Jerzy Zelnik, lektor | Audiobooki | Wydawnictwo Media Rodzina

Jerzy Zelnik

Jerzy Zelnik urodził się w 1945 roku w Krakowie. Liceum ukończył w Warszawie, tam również studiował na Wydziale Aktorskim Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej. Jeszcze na studiach zasłynął swoim udziałem w filmie Jerzego Kawalerowicza Faraon (1965). Podwójna rola – następcy tronu, a później faraona Ramzesa XIII oraz rozszalałego Lykona przyniosła mu uznanie.

Jego debiutem scenicznym była rola Karola Kriebla w sztuce Václava Havla Puzuk, czyli uporczywa niemożność koncentracji na deskach krakowskiego Starego Teatru. Działał w Starym Teatrze przez dwa lata, później występował w teatrach warszawskich, takich jak: Dramatyczny, Powszechny, Teatr Studio, Teatr Muzyczny „Roma” i Teatr Ochoty. Współpracował m.in. z Zygmuntem Huebnerem, Jerzym Jarockim, Konradem Swinarskim, a także Jerzym Grzegorzewskim. Obecnie występuje w Teatrze Powszechnym w Warszawie.

Ma na koncie wiele ról w Teatrze Telewizji oraz w serialach. Grał tytułową rolę szlachetnego prawnika w serialu Doktor Murek, będącym adaptacją powieści Tadeusza Dołęgi-Mostowicza, jak również rolę Zugmunta Augusta w serialu Królowa Bona. Wystąpił w filmach takich jak: Dzieje grzechu, Epitafium dla Barbary Radziwiłłówny, Tańczący jastrząb, Krajobraz po bitwie. Wyreżyserował Makbeta w Białymstoku i zagrał w nim główną rolę.

 

JERZY ZELNIK JAKO LEKTOR

 

Jerzy Zelnik wraz z Agnieszką Greinert użyczył głosu bohaterom serii Opowieści z Narnii we wszystkich siedmiu częściach audiobooka. Te książki dla dzieci autorstwa C.S. Lewisa zalicza się dziś do kultowych. Pierwszy tom opowiada o przygodach Piotra, Zuzanny, Edmunda i Łucji, którzy pewnego razu, przechodząc przez drzwi starej szafy, trafiają do niezwykłej krainy – Narnii. Panuje w niej wieczna zima, a jednak nigdy nie ma Bożego Narodzenia. Aby ocalić tę krainę, rodzeństwo będzie musiało stawić czoła Białej Czarownicy. Na szczęście ich sprzymierzeńcem jest mądry lew Aslan.

Dalsze części narnijskiego siedmioksięgu są nie tylko kontynuacją historii rodzeństwa Pevensie. Dzięki tomom 4-7 przeniesiecie się w czasie i odkryjecie przeszłość, a także przyszłość Narnii. Dowiecie się jak powstała ta niezwykła kraina oraz poznacie zupełnie nowych bohaterów, którzy wpłynęli na jej losy.

Jerzy Zelnik czyta również alegoryczną książkę C.S. Lewisa Podział ostateczny.

Zaloguj się

Nie masz konta?