Jane Goodall
Photo © David S Holloway

Jane Goodall

Jane Goodall to najsłynniejsza na świecie żyjąca przyrodniczka. Jest etolożką i aktywistką na rzecz ochrony środowiska. Autorka niezwykle ciekawej i aktualnej publikacji na temat kondycji naszej planety – „Księga nadziei. Podręcznik przetrwania w trudnych czasach”.

 

JANE GOODALL – WIĘCEJ O AUTORCE

 

Od najmłodszych lat fascynowały ją zachowania zwierząt. W roku 1957, w wieku dwudziestu trzech lat, Jane poznała sławnego paleoantropologa – Dr. Louisa Leakeya. Zachwycony jej wielkim zamiłowaniem do zwierząt, Leakey zaproponował jej, by była pierwszą osobą badającą szympansy – naszych najbliższych żyjących krewnych – w ich naturalnym środowisku. Trzy lata później Jane wyjechała z Anglii do miejsca, które obecnie znajduje się na terenie Tanzanii. Wyposażona jedynie w notes, lornetkę oraz wiarę w powodzenie swoich działań, wyruszyła w nieznany świat dzikich szympansów.

Dzięki badaniom Jane Goodall przeprowadzonym w Parku Narodowym Gombe uzyskaliśmy szeroką wiedzę o zachowaniu tych zwierząt. W roku 1986 Jane dostrzegła niebezpieczeństwo, jakie groziło szympansom w całej Afryce. Postanowiła więc odwiedzić sześć miejsc badawczych. Poznała tam problemy nie tylko naszych zwierzęcych krewnych, ale także te, z którymi zmagali się mieszkańcy Afryki żyjący w ubóstwie. Zrozumiała wówczas, że szympansy można uratować jedynie poprzez wskazanie lokalnym społecznościom, jak się utrzymać bez niszczenia środowiska naturalnego. Od tego czasu Jane podróżuje po całym świecie, szerząc świadomość i obserwując zagrożenia, z którymi obecnie wszyscy się zmagamy, mając na względzie zwłaszcza zmiany klimatyczne i utratę różnorodności biologicznej.

Jane to także autorka wielu książek dla dzieci i dorosłych oraz bohaterka niezliczonych filmów dokumentalnych i artykułów. Dotarła do milionów ludzi dzięki swoim wykładom, podcastom i pracom badawczym. Została wybrana Posłańcem Pokoju Narodów Zjednoczonych, Damą Orderu Imperium Brytyjskiego (DBE), a ponadto otrzymała wiele wyróżnień na całym świecie.

 

KSIĘGA NADZIEI. PODRĘCZNIK PRZETRWANIA W TRUDNYCH CZASACH

 

Kiedy patrzymy na nagłówki gazet – pogłębiający się kryzys klimatyczny, globalna pandemia, utrata różnorodności biologicznej, polityczne zawirowania – trudno o optymistyczne nastawienie. A mimo to jeszcze nigdy nadzieja nie była nam tak bardzo potrzebna.

W tej niezwykle ważnej książce Jane Goodall oraz Douglas Abrams prowadzą intymny i skłaniający do rozważań dialog na temat jednego z najbardziej pożądanych i najmniej poznanych aspektów ludzkiej natury – NADZIEI. Pokazują, że nawet mimo problemów, z którymi współcześnie zmagamy się jako ludzkość, nie wszystko jest stracone. Tylko razem możemy coś zmienić – ten apel, skierowany do wszystkich ludzi, świadomych ekologicznych zagrożeń, pomoże uczynić świat lepszym. Dla dobra następnych pokoleń oraz otaczającej nas natury.

Zaloguj się

Nie masz konta?