Krzysztof Globisz, lektor | Audiobooki | Media Rodzina

Krzysztof Globisz

Krzysztof Globisz urodził się 16 stycznia 1957 w Siemianowicach Śląskich. Jest polskim aktorem teatralnym, filmowym, radiowym, a także telewizyjnym. Zadebiutował na scenie jako Karl Rossman w adaptacji teatralnej Franza Kafki Ameryka (1980) w reżyserii Jerzego Grzegorzewskiego w Teatrze Polskim we Wrocławiu. Występował tam w latach 1980–1981.

Zanim użyczył głosu Panu Kuleczce, grał w wielu filmach i przedstawieniach. Pracował głównie w Krakowie, gdzie wykłada także w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej. Jest tam bardzo lubiany, zarówno przez uczniów, jak i współpracowników. Krzysztof Globisz zawsze stara się, by postaci, które gra, miały w sobie ludzkie ciepło. Trzeba przyznać, że znakomicie mu się to udaje.

W lipcu 2014 aktor doznał udaru mózgu, który spowodował przerwę w pracy zawodowej. Po wielomiesięcznym leczeniu, w grudniu 2015 Globisz pojawił się w krakowskim Teatrze STU na krótkim, symbolicznym występie w „Hamlecie”. Zagrał tam rolę króla Klaudiusza. Od grudnia 2016, pomimo skutków udaru, gra główną rolę w napisanym z myślą o nim spektaklu Mateusza Pakuły „Wieloryb The Globe”.

 

Zaloguj się

Nie masz konta?