Pete Wharmby | Książki | Wydawnictwo Media Rodzina

Pete Wharmby

Pete Wharmby jest byłym nauczycielem języka angielskiego. Od czasu swojej diagnozy w 2017 roku stał się rzecznikiem i prelegentem oddanym tematyce autyzmu. Ma bardzo zaangażowanych obserwujących na Instagramie, kanale YouTube oraz blogu i usilnie walczy o poprawę zrozumienia autyzmu przez społeczeństwo.

 

ATYPOWY. DLACZEGO ŚWIAT NIE JEST STWORZONY DLA OSÓB AUTYSTYCZNYCH I JAK POWINNIŚMY TEMU ZARADZIĆ – PETE WHARMBY

 

Atypowy. Dlaczego świat nie jest stworzony dla osób autystycznych i jak powinniśmy temu zaradzićNadszedł czas, aby przebudować świat…

 Współczesny świat jest skrojony pod osoby neurotypowe – hałas, jasne migające światła, small talk, rozmowy telefoniczne, aluzje i niepisane zasady… Tymczasem dla autystów to może być koszmar. W książce Atypowy Pete Wharmby wyjaśnia, jak to jest „być innym” i funkcjonować w rzeczywistości, która nie została zaprojektowana dla ciebie.

Sam autor został zdiagnozowany jako osoba w spektrum autyzmu późno, bo w wieku trzydziestu czterech lat. Przez całą młodość zmagał się z wieloma trudnościami, nie rozumiejąc, z czego wynikają. Latami „maskował się”, próbując się dostosować, co było dla niego koszmarnie wyczerpujące.

Jego książka to coś znacznie więcej niż tylko prezentacja innego punktu widzenia – Wharmby podejmuje się roli tłumacza z „języka neuroróżnorodności” na „język neurotypowy”, aby większości społeczeństwa udało się zrozumieć przez tak długi czas pomijaną mniejszość. Autor obala stereotypy, rozprawia się z potocznym postrzeganiem autyzmu i w niezwykle empatyczny sposób odsłania kulisy życia osoby neuroatypowej.

Bolesna prawda jest taka, że jako społeczeństwo nie robimy zbyt wiele, aby ulżyć tej grupie w cierpieniu. Atypowy podpowiada, w jaki sposób nasze dwa światy mogą się spotkać i co możemy zrobić dla wielu autystycznych osób w naszych szkołach, miejscach pracy i życiu. Tak oto powstał praktyczny podręcznik przeznaczony dla wszystkich tych, którzy pragną uczynić świat prostszym i lepszym dla osób w spektrum autyzmu.

 

Zaloguj się

Nie masz konta?