Charles Dickens
© Bettmann/CORBIS

Charles Dickens

Charles Dickens to jeden z najwybitniejszych powieściopisarzy angielskich. Urodził się w 1812 roku w Landport koło Portsmouth. Wcześnie zaznał biedy, gdyż jego ojciec, urzędnik admiralicji, został w 1824 roku wtrącony do więzienia za długi. Tak więc Charles Dickens musiał podjąć pracę zarobkową, najpierw w fabryce pasty do butów, następnie jako urzędnik sądowy. Po zdobyciu wykształcenia zaczął pracować jako sprawozdawca parlamentarny oraz dziennikarz. Stopniowo pisał pierwsze teksty dla prasy, a później szkice literackie, publikowane w czasopismach. Posługiwał się wówczas pseudonimem Boz.

Po sukcesie powieści Klub Pickwicka Charles Dickens zajął się prawie wyłącznie pisaniem. Niemal wszystkie jego dzieła początkowo ukazywały się w odcinkach. Stał się kronikarzem ówczesnego Londynu, którzy z wielką drobiazgowością i realizmem opisywał różne środowiska społeczne w mieście. Z wyjątkową wrażliwością odnosił się do życia ubogich, potępiając niesprawiedliwość i bezduszność praw względem nich. Ponadto z wprawą wplatał do swoich utworów atmosferę baśniowości, a także charakterystyczny, satyryczny humor. Często utrwalał też postacie ekscentryków i dziwaków.

 

NAJWAŻNIEJSZE DZIEŁA CHARLESA DICKENSA

 

Nakładem wydawnictwa Media Rodzina ukazała się jedna z najbardziej znanych książek Dickensa: Opowieść wigilijna. Fabuła skupia się na głębokiej przemianie Ebenezera Scrooge’a, skąpca i samotnika. W czasie nocy wigilijnej ukazują mu się duchy przeszłych, teraźniejszych i przyszłych świąt Bożego Narodzenia. Uświadamiają mu one, że za młodu był innym człowiekiem, a jeżeli nie zmieni swojego nastawienia do ludzi, czeka go tylko samotna śmierć i cierpienie. Opowiadanie okazało się nieoczekiwanym sukcesem pisarza, chociaż napisał je głównie z zamiarem spłacenia długów karcianych.

Książka dostępna jest także w wersji audio, czytana przez Zbigniewa Zapasiewicza, który doskonale wprowadza słuchaczy w nastrój tej opowieści. Napisanej w stylu wiktoriańskim, a jednocześnie przepełnionej ciepłem i otuchą. Opowieść wigilijna znajduje się na Złotej Liście książek polecanych do czytania dzieciom przez Fundację ABC XXI Cała Polska czyta dzieciom.

Poza Klubem Pickwicka i Opowieścią wigilijną do najpopularniejszych dzieł Dickensa należy David Copperfield – powieść, która zawiera liczne wątki uznawane za autobiograficzne. Z kolei w utworze Oliver Twist Dickens przedstawił przygody dziewięcioletniego chłopca, uciekiniera z sierocińca. Tuła się on po XIX-wiecznym Londynie i wkrótce przez swoją naiwność trafia do środowiska przestępczego.

Wśród powieści Dickensa znajduje się jedna zaliczana do najlepiej sprzedających się książek wszech czasów. Jest to Opowieść o dwóch miastach, sprzedana już w ponad 200 milionach egzemplarzy. Książka opowiada o losach Francuza i Anglika na tle dwóch miast – Paryża i Londynu, od 1775 roku aż do rewolucji francuskiej.

Charles Dickens zmarł w 1870 r. w Gadshill koło Rochester w hrabstwie Kent. Dzień wcześniej doznał udaru po całodziennej pracy nad powieścią Tajemnica Edwina Drooda.

Zaloguj się

Nie masz konta?