James Matthew Barrie - Media-Rodzina

James Matthew Barrie

James Matthew Barrie to szkocki dramaturg i powieściopisarz. Urodził się w 1860 r. w Kirriemuir.

Pewnego dnia w 1897 lub 1898 roku podczas spaceru z psem w Ogrodach Kensingtońskich, Barrie natknął się na chłopców z rodziny Llewelyn Davies wraz z nianią. Stało się to początkiem długoletniej przyjaźni z chłopcami i ich matką – Sylvią. To właśnie zabawy z dziećmi z rodziny Llewelyn Davies zainspirowały autora do stworzenia jego najsłynniejszej historii – Piotrusia Pana. Po śmierci Arthura i Sylvii, James M. Barrie został opiekunem ich dzieci.

Tę historię oraz proces tworzenia Piotrusia Pana przedstawił dość luźno Marc Forster w filmie Marzyciel (2004).

 

JAMES MATTHEW BARRIE – PIOTRUŚ PAN

 

W szczęśliwym domu państwa Darlingów pojawia się Piotruś Pan. To wieczny chłopiec, który nigdy nie chce dorosnąć, obdarzony niezwykłymi talentami mieszkaniec Nibylandii. Tam też zabiera trójkę dzieci państwa Darlingów. Chce, by zobaczyły świat, którym nie rządzą żadne znane im prawa. W Nibylandii czeka ich moc wspaniałych przygód, przyjdzie się jednak też zmierzyć z groźnym kapitanem Hakiem…

Piotruś Pan został wydany nakładem wydawnictwa Media Rodzina w serii Klasyka w nowych szatach. Tłumaczenie Andrzeja Polkowskiego oraz ilustracje autorstwa Quentina Grébana czynią tę opowieść jeszcze piękniejszą.

Dzięki swojej twórczości Barrie miał możliwość poznać rodzinę królewską, zaś w 1922 został odznaczony Orderem Zasługi. Zmarł w 1937 roku i został pochowany na cmentarzu w Kirriemuir.

Zaloguj się

Nie masz konta?