Graeme Simsion

Graeme Simsion to australijski programista i specjalista od baz danych, który zdobył międzynarodową renomę w dziedzinie zarządzania danymi. Jest współautorem książki Data Modelling Essentials. Praca w środowisku naukowym dała mu mnóstwo materiałów, które mógł później wykorzystać w Projekcie „Rosie”. Założył również firmę importującą i dystrybuującą wina oraz handlującą antykami.

W 2007 roku, po uzyskaniu doktoratu z modelowania baz danych, Simsion zapisał się na kurs dla scenarzystów w Royal Melbourne Institute of Technology. Pisanie scenariuszy od zawsze było jego marzeniem. W 2010 roku jego scenariusz Projekt „Rosie” zdobył prestiżową nagrodę Australian Writers Guild / Inception Award for Best Romantic Comedy Script.

 

GRAEME SIMSION – PROJEKT „ROSIE”

 

Graeme Simsion na kanwie scenariusza stworzył powieść, którą w Australii opublikowano w 2014 roku. Prawa do Projektu „Rosie” w przeciągu pół roku kupiło 35 krajów. Powieść stała się początkiem błyskotliwej trylogii, polecanej przez Billa Gatesa!

Don Tillman, profesor genetyki ze zdiagnozowanym zespołem Aspergera, podchodzi do życia w sposób ściśle naukowy. Często jednak trudniej jest mu rozgryźć ludzi niż zawiłe równania matematyczne. Aby znaleźć życiową partnerkę, rozpoczyna więc Projekt „Żona”, a w ramach niego opracowuje 16-stronicowy kwestionariusz, który ma mu pomóc wyłonić tę jedyną. Trzydziestoletnia Rosie nie spełnia większości z wygórowanych wymagań. Jest jednak inteligentna, piękna i szuka swojego biologicznego ojca, w czym Don Tillman może jej pomóc.

Projekt „Rosie” przypomina filmową komedię romantyczną – to podnosząca na duchu feel-good-book, z ujmującym bohaterem, przepełniona pierwszorzędnym humorem.

W dwóch kolejnych częściach Don Tillman powraca z kolejnymi naukowymi projektami, za pomocą których próbuje się uporać ze swoim społecznym niedopasowaniem. Autor kreśli swojego bohatera w niezwykle ujmujący i empatyczny sposób, dzięki czemu pozwala odbiorcom docenić cudzą odmienność.

Czy Projekt „Dziecko” pomoże bohaterowi przyswoić katalog norm i zachowań dotyczących ojcostwa? Co zrobi Don Tillman, by pomóc swojemu synowi, przeżywającemu kłopoty w szkole? Jeśli pokochaliście bohatera i historię przedstawioną w  Projekcie „Rosie”, koniecznie sięgnijcie po tom drugi – Efekt Rosie oraz trzeci – Finał Rosie.

 

NA SZLAKU SZCZĘŚCIA – MĄDRA, ROMANTYCZNA I ZABAWNA OPOWIEŚĆ O ODNOWIE

 

Poza trylogią o Rosie, Graeme Simsion jest również autorem książki Lista przebojów Adama Sharpa. Nakładem wydawnictwa Media Rodzina ukazała się jego powieść Na szlaku szczęścia, którą napisał wspólnie z żoną. Opowiada o spotkaniu dwojga ludzi, którzy usiłują rozliczyć się z trudną przeszłością. Każde z nich, chcąc zacząć nowy etap życia, rusza na szlak z Cluny we Francji do hiszpańskiego Santiago de Compostela. Szlak ten, nazywany Drogą św. Jakuba, od kilkuset lat przebywają pielgrzymi. Niektórzy mówią, że Droga zmienia. Ale czy tym dwojgu kompletnie różnych ludzi uda się znaleźć drogę do siebie nawzajem?

Graeme Simsion i jego żona Anne Buist sami przemierzyli kilka szlaków pieszych poprzez Hiszpanię, Francję i Włochy. Robili to, aby wiedzieć, jak pisać o tych trasach, ale również dla przyjemności. W 2021 roku napisali kontynuację Na szlaku szczęścia (Two Steps Forward), zatytułowaną Two Steps Onward. Żona pisarza, Anne, jest profesorem psychiatrii i autorką romansów erotycznych. Mają dwoje dzieci.

Zaloguj się

Nie masz konta?