Otto Ubbelohde | Książki ilustrowane | Wydawnictwo Media Rodzina

Otto Ubbelohde

Otto Ubbelohde urodził się 5 stycznia 1867 roku w Marburgu, zmarł 8 maja 1922 roku w Goßfelden. Ten niemiecki artysta żyjący na przełomie XIX i XX wieku – najbardziej znany ze zilustrowania baśni braci Grimm – zaliczał się do kręgu artystów secesji.

 

OTTO UBBELOHDE

 

Otto Ubbelohde dorastał w Marburgu. W 1844 roku ukończył gimnazjum Philippinum. Następnie rozpoczął studia na Akademii Sztuk Pięknych w Monachium. Po ukończeniu studiów pracował jako rysownik. Jego debiutancka wystawa miała miejsce w 1913 roku w Gießen. Podczas I wojny światowej pracował jako pisarz lazeratu w Marburgu oraz w biurze burmistrza Goßfelden.

W latach 1900-1904 wykonał ilustracje do Baśni dla dzieci i dla domu braci Grimm. Ubbelohde znany był głównie jako autor pejzaży oraz martwych natur. Zamieszczenie ilustracji artysty w zbiorze baśni braci Grimm niewątpliwie przyczyniło się do znacznego wzrostu ich popularności.

Otto Ubbelohde zachorował na raka w 1920 roku. Zmarł 8 maja 1922 roku w swoim domu w Goßfelden.

 

BAŚNIE DLA DZIECI I DLA DOMU

 

Baśnie dla dzieci i dla domu to baśnie braci Grimm w wersji, którą powinien znać każdy!

Jakub Grimm i jego brat Wilhelm swoje słynne baśnie zaczęli ogłaszać drukiem w latach 1812-1815. Pełne wydanie, zwane wielkim, zatytułowane „Kinder- und Hausmärchen” ukazało się w 1857 roku.

To właśnie ten kanoniczny zbiór stał się podstawą nowego przekładu dwutomowej edycji książki „Baśnie dla dzieci i dla domu”. Autorką przekładu oraz posłowia do książki jest Eliza Pieciul-Karmińska, tłumaczka, a także teoretyk przekładu. Dzięki jej tłumaczeniu zachowującemu równowagę między wiernością oryginałowi i tradycją (związaną z poprzednimi wydaniami) możemy po raz pierwszy zapoznać się z baśniami wolnymi od nachalnego dydaktyzmu i odartymi z patyny czasu.

Zaloguj się

Nie masz konta?