Krzysztof Globisz

Krzysztof Globisz to polski aktor teatralny, filmowy, a także radiowy i telewizyjny. Urodził się w 1957 roku w Siemianowicach Śląskich. Studiował na Wydziale Aktorskim krakowskiej Akademii Sztuk Teatralnych. Zadebiutował na scenie jako Karl Rossman w adaptacji teatralnej Franza Kafki Ameryka (1980) w reżyserii Jerzego Grzegorzewskiego w Teatrze Polskim we Wrocławiu. Występował tam w latach 1980–1981.

Krzysztof Globisz grał w wielu filmach i przedstawieniach. W 1981 roku związał się na stałe ze Starym Teatrem w Krakowie. Odniósł tam wiele sukcesów scenicznych, grając między innymi takie role jak Mefistofeles w spektaklu Wzorzec dowodów metafizycznych oraz tytułową rolę w Peer Gyncie. Również obecnie związany jest z Krakowem, gdzie wykłada na Akademii Sztuk Teatralnych. Jest tam bardzo lubiany, zarówno przez uczniów, jak i współpracowników. Krzysztof Globisz zawsze stara się, by postacie, które gra, miały w sobie ludzkie ciepło. Trzeba przyznać, że znakomicie mu się to udaje.

Na ekranie kinowym zadebiutował w filmie historycznym Danton Andrzeja Wajdy. Zagrał również w takich filmach jak Krótki film o zabijaniu, Anioł w Krakowie, Pornografia, Pułkownik Kwiatkowski czy Uwikłanie.

W 1996 roku otrzymał odznaczenie jako Zasłużony Działacz Kultury, a w 2005 odebrał Srebrny Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” . Za swoje dokonania aktorskie otrzymał również Nagrodę Miasta Krakowa.

W lipcu 2014 aktor doznał udaru mózgu, który spowodował przerwę w pracy zawodowej. Po wielomiesięcznym leczeniu, w grudniu 2015 roku Globisz pojawił się w krakowskim Teatrze STU na krótkim, symbolicznym występie w Hamlecie. Zagrał tam rolę króla Klaudiusza. Od grudnia 2016 roku, pomimo skutków udaru, gra główną rolę w napisanym z myślą o nim spektaklu Mateusza Pakuły Wieloryb The Globe.

 

KRZYSZTOF GLOBISZ JAKO LEKTOR

 

W wydawnictwie Media Rodzina Krzysztof Globisz czyta trzy audiobooki z serii o Panu Kuleczce. Opowiadania autorstwa Wojciecha Widłaka zyskały wielką popularność. Tytułowy Pan Kuleczka jest typem idealnego dorosłego, który uczy swoich podopiecznych podstawowych zasad życia, a jednocześnie rozumie ich potrzeby i jest wobec nich wyrozumiały. W empatyczny sposób podchodzi do opieki nad kaczką Katastrofą, psem Pypciem oraz muchą Bzyk-Bzyk. Przede wszystkim uczy ich – oraz swoich czytelników – sztuki cieszenia się z codziennych drobiazgów.

Te pełne ciepła opowiadania w interpretacji Krzysztofa Globisza przeplatane są sympatycznymi muzycznymi przerywnikami.

Zaloguj się

Nie masz konta?