Jan Peszek, lektor | Audiobooki | Wydawnictwo Media Rodzina

Jan Peszek

Jan Peszek to aktor teatralny, filmowy i telewizyjny. Urodził się w 1944 roku w Szreńsku. W 1966 roku ukończył Akademię Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie. Jeszcze w tym samym roku debiutował – w Teatrze Polskim we Wrocławiu. Grywał m.in. na deskach łódzkiego Teatru Nowego, krakowskiego Starego Teatru, poznańskiego Teatru Polskiego oraz w Teatrze Narodowym i Teatrze Rozmaitości w Warszawie. W sezonie 1986/87 został laureatem Nagrody im. Aleksandra Zelwerowicza, przyznawanej przez redakcję miesięcznika „Teatr”. Dziś jest profesorem krakowskiej Akademii Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego. W ostatnich latach zajmuje się również reżyserią i produkcją własnych spektakli.

Jan Peszek w kinie debiutował już w 1969 w filmie Znaki na drodze, jednak regularnie na ekranach kinowych zaczął się pojawiać dopiero na początku lat 80. Zagrał w takich filmach jak Ubu Król, Pręgi, Pożegnanie jesieni, Ucieczka z kina „Wolność”, czy Juliusz. Jest również aktorem dubbingowym. Jego głosem mówi między innymi Mistrz Shifu z Kung Fu Pandy oraz Syriusz Black z Harry’ego Pottera. Jest ojcem aktorki i piosenkarki Marii Peszek. Wraz z nią oraz zespołem Voo Voo nagrał płytę Muzyka ze słowami.

 

JAN PESZEK JAKO LEKTOR

 

Nakładem wydawnictwa Media Rodzina ukazało się kilka audiobooków, które czyta właśnie Jan Peszek. Są to między innymi książki znanego noblisty, Hermanna HessegoDemianWilk stepowy, a także Siddhartha. Powieści Hessego czerpią z egzystencjalizmu, nawiązują do filozofii buddyjskiej i psychoanalizy. Ich tematem jest zazwyczaj samotne poszukiwanie harmonii i głębi duchowej w skłóceniu ze społeczeństwem. Kwestie takie jak religia i polityka również zajmują w nich ważne miejsce.

W interpretacji Jana Peszka możemy usłyszeć słynną baśń Dziadek do orzechów i Król Myszy E.T.A Hoffmanna, a także mniej znaną opowieść tego samego autora – Tajemnicze dziecko. Te niejednoznaczne baśnie, z pogranicza rzeczywistości i snu, zaskakują czytelnika niezwykłymi wydarzeniami i przypominają o sile wyobraźni. Wśród klasyki literatury dziecięcej Jan Peszek czyta również Wyspę Skarbów Roberta Louisa Stevensona, a także zbiór Baśnie japońskie. Bezpowrotna góra.

Zaloguj się

Nie masz konta?