Alice Miller | Książki | Wydawnictwo Media Rodzina

Alice Miller

Alice Miller, a właściwie Alicja Englard, urodziła się w 1923 roku w Polsce, w rodzinie żydowskiej. Przez pewien czas mieszkała z rodziną w Berlinie, ale po dojściu nazistów do władzy wróciła do Polski. Jako młoda kobieta uciekła z getta i do końca II wojny światowej przebywała w Warszawie pod przybranym nazwiskiem Alicja Rostowska.

Przez większość życia mieszkała w Szwajcarii. Tam też studiowała filozofię, socjologię i psychologię oraz doktoryzowała się w 1953 roku. Ukończyła również kursy psychoanalizy. Przez 20 lat pracowała jako psychoanalityk, a w 1980 roku postanowiła skupić się na systematycznym badaniu dzieciństwa. Stała się wówczas krytyczna wobec prac Freuda i Junga. Wkrótce zrezygnowała zarówno z praktyki, jak i z działalności pedagogicznej i zaczęła pisać. W swoich pierwszych książkach opisywała słabe punkty dziedziny psychoanalitycznej. W 1985 opuściła Szwajcarię i przeniosła się do Saint-Rémy-de-Provence we Francji. Zmarła w 2010 roku.

 

KSIĄŻKI ALICE MILLER

 

Jej książki: Bunt ciała, Gdy runą mury milczenia, Zniewolone dzieciństwo, czy też najgłośniejszy tytuł Dramat udanego dziecka stały się światowymi bestsellerami. W miarę rozwoju jej pisarstwa, spojrzenie Alice Miller na dziecko stawało się coraz bardziej odległe od tradycyjnej teorii Freuda. Na początku zadedykowała Freudowi swoją książkę Thou Shalt Not Be Aware z okazji 125. rocznicy jego urodzin. „Jego odkrycia związane z przetrwaniem dziecięcych doświadczeń w nieświadomości dorosłych oraz zjawiska zahamowań wpłynęły na moje życie i sposób myślenia – wyznała – Doszłam jednak do innych wniosków niż Freud, kiedy nie mogłam już dłużej odrzucać tego, czego nauczyłam się od pacjentów na temat wypierania ze świadomości wykorzystywania w dzieciństwie”.

Książki Alice Miller dotychczas zostały przetłumaczone na trzydzieści języków. Autorka porusza w nich palący problem przemocy fizycznej i psychicznej wobec dzieci oraz jej wpływu na ich dorosłe życie. Lęk, agresja i złość, z którymi maluchy zmuszone są mierzyć się w dzieciństwie, odciskają straszne piętno na późniejszym życiu i relacjach z otoczeniem. Miller w swoich książkach porusza także temat wywierania presji poprzez wygórowane oczekiwania względem dzieci.

Autorka odnosi się nie tylko do licznych przypadków, z którymi zetknęła się podczas swojej praktyki psychologicznej, ale i biografii dyktatorów czy znanych artystów, w których znalazła dowody na potwierdzenie swoich obserwacji.

Zaloguj się

Nie masz konta?