Kathryn Stockett

Kathryn Stockett urodziła się i wychowała na południu Stanów Zjednoczonych, w Jackson w stanie Missisipi. Po ukończeniu studiów anglistycznych na University of Alabama, przeprowadziła się do Nowego Jorku, gdzie przez dziewięć lat pracowała w branży czasopism i marketingu. Kiedy przeniosła się z powrotem na południe, do Atlanty, zajęła się pisaniem.

Służące to jej debiutancka powieść, nad którą pracowała pięć lat. Początkowo żaden z agentów literackich nie chciał jej reprezentować. Wreszcie książka ukazała się w Stanach Zjednoczonych w lutym 2009 roku i szturmem podbiła rynek czytelniczy, stając się kamieniem milowym w karierze autorki. Już latem, przez sześć tygodniu, znajdowała się na pierwszym miejscu listy bestsellerów New York Timesa. Służące pozostawały w czołówce tej prestiżowej listy przez ponad 100 tygodni. Na ich podstawie w 2011 roku powstał film, który otrzymał cztery oscarowe nominacje.

 

KATHRYN STOCKETT – SŁUŻĄCE

 

Akcja książki koncentruje się relacjach czarnoskórych kobiet służących w domach białych rodzin na południu USA w latach 60. XX wieku. Autorka w wywiadach wspomina, że podczas pisania czerpała ze wspomnień z własnego dzieciństwa na południu. Zalążkiem historii była bliska relacja Kathryn Stockett z gospodynią z domu rodzinnego, Demetrie. Autorka pamięta, że fakt, iż Afroamerykanie służyli jako pomoc domowa u białych, uważała wtedy za zupełnie zwyczajny. Dopóki nie przeprowadziła się na północ, tak naprawdę nie zdawała sobie sprawy, że południe nie postrzegało czarnoskórych jako równych białym. Wyznała też, że gdy zaczęła pisać Służące, w ogóle nie myślała o ich wydaniu. Pisała po to, by zrozumieć, dlaczego wcześniej nie była w stanie dostrzec obłudy tego, co dzieje się na południu.

W Służących Kathryn Stockett dotyka nie tylko problematyki rasizmu. Mówi też o istocie człowieczeństwa, o tolerancji, o zmaganiu się ze stereotypami. Początkująca dziennikarka wywraca w niej do góry nogami życie mieszkańców miasteczka, kiedy postanawia przeprowadzić wywiad z czarnoskórą służącą zamożnej rodziny.

Powieść budzi wiele emocji – od łez do śmiechu. Trzy wspaniałe kobiece bohaterki charakteryzują się odwagą i determinacją, dzięki którym są w stanie zapoczątkować zmianę. Nie tylko we własnym życiu, ale i w życiu wszystkich mieszkańców miasta.

Powieść Służące dostępna jest również w formie audiobooka, czytanego przez trzy znane polskie aktorki: Annę Seniuk, Karolinę Gruszkę i Annę Guzik.

Zaloguj się

Nie masz konta?