Iwona Chmielewska

Iwona Chmielewska

Iwona Chmielewska to ilustratorka i twórczyni wydawanych na całym świecie autorskich picture booków. Urodziła się 5 lutego 1960 roku w Pabianicach. Ukończyła grafikę na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Mieszka i pracuje w Toruniu, gdzie prowadzi zajęcia z przedmiotu Książka autorska na Wydziale Sztuk Pięknych. Zaczęła ilustrować w 1990 roku, a jej pierwszymi publikacjami były książki z poezją dla dzieci. Jej prace były prezentowane na licznych wystawach indywidualnych i zbiorowych w kraju i za granicą.

W Bolonii w roku 2000 Chmielewska spotkała się z agentem literackim Korei Południowej, Jiwone Lee. To spotkanie przyniosło owoce – większość picture booków autorki wydawanych jest w Korei Południowej. Jedną z jej najbardziej popularnych książek w tym kraju jest Thinking ABC.

Prawa do książek Iwony Chmielewskiej sprzedały się do krajów hiszpańskojęzycznych, a także do Chin, na Tajwan, do Japonii i Portugalii. Autorka jest laureatką wielu nagród. Najważniejsze z nich to Złote Jabłko na Biennale Ilustracji w Bratysławie, a także “ilustratorski Oscar” – Bologna Ragazzi Award, w kategorii Non fiction przyznany w latach 2011 i 2013. W 2019 roku otrzymała kolejne wyróżnienie Bologna Ragazzi Award – New Horizons.

 

PICTURE BOOKI

 

Picture booki Iwony Chmielewskiej wydawane są na całym świecie. Warstwa wizualna nie jest w nich jedynie dodatkiem do warstwy tekstowej, lecz odgrywa samodzielną, ważną, a wręcz nadrzędną rolę. Chociaż książki obrazkowe często kierowane są do dzieci, to te autorstwa Iwony Chmielewskiej będą przepięknym prezentem dla każdego, niezależnie od wieku. 

Dwoje ludzi to bestseller autorki i przepiękna książka, którą już od lat zachwycają się zagraniczni wielbiciele autorki. Iwona Chmielewska w poetycki, uniwersalny, ale i prosty sposób przedstawia zależności, w jakie wplatają się ludzie, będąc w związku. Ponieważ, jak stwierdza w pierwszym zdaniu: Gdy dwoje ludzi żyje razem, to jest im łatwiej, bo są razem, i jest im trudniej, bo są razem. Inny picture book autorki to książka-zagadka O tych, którzy się rozwijali.

Z kolei W kieszonce to pełna uroku książeczka stanowiąca zachętę do rozwijania dziecięcej wyobraźni. W kieszonkach przypominających babcine makatki Iwona Chmielewska ukryła zdumiewające rzeczy. Książka otrzymała między innymi nominację do nagrody Dobre Strony 2015, a także do nagrody Książka Roku Polskiej Sekcji IBBY 2015 w kategorii książka obrazkowa.

 

IWONA CHMIELEWSKA – WYWIADY I ARTYKUŁY

 

Przeczytaj wywiad z Autorką w „Gazecie Wyborczej”

Przeczytaj wywiad z Autorką w serwisie ClubMamy.pl

Artykuł o twórczości Iwony Chmielewskiej w portalu CzasDzieci.pl

Obejrzyj relację ze spotkania i wywiad z Iwoną Chmielewska, autorką „Pamiętnika Blumki”, podczas Warszawskich Targów Książki

Zaloguj się

Nie masz konta?