Jim Kay

Jim Kay

Jim Kay to ilustrator książek oraz artysta koncepcyjny. Poza ilustrowaniem książek tworzył także przeróżne instalacje wystawiane w galeriach oraz prace koncepcyjne do filmów czy telewizji.

Jim uwielbia muzea, stare książki, filmy Davida Leana, ogrodnictwo, muzykę i… pełzające stworzenia! Obecnie mieszka w Northamptonshire.

Artysta znany jest już polskim czytelnikom dzięki powieści Patricka Nessa „Siedem minut po północy”. Jim Kay jest również twórcą bajecznych ilustracji zdobiących ilustrowaną wersję książek o Harrym Potterze autorstwa J.K. Rowling.

 

HARRY POTTER – WYDANIE ILUSTROWANE

 

Po kilkunastu latach od polskiej premiery „Harry’ego Pottera” ukazało się ilustrowane wydanie opowieści o najsłynniejszym czarodzieju świata. Jest to edycja z licznymi ilustracjami, w twardej oprawie i większym formacie. Autorem grafik jest właśnie Jim Kay, zdobywca nagrody Kate Greenway Medal.

„Jestem ogromnie podekscytowany faktem, że mogłem zaplanować wygląd bohaterów, odzieży, architektury i krajobrazów z książek serii Harry Potter. W powieściach jest zawarte wszystko, chciałem zatem wnieść to, co potrafię, by w pełni i jak najlepiej ukazać głębię historii stworzonej przez Rowling” – powiedział Kay. Autor szaty graficznej zdradził, że każdej ilustracji nie mógł poświęcić więcej niż kilka dni. Podczas pracy nad pierwszym tomem stworzył ich bowiem ponad 100 (ilustrowana jest każda strona książki!). Kay szukał inspiracji wśród ludzi i miejsc, które dobrze zna. Na przykład postać Hermiony wzorował na własnej siostrzenicy!

 

JIM KAY PODCZAS PRACY NAD ILUSTRACJAMI DO HARRY’EGO POTTERA

 

Zaloguj się

Nie masz konta?