyć się w kolegium nauczycielskim. Tam zetknęła się z głównymi prądami epoki, przejmując od nich zwłaszcza religijny liberalizm i spencerowski ewolucjonizm. Po otrzymaniu dyplomu dostała pracę w szkole dla dziewcząt w Landskronie, w Skanii, gdzie przebywała do 1895. Od tamtego czasu utrzymywała się już wyłącznie z pisarstwa.

 

SKARB PANA ARNEGO

Skarb pana Arnego to doskonała powieść w konwencji realizmu fantastycznego, osnuta na kanwie prawdziwych wydarzeń.

Pan Arne, luterański duchowny, został zamordowany  w swoim domu wraz z rodziną i służbą. Był on najbogatszym człowiekiem w okolicy, więc jego skarb stał się dla rabusiów łakomym kąskiem. Z napadu ocalała jedynie córka pastora, która zdołała skryć się przed zabójcami.

Historia cały czas trzyma w napięciu, a zimowa sceneria skutego lodem norweskiego wybrzeża potęguje nastrój grozy. Uwagę czytelnika przykuwa także romantyczny wątek miłosny, uczucie między dwojgiem bohaterów od początku skazane na tragiczny finał.

 

Zaloguj się

Nie masz konta?