Joe Biden | Książki | Media Rodzina

Joe Biden

Joe Biden urodził się w 1942 roku w Scranton w Pensylwanii. Skończył studia prawnicze, po których pracował jako adwokat.

Jest amerykańskim politykiem i członkiem partii Demokratycznej. W 1972 roku został senatorem – warto dodać, że był jednym z pięciu najmłodszych senatorów w Ameryce i wybierano go ponownie przez siedem kadencji. Barack Obama w 2008 roku zgłosił jego kandydaturę na wiceprezydenta. Ostatecznie Biden został wybrany i był nim w latach 2009-2017. W 2017 roku został odznaczony Prezydenckim Medalem Wolności z wyróżnieniem. W roku 2021 został prezydentem Stanów Zjednoczonych.

 

JOE BIDEN – BIOGRAFIA W SKRÓCIE

Biden urodził się 20 listopada 1942 jako Joseph Robinette Biden Jr. Jest synem Josepha Robinette’a Bidena Sr. i Catherine Eugenii Biden z domu Finnegan. Joe wychowywał się wraz z trójką rodzeństwa.

Joe uczył się w szkole podstawowej Saint Helena’s Elementary School w Wilmington, a następnie w prywatnej katolickiej szkole średniej Archmere Academy w Claymont. W 1961 rozpoczął studia na University of Delaware. Studiował równolegle dwa kierunki – politologię i historię. Ukończył je w 1965, ale nie był to koniec jego akademickiej kariery. W 1968 skończył jeszcze prawo na Syracuse University College of Law.

Od 1969 Biden jest członkiem izby adwokackiej Delaware State Bar Association. W latach 1970–1972 należał do Rady Hrabstwa New Castle, reprezentując 4. okręg wyborczy hrabstwa i Partię Demokratyczną.

Zanim w 2021 roku Joe Biden został wybrany na prezydenta Stanów Zjednoczonych, ubiegał się o to stanowisko dwukrotnie: w roku 1988 i 2008. Podczas obu tych prób rezygnował jednak już w prawyborach.

 

OBIECAJ MI, TATO

W roku 2017 Biden napisał autobiografię. „Obiecaj mi, tato. Rok z życia wiceprezydenta USA” jest poruszającą historią o roku, który zmienił nie tylko Stany Zjednoczone, ale też całą rodzinę Bidenów.

W 2014 roku zdiagnozowano u Beau, starszego syna Joego  Bidena, glejaka mózgu. Beau miał do ojca tylko jedną prośbę: „Obiecaj mi, tato. Daj słowo, że z tobą wszystko będzie w porządku”. Joe oczywiście obiecał.

Książka opowiada o następnym roku, tak ważnym i smutnym w życiu Joego Bidena. Cały czas musiał on dzielić uwagę i obowiązki między kraj oraz umierającego syna.

„Obiecaj mi, tato” to opowieść o tym, jak rodzina, nadzieja i cel w życiu potrafią przeprowadzić nawet przez najgorsze doświadczenia do światła i nowego życia.

 

JOE BIDEN – CIEKAWOSTKI

Czy wiesz, że… Joe Biden do dwudziestego roku życia zmagał się z jąkaniem? Pracował nad tym intensywnie, recytując przed lustrem poezję, aż w końcu udało mu się zredukować nasilenie tego zaburzenia mowy.

Czy wiesz, że... Biden uwielbia lody? Chociaż stroni od używek takich jak alkohol czy papierosy, sam przyznaje, że lody to jego uzależnienie. Szczególnie te słodkie, najlepiej waniliowe z kawałkami czekolady…

Czy wiesz, że… prezydent Stanów Zjednoczonych ma dwa owczarki niemieckie? Major i Champ razem z Bidenem oraz jego żoną wprowadziły się do Białego Domu.

Zaloguj się

Nie masz konta?