Dr. Seuss | Książki dla dzieci | Wydawnictwo Media Rodzina
Dr. Seuss - autor książek o Kocie Procie

Dr. Seuss

Dr. Seuss – a właściwie Theodor Seuss Geisel (1904-1991) – napisał i sam zilustrował 44 książki dla dzieci, które od lat należą do kanonu amerykańskiej literatury dziecięcej. Stało się tak już za sprawą pierwszej jego książki And to Think That I Saw It on Mulberry Street (1937). Według znawców, ta książka zmieniła obraz literatury dziecięcej (podobnie jak kilkadziesiąt lat wcześniej Alicja w Krainie Czarów). Dlatego też nie może dziwić niegasnąca popularność bajek dla dzieci stworzonych przez Dr. Seussa.

 

DR. SEUSS – AUTOR POPULARNYCH NA CAŁYM ŚWIECIE KSIĄŻEK O KOCIE PROCIE

 

Największą sławę przyniosła mu jednak bajka The Cat in the Hat (1957), w Polsce znana jako Kot Prot. Bez wątpienia najbardziej interesującą ciekawostką dotyczącą Kota Prota jest fakt, że książka składa się z 223 słów podstawowych. Tym samym bajka ta zapoczątkowała serię książek dla dzieci stawiających pierwsze czytelnicze kroki. Sukces artystyczny bajek Dr. Seussa stał się równocześnie wielkim sukcesem rynkowym jego książek. Jego ostatni tytuł: Oh, the Places You’ll Go (1987) przez ponad rok znajdował się na liście bestsellerów New York Timesa.

 

TRUDNE POCZĄTKI I OSTATECZNY SUKCES

 

Godnym uwagi jest fakt, że początki serii książek nie były jednak optymistyczne. Po napisaniu pierwszej książki Seuss ruszył na poszukiwanie wydawcy. Choć początkowo jego propozycja została odrzucona przez 28 wydawców, to ostatecznie książka ukazała się w oficynie Random House. W 70 lat później szef wydawnictwa stwierdza, iż niewątpliwie była to najszczęśliwsza decyzja w historii firmy, gdyż łączna liczba sprzedanych egzemplarzy książek Dr. Seussa przekroczyła już dawno 600 milionów egzemplarzy! Z pewnością tak duża popularność przyczyniła się do zekranizowania kilku bajek Dr. Seussa. 

 

POLSKIE TŁUMACZENIE

 

Warto zauważyć, że polskie wydania książek Dr. Seussa doczekały się wyjątkowego tłumaczenia, którego dokonał Stanisław Barańczak – znany poeta, tłumacz i krytyk literacki. Bez wątpienia interpretacje bajek Dr.Seussa przygotowane przez Stanisława Barańczaka stały się kanoniczne i do dziś cieszą się wielkim uznaniem czytelników.

 

W Polsce ukazały się następujące książki Dr. Seussa:

 

Więcej informacji o Dr. Seussie i Kocie Procie tutaj: https://www.seussville.com/explore/

Zaloguj się

Nie masz konta?