Grzegorz Gortat | Książki | Media Rodzina
Grzegorz Gortat

Grzegorz Gortat

Grzegorz Gortat to tłumacz literatury anglojęzycznej i autor kilkunastu książek. Pisze zarówno dla młodszego czytelnika, jak i dla dorosłych. Gortat często nawiązuje do popularnych gatunków (powieść noir, kryminał, powieść gotycka, fantasy, powieść grozy), czerpiąc z nich dowolnie i przetwarzając na potrzeby danego utworu.

Utwory dla młodszych to m.in. dylogia o Kambriddach, seria „Lepiej w to uwierz” („Ewelina i Czarny Ptak”, „Nie budź mnie jeszcze”, „Miasteczko Ostatnich Westchnień”, „Piętnaście kroków”), „Moje cudowne dzieciństwo w Aleppo” (nagroda FENIKSA SPECJALNEGO 2018). Książki dla młodzieży starszej i dla dorosłych: „Patron”, „Do pierwszej krwi”, „Słowik Moskiewski”, „Zła krew”, „Szczury i wilki”, „Niekompletność”, „Mur”.

 

Opowieść o grzechach przeszłości, winie, karze i… literaturze!

Nakładem wydawnictwa Media Rodzina ukazała się niedawno nowa powieść autora. Pokój bez widoku to przejmujący thriller, który wyróżnia między innymi to, że jego akcja rozgrywa się w ciągu zaledwie 24 godzin.

Jest to historia pisarza, Johna M. Godarta, który po wieloletnim pobycie w USA wraca do Polski. Pilnie szuka on mieszkania w Warszawie. Gdy tylko otrzymuje telefon od agenta nieruchomości, jedzie wraz z nim pod wskazany adres, by obejrzeć lokum. Tam jednak spotka kogoś, kto czeka na niego szczególnie niecierpliwie – i nie wydaje się mieć dobrych zamiarów.

Autor na swojej stronie internetowej podzielił się pewną ciekawostką dotyczącą pracy nad książką Pokoju bez widoku: „Powieść zacząłem pisać osiem, dziewięć lat temu. Komputerowy chochlik sprawił, że tekst w ówczesnym kształcie (ok. 50 stron) przepadł. Byłem pewny, że na zawsze, i zdecydowałem się projekt zarzucić. Po latach okazało się, że część pliku można przywrócić. Zachowały się też odręczne notatki. W tej sytuacji uznałem, że warto temat kontynuować. Może największą pokusą była chęć wprowadzenia postaci, której nie sposób polubić?

Pokój bez widoku ukazuje się w beletrystycznej serii Gorzka Czekolada. Znakomite powieści obyczajowe, komedie czy też kryminały lub thrillery sprawiają, że po książki z serii sięgać mogą różni czytelnicy. A każdy z nich może mieć przekonanie, że znajdzie dla siebie idealną lekturę. Pośród tytułów wydanych w serii wymienić można chociażby powieści kryminalne Nele Neuhaus. Warte uwagi są także thrillery szpiegowskie Nira Hezroniego, czy powieści detektywistyczne czeskiego pisarza Dominica Dana. Bestsellery wśród tytułów obyczajowych to między innymi Służące Kathryn Stockett czy Córka króla moczarów Karen Dionne.

 

Grzegorz Gortat – więcej o autorze

Serdecznie zachęcamy do lektury wywiadu z Grzegorzem Gortatem, który ukazał się na portalu Zbrodnia w Bibliotece. Autor opowiada w nim między innymi o tym, która z książek, które przetłumaczył, jest dla niego najważniejsza.

Spotkanie autorskie, które odbyło się podczas wirtualnych targów książki Book Targ, można obejrzeć poniżej!

 

 

Zaloguj się

Nie masz konta?