Józef Wilkoń

Józef Wilkoń

Józef Wilkoń to znakomity ilustrator książek, malarz, grafik i rzeźbiarz. Studiował malarstwo w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie w pracowni prof. Adama Marczyńskiego oraz historię sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim.

Jest autorem ilustracji i szaty graficznej do ponad stu książek dla dzieci i dorosłych wydanych w Polsce oraz sześćdziesięciu pięciu wydanych za granicą. Ponadto ilustruje czasopisma, projektuje pocztówki, kalendarze oraz inne formy graficzne. Miał wiele wystaw autorskich oraz uczestniczył w wystawach zbiorowych, zarówno w kraju, jak i za granicą. Był gościem specjalnym 50. Targów Książki Dziecięcej w Bolonii, największej tego rodzaju imprezy na świecie.

Józef Wilkoń to także laureat wielu prestiżowych, krajowych i zagranicznych nagród artystycznych, np. w Lipsku, Buenos Aires, Dusseldorfie, Bratysławie, Poznaniu, Bolonii, Padwie, Moskwie, Mentonie, Paryżu, Montreuil, Barcelonie. Ostatnio Japończycy zafascynowani twórczością Wilkonia, zamierzają wznieść muzeum przeznaczone na stałą ekspozycję bajecznych i pełnych uroku dzieł malarza.

Ilustracje do „Księgi dżungli” zajmują szczególne miejsce w twórczości Mistrza zafascynowanego światem zwierząt.

 

PRZEPIS MISTRZA NA DOBRĄ ILUSTRACJĘ

 

Jak powstaje ilustracja? Bardzo prosto, jeśli się wie i umie parę rzeczy. Najpierw trzeba wiedzieć, jak wygląda to wszystko, co chce się namalować: człowiek, ryba, ptak, liść czy zwierzę. Później wiedzieć, jak to się porusza, wszystko, co biega, pełza, pływa i lata. Dla wielu to już koniec edukacji. Niektórzy jednak idą dalej, potrafią namalować porę dnia, księżyc, żeby świecił, ptaka, żeby śpiewał, potrafią nawet namalować smutek i radość, strach i odwagę. Tylko nielicznym udaje się namalować sen, ciszę, a nawet zapach i smak owoców. Jeżeli się to wszystko umie, trzeba na koniec wiedzieć, co robić, żeby tekst i ilustracja uzupełniały się wzajemnie, żeby w książce rosło napięcie jak w teatrze, by wszystko było w swoim czasie i w dobrych proporcjach.

 

JÓZEF WILKOŃ – WYDARZENIA ZWIĄZANE Z TWÓRCZOŚCIĄ ILUSTRATORA

 

Od 20 marca do 22 maja 2021 roku w Zakopanem odbędzie się Salon Marcowy 2021 i Pokaz Filmów o Sztuce. Oba wydarzenia spajać będzie sylwetka jednego z najwybitniejszych artystów polskich, czyli właśnie Józefa Wilkonia.

Natomiast od 11 kwietnia do 11 czerwca warto wybrać się do warszawskiego Konesera, aby zobaczyć Świat Wilkonia w Koneserze. Jest to bajkowy świat zwierząt i innych stworzeń autorstwa uznanego rzeźbiarza, jakim jest Józef Wilkoń.

 

KOMU POTRZEBNA JEST DZIŚ ARKA?

 

Zachęcamy do obejrzenia prowadzonej przez Miłkę Skalską oraz Artura Wolskiego rozmowy z cyklu “Porozmawiajmy (o) pięknie!”, której gośćmi byli Blanka Wyszyńska-Walczak oraz Józef Wilkoń.

 

INNE KSIĄŻKI AUTORA:

Zaloguj się

Nie masz konta?