Juliusz Kubel

Urodzony w 1949r. poznaniak w ósmym pokoleniu. Jak twierdzi, kocha swoje miasto miłością bezwarunkową. Jest polonistą wykształconym przez UAM. Posiada też dyplom scenarzysty uzyskany w Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. Pracował etatowo m. in. w Zachodniej Agencji Prasowej, Poznańskim Radiu i Telewizji, w dzienniku „Dzisiaj”, „Kronice Wielkopolski”, „Gazecie Poznańskiej”, „Radiu Obywatelskim”. Zarabiał na utrzymanie jako: goniec, zaopatrzeniowiec, menadżer, redaktor, dziennikarz, publicysta, dyrektor, reżyser, konferansjer, wykładowca, analityk mediów.

Od 40 lat jest pisarzem, scenarzystą, felietonistą, autorem tekstów piosenek i wierszy. Ponieważ pisze, zamiast mówić, że napisze, w rubrykę „zawód” najchętniej wpisuje: „Szeregowy artysta liniowy”. Uważa się za rzemieślnika słowa. Jego najważniejsze dokonania artystyczne to: siedemnastoletni cykl gawęd gwarowych „Blubry Starego Marycha”(Tej postaci poznaniacy wystawili pomnik w centrum miasta!), jedenastoletni cykl gawęd „Blubry Heli przy niedzieli” i od 2012 r. do dziś cykl „Mówi Bogucha, kto chce niech słucha. Napisał słuchowiska: „Rozkład”, „Ściana”, „Teraz ty jesteś moją własnością”, „Alga”, „Milcz serce”, „Głosobranie”, „Nowa twarz w Namiastce Wielkiej”, także we współautorstwie z Janem Zamojskim emitowany przez osiem lat serial słuchowiskowy „Nasza mała szarpanina” (również reżyseria), wreszcie: monodram sceniczny „Infekcja” i komedię muzyczną „Wesele Figlary” (premiera Teatr Muzyczny w Poznaniu 2011). Ostatnio przetłumaczył na gwarę poznańska „Małego księcia” Antoine de Saint-Exupery, „Kubusia Puchatka” A.A. Milne oraz komiks  „Szkoła latania” Janusza Christy.

Spośród wyróżnień najwyżej sobie ceni: Nagrodę PRiTV za osiągnięcia literackie (1987), Nagrodę Wojewody Poznańskiego „At perpetuam rei memoriam” (1997), „Srebrny mikrofon” Radia Merkury Poznań (2002) oraz tytuł „Ambasadora polszczyzny” – przyznany przez Komisję Językową Polskiej Akademii Nauk (2008 r.).

W swoich pracach lubi mieszać konwencje i style. Często stosuje dowcip językowy, parodię i pastisz. Pracuje raczej solo. Choć ma też osiągnięcia w duetach. Na przykład z aktorami: Marianem Pogaszem i Danielą Popławską i Iwona Kotzur oraz kompozytorem i aranżerem Mariuszem Matuszewskim.

Jest zwolennikiem pracy ustawicznej i ulubionego powiedzonka: „Czas robi swoje, tej a ty?”

Zaloguj się

Nie masz konta?