Alice Miller - Media-Rodzina

Alice Miller

(ur. w 1923 r. w Polsce) – mieszka w Szwajcarii. Tam też studiowała filozofię, socjologię i psychologię oraz doktoryzowała się w 1953 roku. Ukończyła również kursy psychoanalizy. Jako praktykujący psychoanalityk zaangażowana jest w nauczanie i szkolenie od ponad 20 lat. Kiedy w 1980 roku zrezygnowała zarówno z praktyki, jak i z działalności pedagogicznej, zaczęła pisać.

Jej książki: Bunt ciała, Dramat udanego dziecka, Mury milczenia czy Zniewolone dzieciństwo stały się światowymi bestsellerami. W miarę rozwoju jej pisarstwa, spojrzenie Alice Miller na dziecko stawało się coraz bardziej odległe od tradycyjnej teorii Freuda. Na początku zadedykowała Freudowi swoją książkę Thou Shalt Not Be Aware z okazji 125 rocznicy jego urodzin „Jego odkrycia związane z przetrwaniem dziecięcych doświadczeń w nieświadomości dorosłych oraz zjawiska zahamowań wpłynęły na moje życie i sposób myślenia” – wyznała – Doszłam jednak do innych wniosków niż Freud, kiedy nie mogłam już dłużej odrzucać tego, czego nauczyłam się od pacjentów na temat wypierania ze świadomości wykorzystywania w dzieciństwie”.

Książki Alice Miller dotychczas zostały przetłumaczone na trzydzieści języków. Autorka porusza w nich palący problem przemocy fizycznej i psychicznej w stosunku do dzieci oraz jej wpływu na ich dorosłe życie. Lęk, agresja i złość, z którymi maluchy zmuszone są mierzyć się w dzieciństwie odciskają straszne piętno na późniejszym życiu i relacjach z otoczeniem. Miller w swoich książkach odnosi się nie tylko do licznych przypadków, z którymi zetknęła się podczas swojej praktyki psychologicznej, ale i biografii dyktatorów czy znanych artystów, w których znalazła dowody na potwierdzenie swoich obserwacji.

Zaloguj się

Nie masz konta?