Elisabeth Kübler-Ross

Elisabeth Kübler-Ross to amerykańska lekarka, autorka książek tanatologicznych, czyli zajmujących się zagadnieniem śmierci człowieka. Już we wczesnym dzieciństwie zdecydowała się na karierę medyczną. Była członkiem międzynarodowego wolontariatu na rzecz pokoju, który pomagał ludziom po II wojnie światowej. W 1957 ukończyła studia medyczne w swojej rodzinnej miejscowości. Rok później wyjechała do Stanów Zjednoczonych, aby kontynuować kształcenie w Nowym Jorku. Zaszokowało ją tam podejście do osób śmiertelnie chorych – do tego stopnia, że zapoczątkowała cykl wykładów na ten temat. Ostatecznie napisała też książkę, która zdobyła ogromną popularność na całym świecie. W 1995 Kübler-Ross przebyła kilka udarów mózgu, od tego czasu była sparaliżowana. Zmarła w swoim domu w Arizonie.

 

KSIĄŻKI ELISABETH KÜBLER-ROSS

 

W Rozmowach o śmierci i umieraniu przedstawiła psychologiczną teorię reakcji pacjenta na wiadomość o bliskiej perspektywie śmierci lub o nieuleczalnej chorobie. Elisabeth Kübler-Ross uważa, że pacjent oraz członkowie jego rodziny przechodzą wtedy przez pięć etapów psychologicznych. Są to kolejno zaprzeczenie, gniew, negocjacja, depresja, a także akceptacja. Książka jest zbiorem rozmów autorki ze śmiertelnie chorymi pacjentami jednego ze szpitali w Chicago. Wyrażone przez nich obawy i nadzieje mogą nam pomóc stawić czoło trudnej sytuacji, jaką jest towarzyszenie drugiej osobie w odchodzeniu.

Elisabeth Kübler-Ross jest także autorką dwóch innych książek wydanych nakładem wydawnictwa Media Rodzina. Jedna z nich to napisana wspólnie z Davidem Kesslerem książka Lekcje życia. W książce tej autorzy w piętnastu lekcjach pokazują, że każdego dnia trzeba żyć pełnią życia. Świadomość, że nie jesteśmy tu na zawsze, powinna nam towarzyszyć każdego dnia. David Kessler, jako ekspert w dziedzinie żalu i straty, przez wiele lat uczył lekarzy i pracowników medycznych o zagadnieniach końca życia i przeżywanej żałoby. To doświadczenie nauczyło go, jak wieść szczęśliwe i spełnione życie.

Kolejny tytuł to Życiodajna śmierć, w której autorka uczy, jak rozmawiać z osobami zbliżającymi się do śmierci, a także z ich bliskimi. Ta poruszająca książka stanowi zbiór wykładów wygłaszanych przez autorkę w Szwecji i Stanach Zjednoczonych.

Zaloguj się

Nie masz konta?