Hans Rosling
Photo © Jörgen Hildebrandt

Hans Rosling

Hans Rosling był lekarzem medycyny, profesorem zdrowia publicznego w Instytucie Karolinska oraz wykładowcą. Pełnił również funkcję doradcy Światowej Organizacji Zdrowia i UNICEF-u. Ponadto był jednym z założycieli szwedzkiego oddziału organizacji Lekarze bez Granic oraz fundacji Gapminder, którą założył wspólnie ze swoim synem (Ola Rosling) i synową (Anna Rosling Rönnlund). Jego wystąpienia podczas konferencji TED doczekały się ponad 35 milionów odsłon, a magazyn „Time” uznał go za jednego ze stu najbardziej wpływowych ludzi na świecie.

Ostatnie lata życia poświęcił na napisanie bestsellerowej książki „Factfulness. Dlaczego świat jest lepszy, niż myślimy, czyli jak stereotypy zastąpić realną wiedzą”.

 

FACTFULNESS

 

„Factfulness” to pozycja, która została doceniona przez wielu czytelników, w tym także dziennikarzy, uczonych czy polityków. Najlepiej o jej popularności świadczy fakt, że sprzedano już ponad milion egzemplarzy, a liczba ta stale rośnie.

Na początku książki autor stawia czytelnikowi interesujące pytania. Jaka jest obecnie średnia długość życia? Ile dziewcząt kończy szkołę podstawową w krajach o niskich dochodach?  Ile dzieci będzie na świecie w roku 2100? Wbrew pozorom odpowiedzi na nie wcale nie są tak oczywiste, jak mogłoby się wydawać. Hans Rosling dowodzi, że większość wykształconych ludzi odpowiada niepoprawnie. W książce „Factfulness” autor wyjaśnia to zjawisko, opisując instynkty, które zakłócają nasz sposób widzenia świata i sprawiają, że widzimy go w czarnych barwach. Tymczasem z wielu niepodważalnych, realnych danych wynika, iż ze światem wcale nie jest tak źle jak myślimy!

 

HANS ROSLING – ŻYCIORYS

 

Rosling urodził się 27 lipca 1948 roku w Uppsali (Szwecja). Pochodził z niezamożnej rodziny i wychowywał się praktycznie bez matki, która z powodu gruźlicy była długotrwale hospitalizowana. Osobiste doświadczenia z dzieciństwa przekonały Hansa Roslinga, że wszyscy mają prawo do podstawowej opieki zdrowotnej oraz dofinansowywania droższych terapii.

Autor w młodości chciał zostać aktorem, ostatecznie zdecydował się na studia medyczne. Od 1972 roku studiował zdrowie publiczne w St. John’s Medical College, a w 1976 roku otrzymał licencję lekarza. Stopień doktora uzyskał w 1986 roku – pozwoliły mu na to badania nad chorobą porażeniową opisaną w 1938 roku jako konzo. Na badaniu ognisk tej choroby na odosobnionych obszarach Afryki spędził dwie dekady. Badania Hansa Roslinga skupiały się także na powiązaniach pomiędzy rozwojem gospodarczym, rolnictwem, ubóstwem i zdrowiem w Afryce, Azji i Ameryce Łacińskiej.

Rosling zmarł 7 lutego 2017 r. z powodu raka trzustki.

Zaloguj się

Nie masz konta?