Zofia Beszczyńska | Książki | wydawnictwo Media Rodzina

Zofia Beszczyńska

Zofia Beszczyńska o sobie: Piszę od tak dawna, że sama nie pamiętam, kiedy zaczęłam. Wymyślam historyjki i wiersze. O kocie, który pija herbatę. O dziewczynce, która staje się motylem. O swetrze, który woli być włóczką. O tupiącym nogą ślimaku-zawadiaku. I o tym, co się zdarzyło na drugiej stronie księżyca…

Sama mam kota, a nawet kilka swetrów, więc wiem, jak to jest. Mam też córeczkę imieniem Weronika, już dorosłą, ale nie tak dawno całkiem małą. Lubię książki, kino i jazdę na rowerze, podobnie jak lody, ale tylko czekoladowe. A pisać lubię najbardziej dla dzieci: o wszystkim, czego nie ma, ale co może się urodzić, gdy to wymyślimy. Od czasu do czasu pisuję do różnych pism, dla dzieci i dla dorosłych, czasem do książek, ale najmilej mi się wędruje po krainach, gdzie wszystko jest możliwe. Wystarczy znaleźć ścieżkę w lesie, parku, ogrodzie, zapukać do drzewa, posłuchać, o czym mruczy księżyc. I potem, chociaż na chwilę, zmienić się w co się tylko chce: bo przecież każdy może być wszystkim!

Poetka, autorka utworów fantastycznych, krytyk literacki, tłumaczka. Członkini SPP i IBBY, stypendystka Internationale Jugendbibliotek w Monachium (Niemcy, 1996) i Baltic Centre for Writers and Translators w Visby (Szwecja, 2003), uczestniczka festiwali poetyckich w Sarajewie (Bośnia i Hercegowina, 1998) i Strudze (Macedonia, 2002, 2003).

 

ZOFIA BESZCZYŃSKA OTRZYMAŁA WIELE NAGRÓD I WYRÓŻNIEŃ, W TYM MIĘDZY INNYMI ZA TWÓRCZOŚĆ DLA DZIECI:

 

  • Kot herbaciany (1999 – nagroda Polskiej Sekcji IBBY na Książkę Roku; wyróżnienie w Konkursie Dziecięcy Bestseller Roku 1999)
  • Bajki o rzeczach i nierzeczach (2002 – nagroda Polskiej Sekcji IBBY na Książkę Roku; wyróżnienie w Konkursie Dziecięcy Bestseller Roku 2002)
  • Z górki na pazurki (2005 – Książka Lata 2005: wyróżnienie Biblioteki Raczyńskich; wyróżnienie w konkursie Polskiej Sekcji IBBY na Książkę Roku; wyróżnienie Białego Kruka 2006 Internationale Jugendbibliotek w Monachium)
  • Lusterko z Futra (2009 – wyróżnienie w konkursie Polskiej Sekcji IBBY na Książkę Roku; Nagroda Główna w Konkursie Literatury Dziecięcej im. Haliny Skrobiszewskiej).

Zaloguj się

Nie masz konta?