Ewa Guderian-Czaplińska | Książki | Wydawnictwo Media Rodzina

Ewa Guderian-Czaplińska

Ewa Guderian-Czaplińska – dr hab. nauk humanistycznych, profesor Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, badaczka teatru i dramatu antycznego i współczesnego, wykładowczyni uniwersytecka.

 

EWA GUDERIAN-CZAPLIŃSKA

 

Urodziła się 25 kwietnia 1962 roku w Koszalinie, zmarła 2 stycznia 2020 roku w Poznaniu. W 1986 roku ukończyła studia filologiczne na Wydziale Filologii Polskiej i Klasycznej UAM. Tematem jej pracy magisterskiej była współczesna komedia polska. W 1996 roku na tej samej uczelni obroniła doktorat, a w roku 2004 habilitowała się na podstawie pracy zatytułowanej ,,Teatralna Arkadia. Poznańskie teatry dramatyczne 1918–1939″. W 2017 roku została dyrektorem Instytutu Teatru i Mediów.

Ewa Guderian-Czaplińska pośmiertnie została odznaczona Nagrodą im. Konstantego Puzyny, przyznawaną za łączenie działalności twórczej z zaangażowaniem w życie publiczne. Zmarła na raka piersi. Jej książka „Trojanki. Dziesięć prywatnych rad dla początkujących w chemioterapii potrójnie ujemnego raka piersi” to poradnik i jednocześnie prywatny dziennik choroby.

 

TROJANKI

 

Poradnik Ewy Guderian-Czaplińskiej – „Trojanki. Dziesięć prywatnych rad dla początkujących w chemioterapii potrójnie ujemnego raka piersi” – skierowany jest do chorych na raka piersi poddawanych chemioterapii. Jest także wyznaniem osoby doświadczającej jej skutków.

Jak napisała rekomendująca książkę prof. Sylwia Grodecka-Gazdecka: „Wyróżnia ją piękny język, zaprawione nutą sarkazmu poczucie humoru, siła i wrażliwość zarazem, zbiór cennych rad dla osób będących w trakcie leczenia i wspaniała konstatacja faktu, że <myślenie o śmierci (a jeszcze lepiej: rozmawianie o śmierci) niewiarygodnie wyzwala, oczyszcza głowę i w rezultacie: uspokaja i przywraca równowagę. Życiu!>”.

 

Całkowity dochód uzyskany ze sprzedaży książki przekazywany jest na rzecz Fundacji Rak’n’Roll.

Zaloguj się

Nie masz konta?